کد خبر: ۹۵۲۵۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
مدیرکل منابع طبیعی خراسان شمالی:
مدیر کل منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: ۹۷ درصد از عرصه‌های جنگلی این استان در معرض آتش سوزی قرار داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حسن وحید در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان شمالی با بیان اینکه ۳۵ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی استان در معرض متوسط و شدید آتش سوزی قرار دارد، اظهار کرد: ۳۳ درصد از این مقدار عرصه جنگلی در معرض شدید و ۶۴ درصد در معرض متوسط آتش سوزی قرار دارد.

وحید افزود: با توجه به تحلیل‌های انجام شده تنها سه درصد از سطح عرصه‌های جنگلی خراسان شمالی در معرض کم آتش سوزی قرار دارد.

وی با بیان اینکه هرساله از ابتدای خرداد ماه منابع طبیعی در معرض آتش سوزی قرار می‌گیرند، تصریح کرد: امسال با توجه به بارندگی‌های زیاد و رویش پوشش گیاهی مناسب در سطح منابع طبیعی استان، یکی از دغدغه‌های اصلی این اداره کل بروز حریق پس از خشک شدن گیاهان است.

مدیرکل منابع طبیعی خراسان شمالی در ادامه به همکاری ۶ هزار و ۱۶۰ همیار طبیعت در سطح استان اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت حریق و کمک رسانی به وقوع در اطفا حریق منابع طبیعی، چهار هزار و ۳۰۰ نفر به عنوان همیار طبیعت از جوامع روستای، شهری، دانش آموزی و سایر اقشار و یک هزار و ۸۶۰ نفر در قالب ۲۱۰ گروه به صورت میدانی با این اداره کل همکاری دارند.

وحید با بیان اینکه ۴۱۶ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان پهنه بندی حریق شده، اظهار کرد: دوری و نزدیکی به مناطق روستایی، نوع پوشش گیاهان، سوابق حریق، نوع برگ‌ها، راه دسترسی، منابع آبی و … در رابطه با پهنه بندی در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه به منظور محافظت بهتر از عرصه‌های طبیعی با بهره برداران قرار داد منعقد شده، اظهار کرد: در این رابطه ۲۵ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی استان به بهره برداران واگذار شده تا علاوه بر جلوگیری از دخل و تصرف در صورت بروز حریق همکاری داشته باشند.

وی مطرح کرد: سال ۹۵، ۱۸۷ هکتار از عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی دچار حریق شد که با واگذاری به بهره برداران در سال ۹۶ این میزان به ۶ هکتار و این رقم در سال گذشته به ۳.۴ هکتار رسید.

این مسئول همچنین اعلام کرد: ۴۱۰ هکتار از جنگل‌های خراسان شمالی از نوع درخت‌های ارس است و چنانچه دچار حریق شوند برگشت پذیری و احیا آن بسیار دشوار است.

وحید با بیان اینکه ۷۰ درصد از آتش سوزی‌های عرصه‌های منابع طبیعی به دلیل عامل انسانی است، اظهار کرد: ۲۱ درصد از آتش سوزی‌ها در عرصه باغات و مزارع و ۳۰ درصد به علت روشن کردن برای از بین علف‌های هرز و سایر موارد رخ می‌دهد.

مدیر کل منابع طبیعی خراسان شمالی اضافه کرد: همچنین ۱۱ درصد از آتش سوزی‌های عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی مربوط به گردشگران و شکارچیان است.

وحید در ادامه به تجهیزات اطفا حریق منابع طبیعی خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تجهیزات اطفا حریق در این استان سنتی و برای بروز رسانی آنها ۴۱ میلیارد تومان درخواست تأمین اعتبار شده است.

وی عنوان کرد: برای هر شهرستان‌ها یک دستگاه خودروی آتش نشانی کوچک و پتروفایر و همچنین به منظور سرعت بخشی به کار اطفا حریق به پهباد نیاز است.

مدیر کل منابع طبیعی خراسان شمالی با بیان اینکه ۱۴۱ هکتار از عرصه‌های استان دچار حق شده‌اند، گفت: امور احیا این عرصه‌ها انجام و راه‌های دسترسی عرصه‌های منابع طبیعی به منظور اطفا حریق‌های احتمالی در حال مرمت است.

وحید بیان کرد: همچنین به منظور جلوگیری از گسترش حریق در عرصه‌های طبیعی نسبت به احداث استخرهای متعدد در مناطق اقدام شده است.

وی افزود: اکنون برای ۲۱ پاسگاه مرزی و ۵۹ دهیاری در معرض حریق لوازم اطفا تعبیه شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازار مسکن در آستانه تابستان رو به سردی گذاشت

بازار مسکن در آستانه تابستان رو به سردی گذاشت

بدنبال افزایش 112 درصدی قیمت مسکن و کاهش 36 درصدی معاملات وزارت مسکن بنا دارد با ارائه زمین های دولتی در داخل شهرها به انبوه سازان روند نزولی قیمت مسکن را کلید بزند.
رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد و رشد صنعت منفی 9.6 شد

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد و رشد صنعت منفی 9.6 شد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی در سال ۹۷ با احتساب نفت، منفی ۴.۹ درصد و بدون نفت، منفی ۲.۴ درصد بوده است.