کد خبر: ۹۴۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۲
مشاور عالی و مدیر امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند در گفتگو با شهرفردا
مشاور عالی مدیریت پسماند گفت:در حالیکه هزینه بازیافت پسماند در کشورهای آلمان ، سوئد و دانمارک توسط شهروندان تامین می شود در ایران به علت عدم جداسازی زباله های خشک و تر نه تنها راه اندازی بورس پسماند امکانپذیر نیست ،بلکه تنها 10 تا 12 درصد از زباله های خشک قابلیت بازیافت دارند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،شهرام فیروزی مشاور عالی و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند در پاسخ به این سوال که نگاه دنیا به پسماندها نگاهی اقتصادی است پیرامون این امر تمهیدات سازمان مدیریت پسماند برای این نگاه ویژه چیست؟ به خبرنگار «شهر فردا»،گفت: توسعه پایدار همراه با لحاظ نمودن توسعه‌ی اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی معنا پیدا می‌کند. بر این اساس نگاه صرف اقتصادی به پسماند پتانسیل آسیب‌های اجتماعی و زیست محیطی را در پی دارد. چنانچه نگاه صرف اقتصادی به پسماند بدون لحاظ نمودن زیرساخت‌ها موجب سوء برداشت می‌شود.  
 
فیروزی در ادامه با اشاره به اینکه مدیریت پایدار پسماند بدون مشارکت تولید کننده و پرداخت هزینه‌های مربوطه توسط وی نمی‌تواند برقرار باشد، تصریح کرد: در کشورهایی همچون آلمان، سوییس و دانمارک، هزینه‌ی مدیریت پسماند از تولید کننده (اعم از مسکونی، تجاری و صنعتی) بر اساس میزان پسماند تولیدی دریافت می‌شود به نحوی که هزینه‌های جمع‌آوری و دفع را پوشش می‌دهد. در تهران هزینه‌ی دریافت شده از تولید کننده تنها درصد کمی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.  
 
وی با تاکید بر اینکه از سوی دیگر در کشورهای مورد اشاره سیستم تداوم مسئولیت تولید کننده (EPR) برقرار است که در قالب آن تولید کننده محصول نسبت به مدیریت پسماند محصولات خود وظیفه دارد، گفت: این امر موجب طراحی محصول به نحوی می‌شود که پسماند کمتری تولید کند،کارخانجات نسبت به بازچرخش و دفع اصولی پسماند محصولات خود می‌باید اقدام نموده و همچنین نسبت به جبران هزینه‌های تحمیل شده به مدیریت شهری اقدام نمایند.

کاهش هزینه های اضافی به مدیریت پسماند بامشارکت مردم  
مشاور عالی و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند ادامه داد: وجود زیرساخت‌های فنی و تکنولوژیکی از یکسو و مشارکت بالای مردم در برنامه‌های مدیریت شهری از سوی دیگر باعث شده پسماند تولیدی در مسیر صحیح خود حرکت نموده و هزینه‌های مضاعف بر مدیریت شهری تحمیل نشود. مدیریت صحیح واگذاری خدمات به پیمانکاران بخش خصوصی نیز باعث شده چرخه‌ی مدیریت پسماند از راندمان مطلوبی برخوردار باشد که این امر نیز در مدیریت هزینه‌های شهری نقش بسزایی دارد.  
 
وی در ادامه یادآور شد: تمهیداتی که برای حصول این امر بعمل آمده شامل، گسترش آموزش شهروندی وارتقاء فرهنگ وجلب مشارکت شهروندان در موضوع تفکیک در مبدأ ،شناسایی وترغیب صنایع تبدیلی برای ورود به عرصه بازیافت با انتشار فراخوان سرمایه گذار در زمینه های مختلف مانند: تولید کود کمپوست، استحصال متان وزباله سوزی،نظام مند نمودن فرایند جمع آوری وبازیافت با تدوین نظام فنی واجرایی وویرایش آن در مقاطع زمانی، ایجاد تسهیلات وسازوکار به منظور ورود شرکتهای جدید به فرایند جمع آوری پسماند خشک وافزایش رقابت ،نتیجه اقدامات بعمل آمده موجبات کاهش معضلات زیست محیطی وبهداشتی وارتقاء بهداشت وسلامت جامعه در اثر کاهش آلودگیها وهزینه های غیرمستقیم درمان شده است.

همچنین وی تاکید کرد: قیمت گذاری کارشناسی  وبرگزاری مزایدات پسماند خشک واجرای تجمیع ومدیریت جمع آوری پسماندها به جهت کاهش حداکثری هزینه های موازی وهدف گذاری تا رسیدن به نقطه سربه سر هزینه های جمع آوری مدیریت پسماند با درآمدهای ناشی ازبازیافت از دیگر تمهیداتی است که می توان به آن اشاره داشت.  

فیرزوی در پاسخ به این سوال که پسماندها به طلای کثیف شهرت دارند آیا می توان این طلای کثیف را به بورس برد؟ اظهار داشت: پسماند تا چند سال پيش به عنوان موادي غیرقابل استفاده و دور ريز محسوب می‌شد اما به تدريج با پيشرفت‌هاي صورت گرفته، بشر توانست این پسماندها را مجدد وارد چرخه تولید كند.
 
وی ادامه داد: اگر پسماندها به درستي مديريت و بازيافت شود می‌توان از هدررفت منابع طبیعی جلوگیری نمود، اما به معنای این نیست که این صنعت 100درصد سود ده است و می‌توان به چشم منبعی از طلا به آن نگاه کرد؛ چراکه هزینه‌های پنهان و جانبی این فرایند به قدری بالاست که نام بردن از پسماند به عنوان طلای کثیف و تبلیغات پیرامون این موضوع صحیح نیست.
 
تنها 20 درصد از پسماند خشک قابل بازیافت است
مشاور عالی و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند اذعان داشت: در تهران قریب به 30 درصد پسماندهای شهری را پسماندهای خشک تشکیل می دهد که تنها حدود 12تا20درصد آن، پسماند خشک ارزشمند و قابل بازیافت است. از 70درصد پسماندهای تر باقیمانده نیز می‌توان برای تولید کمپوست استفاده کرد. اما این اتفاق تنها در شرایطی ممکن است که تفکیک در مبدا از سوی شهروندان انجام پذیرد. در واقع رکن اصلی مدیریت صحیح پسماند و رشد صنعت بازیافت اين است كه شهروندان نقش خود را به درستي ايفا کرده و پسماندهای تر و خشك را در بدو تولید با دقت تفكيك کنند.

تولید روزانه 50 هزار تن پسماند در کشور
وی  در پاسخ به اینکه روزانه در تهران چه میزان تولید پسماند داریم و در کشور چه میزان است و با توجه به میزان تولید پسماند در کشور چطور می توان از پسماند کالای بازیافت تولید و کسب درآمد کرد؟ گفت: روزانه به طور متوسط8400 تن پسماند در شهر تهران و در حدود 50000 هزار تن در کل کشور تولید می‌گردد. دید صرفاً اقتصادی و کالا محور به پسماند بر خلاف اصول توسعه‌ی پایدار است ولیکن با تمرکز بر کاهش و تفکیک در مبدا، جمع‌آوری اصولی پسماند، واگذاری صحیح خدمات به بخش خصوصی می‌توان به مدیریت پایدار پسماند دست یافت.   
 
فیروزی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری  پیرامون اینکه بورس پسماند یک هزار تن زباله است که می تواند به عنوان یکی از پایه های درآمدی تهران باشد که پیش از این  مطرح شده ، علت اجرایی نشدن طرح بورس پسماند چیست و اگر تبدیل پسماند به کالای بازیافتی به بخش خصوصی واگذار شود چه میزان در تحقق شعار سال که رونق تولید است، موثر خواهد بود؟ خاطر نشان ساخت: سازمان مدیریت پسماند  همواره  با برنامه‌ریزی، هماهنگی و دقت در کلیه امور و تکیه بر توان کارشناسان با امکانات و توانمندی های موجود و البته جلب تعامل شهروندی  ضمن ساماندهی امور جاری داخلی،  در زمینه فرهنگ سازی  و آموزش مباحث مهم از قبیل تفکیک پسماند در مبدا، کم حجم سازی ، کاهش تولید پسماند وآبگیری پسماند تمام تلاش خود را بکار می گیرد؛اما مورد مطرح شده در سوال زمانی محقق می شود که مشارکت صد در صدی مردم در زمینه تفکیک پسماند در مبدا  صورت بگیرد، بطوریکه پسماند در مبدا و بصورت پاک تفکیک گردد.  

گزارش از آذر رجبی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.