کد خبر: ۹۵۳۷۹
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
شهردار مشهد در نشست ارائه طرح های پیشنهادی حفاظت از حریم و ارتفاعات جنوبی:
شهردار مشهد با تاکید بر حفاظت از حریم و ارتفاعات جنوبی مشهد گفت: تاثیرگذارترین راه برای حفظ ارتفاعات جنوبی ایجاد مقاوت اجتماعی در مقابل دست اندازی و تخریب ارتفاعات، با ایجاد زیرساخت برای حضور بیشتر مردم در این مناطق است لذا به دنبال ایجاد زیرساخت برای حضور مردم در ارتفاعات جنوبی هستیم.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد رضا کلائی در نشست ارائه طرح های پیشنهادی حفاظت از حریم و ارتفاعات جنوبی مشهد که با حضور معاونان شهردار و مشاوران طرح برگزار شد، با اشاره به این نکته که در ارتباط با ارتفاعات جنوبی بر چند سیاست تاکید داریم، افزود: ما به ارتفاعات جنوبی یک نگاه بلندمدت داریم و این را درک می کنیم که سرمایه زیست محیطی شهر مشهد مهم است. 
وی اضافه کرد: اگر شهر مشهد زیست پذیر نباشد و اقلیم آن قابلیت زیست پذیری را نداشته باشد هیچ سرمایه گذاری و جریان مالی در آن پایدارنخواهد ماند.
وی تصریح کرد: بر این اساس موضوع مهمی که در ارتفاعات جنوبی به دنبال آن هستیم پایداری محیطی، تثبیت اقلیم و در واقع سرمایه گذاری در زیرساخت شهر مشهد است زیرا نمی خواهیم درجه حرارت شهر مشهد افزایش پیدا کرده و اقلیم شهر مشهد خشکتر شود و برای رسیدن به این هدف باید راه حلهای آن را پیدا کنیم.
کلائی با بیان این که 23 میلیون مترمکعب در سال برای آبیاری فضای سبز آب مصرف می کنیم، اظهار کرد: از این میزان 2 میلیون مترمکعب برای آبیاری درختانی که تاکنون در 19000 هکتار از ارتفاعات جنوبی کاشته شده است، استفاده می شود که تامین کردن آن از بازچرخانی آب خاکستری، پساب و تصفیه خانه های لوکال کار خیلی سختی نیست. 
شهردار مشهد گفت: نکته بعدی در ارتباط با ارتفاعات جنوبی ایجاد و بهینه سازی راه برای توسعه های فضایی در ارتفاعات جنوبی است اما باید به این موضوع توجه کنیم که ابتدا باید در ارتفاعات جنوبی فضای سبز و جنگل ایجاد شود وبعد از آن ایجاد راهها و بهسازی اتفاق بیفتد.
وی با بیان اینکه راهکار پیشنهادی ما برای حفظ ارتفاعات جنوبی کنترل اجتماعی است، افزود: معتقدیم اگر در ارتفاعات جنوبی جنگل انبوه و فضای سبز ایجاد شود و سپس مردم را نسبت به آن حساس کنیم که این فضاها سرمایه محیطی است خود مردم بزرگترین مانع برای تخریب و دست اندازی به ارتفاعات خواهند بود.
وی اضافه کرد: لذا راه حل حفاظت از ارتفاعات جنوبی این است که مردم در این مناطق حضور پیدا کنند و ارتفاعات محل رفت و آمد و ایجاد خاطره برای مردم باشد این بزرگترین عاملی است که از هر طرح بالا دستی و هر مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی و امثال آن تاثیرگذارتر و پایدارتر خواهد بود.
کلائی ادامه داد: نکته بعدی در خصوص ارتفاعات جنوبی این است که باید تا می توانیم در این محل مالکیت عمومی ایجاد کرده و اراضی دولتی را خریداری کنیم زیرا برخی نهادها زورشان می چربد و اگر تصمیم بگیرند در اراضی خود مداخله کرده و فضاهایی ایجاد کنند ما خیلی نمی توانیم مانع شویم.
شهردار مشهد گفت: با توجه به این موضوع باید این اراضی را با روش های مسالمت آمیز خریداری کنیم.
وی با اشاره به اینکه نگاه مان در ارتفاعات جنوبی واگذاری زمین حتی در حوزه های خدماتی نیست بلکه بهره برداری درچهارچوب طرح است، اظهار کرد: این موضوع زحمت مشاور را سنگینتر و نقششان را پررنگتر می کند.
کلائی تصریح کرد: در واقع اگر به سرمایه گذاری در ارتفاعات جنوب فکر می کنیم به هیچ عنوان با هدف انتفاع مالی نیست بلکه به دنبال رونق بخشی به این منطقه هستیم به عنوان مثال اگر شهربازی در این منطقه ایجاد شود برای درآمد پایدار شهری نیست بلکه ایجاد جذابیت هایی هم پیوند با زیستگاه موجود در راستای جذب و حضور بیشتر مردم در ارتفاعات جنوبی و تبدیل این محل به بخشی از خاطرا ت شهروندان با هدف ایجاد مقاوت اجتماعی در مقابل دست اندازی و تخریب ارتفاعات جنوبی است. 
شهردار مشهد با تاکید بر این نکته که سیاست مدیریت شهری سرمایه گذاری در جهت ایجاد رونق و استفاده مردم از فضاهای طبیعی ارتفاعات جنوبی است، گفت: در این مسیر هیچ باری را برعهده کسی نمی گذاریم زیرا در مقابل هزینه هایی که می کنیم و در آینده خواهیم کرد سنگین نخواهد بود لذا حاضریم سرمایه گذاری که مربوط به این بخش از شهر است را به دوش بکشیم و معتقدیم در مقابل منافعی که خواهد داشت نا چیز است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

این اقدام همه ساله در موسم‌هایی که جمعیت طواف‌کننده به اوج خود می‌رسد، انجام می‌شود و هدف از آن حفظ پرده کعبه مشرفه در برابر پاره شدن یا هرگونه آسیب است.
بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

پیش از آغاز مراسم گاوبازی هزاران ماجراجویی که از سراسر دنیا خود را به میدان پلازا کونسیستوریال در شهر پامپلونا رسانده اند با جشن و پایکوبی و غرق شدن در شراب قرمز، خود را آماده می کنند تا با فرار کردن از برابر گاوهای وحشی خشمگین، از ماجراجویی و اضطراب و دلهره لذت ببرند.