کد خبر: ۹۵۰۰۵
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران:
رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت: با وجود اینکه گورستان‌های ابن بابویه و امامزاده عبدالله، هر دو ثبت تاریخی هستند، اما دستگاه‌های مربوطه تلاشی برای ساماندهی آنها نمی‌کنند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،حسن خلیل آبادی، رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، اظهار داشت: گورستان‌های ابن بابویه و امازده عبدالله که در شهرستان ری واقع شده اند، هر دو از آثار تاریخی کشور هستند و به عنوان مراکز تاریخی و گردشگری پتانسیل جذب گردشگر را دارا هستند.
 
وی ادامه داد:متاسفانه به رغم پیگیری‌های فراوانی که داشتیم هنوز آرامستان‌های ابن بابویه و امامزاده عبدالله (ع) ساماندهی نشده و به نوعی این آرامستان‌ها رها شده اند. این در حالی است که مقبره شخصیت‌های برجسته و فاخری در این مجموعه‌ها وجود دارد، اما خوب نگهداری نمی‌شوند.
 
خلیل آبادی با بیان اینکه ابن بابویه و امامزاده عبدالله در اختیار سازمان میراث فرهنگی و اوقاف قرار دارند، افزود:ما در شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری بار‌ها در خصوص رسیدگی به این آرامستان‌ها تذکر داده ایم، اما دستگاه‌های مربوطه توجهی به ساماندهی و مرمت آن نمی‌کنند.
 
رییس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: به رغم آنکه این مقابر دارای ظرفیت‌های گردشگری است و حتی علاقه‌مندان فراوانی دارد، اما تبلیغات مناسبی هم در راین راستا صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که در حوزه گردشگری رشته گور گردی به وجود آمده و طرفداران زیادی دارد و این امر نشان می‌دهد باید در حفظ این آرامستان‌ها بیش از پیش تلاش کنیم. با این وجود همچنان شاهد هستیم حرائم این آرامستان‌ها مورد تجاوز قرار می‌گیرد، مقابر تاریخی از بین می‌روند و حتی برخی مقابر در حال تخریب هستند.
 
خلیل آبادی همچنین در خصوص آخرین وضعیت چشمه علی شهر ری گفت: آب به چشمه علی بازگشته است، ولی هنوز به اندازه‌ای که قبل از حفاری‌های مترو وجود داشت، نرسیده است.
 
وی گفت: امیدواریم با گذر دستگاه‌های تی بی ام حفاری مترو از محدوده چشمه علی و پایان حفاری، آب راهه‌های این چشمه هر چه زودتر بازسازی شوند تا شاهد بازگشت حیات به این چشمه تاریخی شهر ری باشیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

افزایش قیمت مسکن و نگرانی مردم برای تامین مسکن ارزان به عقیده کارشناسان تنها با یک راه حل امکانپذیر است ، و آن استفاده ازظرفیت بافت فرسوده است.
اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

کارشناس شهرسازی با اشاره به حمایت از پروژه های سبز، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی با کمک شهرداری و محیط زیست می توانند تفاهم نامه ای را امضا کنند، تا بر اساس آن استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار قرار گیرد .