کد خبر: ۹۴۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
عضو کمیسیون عمران در گفتگو با شهرفردا
عضو کمیسیون عمران گفت : اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن می تواند به نابه سامانی های بازار اجاره بها و فروش مسکن خاتمه دهد.
مجید کیانپور ، عضو کمیسیون عمران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به وضعیت بازار مسکن در آستانه فصل جابجایی گفت: قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در صورتی که به اجرا برسد می‌تواند به بسیاری از مشکلاتی که در حوزه مسکن در بخش فروش و اجاره بها دارد پاسخ دهد .

وی افزود :ایران سالانه به بیش از یک میلیون واحد مسکونی برای جوانان نیاز دارد ،که حدود ۵۵۰ هزار واحد آن توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود و مابقی باید توسط دولت ساماندهی شود ،این در حالی است که طی سال‌های گذشته و با توقف این پروژه های انبوه سازان ، تولید مسکن کاهش یافته است.
 
نماینده درود و ازنادر مجلس شورای اسلامی ، همچنین با اشاره به دهک های مختلف جامعه گفت: هر چند  دهک های   نهم و دهم توسط سازمان های حمایت کننده مثل کمیته امداد و بهزیستی باید مورد حمایت قرار گرفته و مسکن مورد نیاز آنها تولید شود ،اما برای افزایش تولید و سرعت  بخشیدن  به چرخ  تولید مسکن، باید سایر بازارهای موازی نیز روند مناسبی داشته باشند .

این کارشناس مسکن در مجلس همچنین تاکید کرد :به منظور راه افتادن بازار مسکن لازم است تقویت پول ملی در دستور کار قرار گیرد و همچنین بازار ارز و بازار طلا و خودرو نیز از ثبات نسبی برخوردار باشند، همچنین نمی توان انتظار داشت قیمت مصالح ساختمانی که به علت عدم نظارت روند صعودی  داشته و  قیمت تمام شده مسکن اثر فزاینده نداشته باشد.

مجلس نگران بازار اجاره بها ست

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین در ادامه با اشاره به بازار اجاره‌بها گفت: آنچه اکنون باعث نگرانی نمایندگان مجلس شده است بازار اجاره بها و افزایش غیر متعارف اجاره ها نسبت به سال‌های گذشته است.

 وی خاطرنشان کرد: دولت باید با ضابطه‌مند کردن دامنه نوسان اجاره‌بها برنامه‌ریزی کند و آن را به صورت سیستماتیک در حوزه مسکن اجرایی نماید.

 عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین خاطرنشان کرد :بازار اجاره بها به علت افزایش ۷۰ درصدی قیمت مسکن در طول سالهای گذشته رشد چشمگیری داشته و زمینه را برای بسیاری از مستاجران تنگ کرده است ،این در حالی است که دولت و وزارت مسکن و شهرسازی هر چه سریعتر باید با ارائه طرح به ضابطه‌مند کردن میزان افزایش اجاره بها روی بیاورد .

وی در پاسخ به این سوال که آیا طرح دو سالانه کردن اجاره بها می تواند کمکی به بازار مسکن کند یا خیر؟ خاطرنشان کرد: هرچند دو سال نوشتن اجاره بها می تواند تا حدودی بر روند فزاینده بازار مسکن اثر بگذارد، اما دولت برای کنترل بازار اجاره بها باید سبد فرمولاسیون متنوعی تعیین کند که مهمترین آن پس از تعیین منطقه ای میزان اجاره بها و مشخص کردن سقف افزایش آن است.

کیان پور تاکید کرد :قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن برای بخش های مختلف برنامه‌ریزی‌های مناسبی کرده است که باید دولت برای پرداخت ودیعه و اجاره مسکن نیز از این قانون مترقی استفاده کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.