کد خبر: ۹۵۰۵۴
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
خبرنگاری جزء مشاغل سخت و زیان آور جامعه محسوب می‌شود و فعالان این حوزه در زمینه پوشش بیمه‌ای با مشکلاتی مواجه هستند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،به دستور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حرفه خبرنگاری جزء مشاغل سخت و زیان آور شناخته شد، زیرا این شغل با پستی و بلندی‌های (فرازونشیب)‌ بسیاری روبه رو است.

حال در کنار همه این سختی‌ها، بسته بودن چتر خدمات بیمه و چگونگی مراحل بیمه شدن خبرنگاران دردی مضاعف به همراه دارد، چرا که حرفه سخت و طاقت فرسایی است و خبرنگاران علی‌رغم نبود پوشش بیمه‌ای و علم به این موضوع که حقوق بازنشستگی و مزایای بیمه‌های درمانی را ندارند، هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند و امید دارند که روزی معضل پوشش بیمه‌ای آن‌ها که صدای رسای مردم و مسئولان هستند، حل شود و اگر بخواهند بیمه شوند، همچنان به عنوان شغل آزاد، در مجموعه مشاغل آزاد بیمه قرار می‌گیرند.

بیمه خبرنگاران امروزه جزء معضلات این قشر از جامعه محسوب می‌شود و باید هر رسانه نسبت به بیمه خبرنگاران مجموعه‌اش اقدام کند، اما راهکارهای متفاوتی برای تسهیل در پوشش بیمه‌ای خبرنگاران ارائه شده است.

در همین خصوص به یکی از شعبات سازمان تامین اجتماعی سری زدم تا از چگونگی روند بیمه شدن مشاغل سخت مطلع شوم.

شعبه ۲۵ سازمان تامین اجتماعی، ساعت ۹ صبح، باجه ۳ مسئول باجه کارشناس امور بیمه شدگان بود. درخواست بیمه خبرنگاری کردم. کارشناس بیمه گفت: شما می‌توانید به صورت حضوری با به همراه داشتن اصل و کپی کارت ملی، شناسنامه، معرفی نامه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد و ۴ قطعه عکس نسبت به بیمه شدن خود اقدام کنید.

وی افزود: بیمه مشاغل آزاد از نوع ۱۴ درصدی است که در ۶ ماه اول و دوم مبلغ ۲۱۹۴۴۲۱ ریال پرداخت می‌شود. البته وزارت فرهنگ و ارشاد حدود نیم درصد مبلغ بیمه حرفه خبرنگاری که زیر مجموعه مشاغل آزاد است را پرداخت می‌کند.

کارشناس بیمه گفت: در صورت کامل بودن مدارک یک روزه مراحل بیمه شما انجام می‌شود. همچنین برای پرداخت حق بیمه بیمه شدگان خاص (بیمه مشاغل آزاد) نیز می‌توانید از طریق سامانه samt.tamin.ir ثبت نام کنید.

وی افزود: همچنین پس از انجام مراحل ثبت نام و ورود به صفحه شخصی خود می‌توانید با استفاده از منوی موجود نسبت به دریافت برگه پرداخت اقدام کنید.

کارشناس بیمه گفت: در منوی عملیات «بیمه شدگان خاص» گزینه‌ دریافت برگه پرداخت را انتخاب کنید (پرداخت براساس ماه). از همین منو هم می‌توانید ریز جزئیات پرداختی‌های خود را ببینید و در مرحله آخر از منو گزینه عملیات پرداخت را انتخاب و به پرداخت حق بیمه خود اقدام کنید.

حال نکته حائز اهمیت آن است که بیمه و حمایت‌های آن از هر جهت برای افراد شاغل لازم است و در حوزه خبرنگاری نیز جزء ضروریات شغلی محسوب می‌شود.

با توجه به سخت بودن ورود خبرنگاران به بیمه و برخی مشکلات موجود در این زمینه باید مشکلات مرتفع شود تا خبرنگارانی که هم اکنون تحت پوشش بیمه هستند نیز از آرامش خاطر برخوردار باشند.

در پایان باید گفت که به دلیل همین مشکلات است که در صورت تأخیر یک ماهه در پرداخت حق بیمه خبرنگاری زیر مجموعه بیمه شدگان خاص و مشاغل آزاد، این افراد از دایره پوشش بیمه حذف می‌شوند و لاجرم باید برای معرفی دوباره روند قبلی را طی کنند.
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.