کد خبر: ۹۵۲۸۵
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
اعطا در نشست خبری مطرح کرد
سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده 60 درصد درآمد شهرداری‌ها را کاهش می‌دهد، گفت: تصویب این لایحه نهاد شوراها را که پارلمان‌های محلی محسوب می‌شوند تضعیف خواهد کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، اظهار کرد: آنچه در این لایحه پیش‌بینی شده در صورت تصویب با روح قانون اساسی در خصوص شوراها و نهاد شورا دارای مغایرت جدی است و در حالت کلی اختیارات نهاد شوراها را محدود خواهد کرد و در نهایت شوراها به نهادی کوچک و بدون اختیار تبدیل می‌شوند.

وی با بیان اینکه برخی از کارشناسان اعلام کردند در صورت تصویب لایحه کمیسیون اقتصادی احتمالاً درآمد شهرداری‌ها تا 60 درصد کاهش پیدا می‌کند، افزود: مجموعه عوارض‌ها در مالیات تجمیع می‌شوند و در واقع معافیت مالیاتی به عوارض تسری پیدا می‌کند و در حالت کلی مغایرت‌هایی با دیگر قوانین به وجود می‌آید و درآمد شهرداری‌ها زیر سؤال می‌رود.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران حذف این لایحه نهاد شوراها را تضعیف کرده و شوراها باید به صورت جدی این موضوع را دنبال کنند.

اعطا با بیان اینکه شورای شهر تهران به صورت مصمم عدم تصویب این لایحه را دنبال می‌کند و در حال رایزنی‌هایی در مجلس است، افزود: اگر این لایحه به تصویب برسد اتفاق ناخوشایندی است و نتیجه آن تضعیف پارلمان محلی خواهد بود. پارلمانی که با رأی مردم انتخاب شده‌اند تا در حوزه مدیریت شهری بر دستگاه اجرایی نظارت کنند.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به بررسی اصلاح آیین‌نامه برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در صحن شورای شهر تهران عنوان کرد: این موضوع به زودی در دستور کار صحن قرار می‌گیرد و اصلاح مواردی از اساسنامه در دستور کار است. اگرچه در خصوص برگزاری انتخابات شورایاری‌ها به دلایل حقوقی و قانونی تنگناهایی وجود دارد، اما شورا مصمم است تا این انتخابات برگزار شود و در همین راستا علی‌رغم اینکه گفته می‌شود شورای پنجم اراده‌ای مبنی بر برگزاری این انتخابات ندارد رایزنی‌هایی را با دستگاه‌های متعدد انجام داده است. شورا به موضوع توسعه مشارکت های مردمی در سطح محلات توجه ویژه‌ای دارد و ما مصمم هستیم تا این انتخابات را برگزار کنیم و امیدواریم دستگاه‌های مختلف نیز در این راستا همکاری‌های لازم را داشته باشند تا در سایه وفاق و همدلی دستگاه‌های ذیربط نتیجه برگزاری این انتخابات منجر به افزایش سطح مشارکت‌های محلی برای اداره امور شهر شود.

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه به موضوع تکمیل اسناد برنامه پنج ساله سوم اشاره کرد و افزود: در ماده 94 برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران شهرداری موظف شده تا اقدامات و برنامه‌های اجرایی و همچنین نحوه تأمین و تجهیز منابع مالی را تا پایان اردیبهشت ماه سال 98 تهیه و برای تصویب به شورای شهر ارائه کند. در واقع آنچه باید از سوی شهرداری ارائه شود سند دیگری از برنامه است.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده 95 برنامه پنج ساله سوم، شهرداری موظف است تا چشم‌ اندازی را در خصوص مأموریت‌ها و استراتژی‌های اقدامات و برنامه‌های اجرایی و نحوه تأمین و تجهیز منابع ارائه کند.

اعطا ادامه داد: بر اساس پیگیری‌های انجام شده امروز آخرین مهلت قانونی بود که می‌بایست این برنامه ارائه می‌شد اما همچنان آماده نشده و شهرداری قول مساعد داده تا با تأخیر حداکثر سه هفته‌ای این بخش از سند را ارسال کند. ارسال این بخش از سند موضوع حائز اهمیتی است زیرا بخش مهمی از برنامه پنج ساله را تشکیل می‌دهد و نشان‌دهنده این است که برنامه پنج ساله سوم تا چه اندازه محقق خواهد شد.

در ادامه اعطا در پاسخ به سؤالی در خصوص برخی از تخلفاتی که در مناطق شهرداری تهران انجام می‌شود، تصریح کرد: در این دوره بخشی از روابط در برخی از حوزه‌ها دارای تغییراتی بوده است و در همین زمینه نیز بعضاً در برخی از مناطق تخلفاتی صورت گرفته اگرچه تعداد این تخلفات زیاد نبوده است، اما شورا با اندک تخلفات نیز برخورد خواهد کرد.

وی با تأکید بر این که در بحث برخورد با تخلفات شورا باید نظارت جدی‌تری را اعمال کند، تصریح کرد: نظارت‌ها باید همگانی‌تر شود زیرا توان شورا محدود است و خیلی فراگیر نیست، اما اگر نظارت همگانی از 21 نفر به 9 میلیون نفر برسد شرایط و بستر مناسب‌تری فراهم می‌شود و در حالت کلی مجموعه اطلاعات مربوط به هر حوزه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

سخنگوی شورای شهر در این راستا به تشریح چند گام پرداخت و گفت: گام اول اصلاح کردن رویه شورا، گام دوم نظارت جدی‌تر در شورا و گام سوم تقویت نظارت همگانی در سطح جامعه است. این سه گام می‌تواند در بحث کاهش تخلفات تأثیرگذار باشد.

اعطا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره توییت اخیرش مبنی بر اینکه برخی از شهرداران مناطق توجهی به تذکرات اعضای شورا نمی‌کنند، گفت: مناطق بعضاً در راستای حل مشکلات شهروندان اقدام مناسب را انجام می‌دهند اگرچه در برخی مناطق که به ندرت پیش آمده 2 الی 3 بار شاهد این بوده‌ایم که به دلایلی شهرداران از انجام خواسته‌های مردمی سر باز زده‌اند و به نوعی به دلایلی ترجیح دادند تا موضوع دیگری را دنبال کنند. اگرچه این بحث فراگیر نبوده است اما این میزان هم پذیرفته نیست که از 22 منطقه حتی 4 منطقه هم اقدامی به غیر از پیگیری مشکلات مردمی انجام دهند. در حالت کلی پیگیری مشکلات مردم باید در صدر امور قرار گیرد و شهرداران مناطق نباید به این موضوع بی‌توجهی کنند.

سخنگوی شورای شهر تهران تأکید کرد: هیچ مسأله‌ای مهم‌تر از حل مشکلات مردم وجود ندارد و اگر مناطقی در حل مشکلات مردم کوتاهی کنند شورا برخورد خواهد کرد. در مواردی احساس شده که شورا باید با جدیت برخورد کند؛ شورا در برابر تسامح مناطق برای حل و فصل مشکلات مردم کوتاه نمی‌آید.

در ادامه جلسه سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد طی روزهای اخیر شهردار تهران در بحث انتصابات با سرعت عمل می‌کند و از حالت متعارف این موضوع خارج شده است گفت: حس نمی‌کنم که تعداد انتصابات نامتعارف است. هفته پیش جلسه‌ای را با شهردار تهران برگزار کردیم و موضوع این بود که چرا تعداد زیادی با حکم سرپرستی در شهرداری تهران مشغول هستند زیرا سرپرستی دوره محدودی دارد و شرایط سرپرستی باثبات نیست.
اعطا ادامه داد: در آن جلسه مقرر شد تا تعدادی از افرادی که با مجموعه شرایط مطابق هستند تعیین تکلیف شوند. به همین دلیل طی هفته‌های گذشته انتصاباتی که قطعی بود اعلام شد و افرادی در این فاصله منصوب شدند.

وی درباره طولانی‌مدت شدن برخی از انتصابات گفت: گاهی استعلام‌ها طول می‌کشد و این موضوع معمولاً خارج از اراده سیستم مدیریتی و زمان‌بر است. طی دو هفته اخیر به انتصابات کمی سرعت بخشیده شده تا به ثبات بیشتری برسیم.

اعطا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت نوسازی بافت‌های فرسوده عنوان کرد: در طول یک سال اخیر سازمان نوسازی فعال بوده است. اگرچه این سازمان از سال‌های قبل هم فعالیت‌های جدی‌ای را داشته و این جریان ادامه‌دار خواهد بود اما به این موضوع سرعت بخشیده شده است.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که اخیراً وزارت راه و شهرسازی با شهرداری تهران به امضا رسانده است، عنوان کرد: در راستای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی نظام با استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای بازآفرینی محدوده هدف سند بازآفرینی و قانون ساماندهی و حمایت از بافت‌های فرسوده، تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید که در این تفاهم‌نامه احیای بافت‌های فرسوده با اولویت محله سیروس در منطقه 12 مدنظر قرار گرفت.

اعطا با بیان اینکه برای این مکان چهار و نیم هکتاری هم‌اکنون توسعه‌گر انتخاب شده، تصریح کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که به امضا رسیده است 70 درصد اعتبارات از سوی وزارت راه و شهرسازی برای اجرای خدمات روبنایی و زیربنایی فضاهای عمومی و سرانه‌های موردنیاز فراهم خواهد شد و شهرداری هم در همین راستا نسبت به صدور پروانه‌های نوسازی خارج از نوبت اقدام خواهد کرد. همچنین 30 درصد از اعتبارات موردنیاز از طریق شهرداری تهران تأمین می‌شود.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران اجرای این برنامه پنج ساله اقدام بزرگی در قالب اجرای ماده 41 برنامه پنج ساله سوم به منظور نوسازی، مقاوم‌سازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده خواهد بود.
اعطا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره ادغام یا انحلال شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران گفت: برخی از اعضای شورای شهر در این باره تذکری را به صورت مکتوب مطرح کردند و شهرداری نیز توضیحاتی را در این باره ارائه کرد. در همین مورد جلسات هم‌اندیشی با شهرداری برگزار شد و مشخص شد به لحاظ تشکیلات اداری و حقوقی موضوعاتی درباره فعالیت شرکت حریم‌بان و شهربان وجود دارد.

وی با بیان اینکه مباحثی که این شرکت دنبال می‌‌کند از جمله تخلفات ساختمانی یا از این دست موارد جزو مسایل مدنی و شهری محسوب می‌شود، عنوان کرد: در این باره هنوز جمع‌بندی در شورا وجود ندارد و قرار است هفته آینده جلسه هم‌اندیشی با حضور حناچی شهردار تهران برگزار شود اگرچه این موضوع هنوز در کمیسیون حقوقی در دست بررسی است تا گزارش کارشناسی‌ای درباره آن تهیه شود و پس از بحث به یک جمع‌بندی مشخص برسیم. اگر اعضای شورای شهر روی فعالیت این شرکت به توافق برسند شهردار تهران باید تصمیم بگیرد که به چه صورت می‌تواند در این خصوص عمل کند.

در ادامه اعطا در پاسخ به سؤالی در خصوص اعلام اسامی مالکان برج‌باغ‌ها گفت: درباره این موضوع چندین بار مطرح شده که شهرداری باید اسامی، مشخصات، تصاویر باغات و میزان پرداختی‌ها را در اختیار مخاطبان قرار دهد. در همین راستا به آقای گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اعلام کردم اگر شهرداری خود نسبت به انتشار اقدام کند به این موضوع شفاف‌سازی می‌گویند اما اگر گروهی دیگر نسبت به این موضوع وارد شوند شفاف‌سازی به افشاگری تبدیل می‌شود. همچنان توصیه می‌کنم تا شهرداری خود این موضوع را اعلام کند.

وی ادامه داد: در بحث 62 پرونده باغات همچنان عده‌‌ای در راهروی شورا و هیأت تطبیق بلاتکلیف باقی مانده‌اند و باید تعیین تکلیف شوند. درست است که شورا از حق عمومی دفاع می‌کند اما 62 مالک همچنان وضعیت نامشخصی دارند. نظر شورا این است که شهرداری برای تعیین تکلیف به این موضوع وارد شود اگرچه تمامی 62 پرونده اعلام شده شرایط باغ شامل حالشان نمی‌شود، اما نباید بگذاریم این مشکل حل‌نشده باقی بماند.

اعطا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره معطل ماندن برخی از مصوبات شورا توضیح داد: شهرداری در این دوره در مواجهه با اقدامات شورا فعال بوده است و اقدامات آنها به نوعی رضایت‌بخش بوده، اما مشخصاً برخی از لوایح و طرح‌ها در شهرداری معطل مانده که یکی از دلایل آن می‌تواند بی‌ثباتی در مدیریت شهری باشد. این موضوع را در هیأت رئیسه بررسی کردیم تا موارد معطل مانده با شهرداری مطرح و به صورت جدی‌تر دنبال شود.

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی دیگر درباره اقدام شهرداری تهران در راستای مبارزه با حیوانات از جمله سگ‌ها گفت: چند روز قبل مجموعه اعتراضاتی در این باره در مقابل شورا صورت گرفت. موضوع را از شرکت ساماندهی در شهرداری تهران پیگیری کردیم و به این بحث رسیدگی شد. اطلاعات حاکی از آن بود که ظاهراً موضوع آنطور که مطرح می‌شود نبوده و برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای موضوع را به گونه‌ای دیگر جلوه داده‌اند تا شهروندان را به اشتباه بیاندازند.

وی با تأکید بر اینکه مجموعه اقدامات انجام شده در این زمینه رضایت‌بخش بوده است، اضافه کرد: برنامه‌ای ترتیب داده خواهد شد تا بر اساس آن خبرنگاران بتوانند از فرآیند جمع‌آوری حیوانات، درمان و قرنطینه آنها بازدید و کسب اطلاع کنند تا در این راستا شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد.
اعطا در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از املاک در شهرداری تهران عنوان کرد: وقتی موضوع تحقیق و تفحص مطرح می‌شود براساس قانون، اطلاعات محرمانه خواهد بود و بیان اطلاعات محرمانه امکان‌پذیر نیست. هم‌اکنون بحث تحقیق و تفحص املاک شهرداری تهران به کمیسیون اصلی یعنی کمیسیون حقوقی ارجاع شده و این کمیسیون با برگزاری جلسات با شهرداری و کسب اطلاعات لازم در تلاش است تا گزارشی را به صحن شورا آورده و آن را به رأی بگذارد.

وی با بیان اینکه در ابتدای دوره پنجم مصوبه‌ای در شورای شهر به تصویب رسید تا در تمام واگذاری‌های شهرداری صرفاً حق بهره‌برداری واگذار شود و برای انتقال حق مالکیت باید مجوز صادر کنند، گفت: در تمام موارد پیش‌بینی شده شهرداری باید حق بهره‌برداری را واگذار می‌کرد. با گذشت مدت زمانی به این نتیجه رسیدیم با توجه به اطلاعات و آمار باید در این باره تحقیق و تفحص صورت گیرد و 15 نفر از اعضای شورای شهر نیز به این موضوع رأی دادند. برخی از املاک به عنوان بدهی مودیان واگذار و یا تهاتر شده است. به همین دلیل شورا تصمیم گرفت تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد املاک و نحوه واگذاری آنها در اختیار داشته باشد و این موضوع به هیأت رئیسه اعلام و در نهایت به کمیسیون حقوقی ارجاع شد.

سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به سؤال دیگری درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از مؤسسه همشهری گفت: گزارشی در این باره در صحن شورای شهر مطرح شد اما چون تصمیم بر این بود تا گزارش به دستگاه قضایی ارجاع شود کارشناسان در حال جمع‌بندی هستند تا آن را کامل‌تر کرده و گزارش موفق‌تری را به لحاظ حقوقی ارائه دهند تا در نهایت به دستگاه قضایی فرستاده شود. اگرچه تحقیق و تفحص فرآیند زمان‌بری خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه امکان ارائه بودجه لازم از سوی دولت برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها وجود ندارد، عنوان کرد: بودجه شورایاری‌ها از سوی دولت تأمین نمی‌شود و مدیریت شهری این بودجه را تأمین خواهد کرد. در همین راستا حدود شش میلیارد تومان بودجه برای انتخابات شورایاری‌ها در نظر گرفته شده اما در نهایت آیین‌نامه شورایاری‌‌ها باید به صحن شورا بیاید.

اعطا در پاسخ به سؤالی درباره انجام برخی از تخلفات در منطقه 5 شهرداری تهران گفت: گزارش‌هایی در این باره به شورای شهر ارسال شده اما شورا در بحث برخورد با تخلفات کوتاه نخواهد آمد.

وی در پایان درباره درخواست رئیس شورای شهر به منظور دیدار با حجت‌الاسلام رئیسی رئیس قوه قضائیه گف:ت ایشان به تازگی به قوه قضائیه آمده‌اند و شورا خواهان این است که با رئیس جدید قوه قضائیه دیداری داشته باشد تا در این دیدار زمینه‌های خوبی فراهم شود تا بتوانیم در حوزه مدیریت شهری اقدامات اصلاحی جدی را آغاز کنیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

این اقدام همه ساله در موسم‌هایی که جمعیت طواف‌کننده به اوج خود می‌رسد، انجام می‌شود و هدف از آن حفظ پرده کعبه مشرفه در برابر پاره شدن یا هرگونه آسیب است.
بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

پیش از آغاز مراسم گاوبازی هزاران ماجراجویی که از سراسر دنیا خود را به میدان پلازا کونسیستوریال در شهر پامپلونا رسانده اند با جشن و پایکوبی و غرق شدن در شراب قرمز، خود را آماده می کنند تا با فرار کردن از برابر گاوهای وحشی خشمگین، از ماجراجویی و اضطراب و دلهره لذت ببرند.