کد خبر: ۹۴۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
گزارش شهرفردا از ورود مجلس برای کنترل گرانی
افزایش قیمت کالاهای اساسی که تا 50 درصد گزارش شده است مجلس را بر آن داشت تا با ناکافی دانستن نظارت بر عمده و خرده فروشیها و هدر رفت 14 میلیارد دلار یارانه ترجیحی ،طرح کوپنی کردن کالاهای اساسی یا پرداخت کارت اعتباری را در دستور کار قرار دهد.
پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» -افزایش قیمت کالاهای اساسی و گرانی های بی‌ضابطه باعث شد مجلس طرح کوپنی کردن کالاهای اساسی را یک بار دیگر به بوته آزمایش بگذارد،اما این طرح به علت آنچه بررسی‌های بیشتر اعلام شد هنوز اجرایی نشده است .

گزارش‌ها حاکی است قیمت کالاهای اساسی در سال ۹۷ با افزایش ۵۰ درصدی روبرو شد و کارشناسان معتقد بودند،اصلاح در شیوه اختصاص ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی باید تامین شود ؛چنانکه رئیس بانک مرکزی نیز افزایش قیمت کالاهای اساسی را ناشی از کمبود نظارت عنوان کرد.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز که معتقداست " عدم نظارت بر بازار و رها بودن آن باعث افزایش بی ضابطه قیمت‌ها شده است"، وی با اشاره به بی اثر بودن اختصاص ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی گفته است" در سال گذشته از زمانی که تخصیص ارز دولتی آغاز شد، به دلیل عدم نظارت بر شبکه توزیع افزایش قیمت کالاهای اساسی شکل گرفته و فاصله بین نرخ ارز ترجیحی و نرخ محاسباتی برای مصرف کننده نهایی قابل توجه شد "

این نماینده همچنین تاکید کرده است"در این میان دلالان و واسطه‌ها نقش قابل توجهی از خروج ارز اختصاصی و عدم کنترل بازار در ماههای پایانی سال پیش داشته اند".

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار کرده است "به نظر می رسد نظارتی بر فرآیند ورود کالا به شبکه های توزیع به صورت عمده و خرده فروشی تا رسیدن به دست مصرف کننده وجود ندارد و از همین‌رو چسبندگی قیمت‌ها و قاچاق در کنار گرانی کالاها وجود دارد."


یارانه نقدی یا کوپنی کردن کردن کالاهای اساسی

اجماع کارشناسان بر لزوم پرداخت یارانه کالاهای اساسی  وجود دارد؛ اما بین کوپنی کردن کالاهای اساسی و پرداخت یارانه به صورت نقدی دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.

 بسیاری از کارشناسان معتقدند کوپنی کردن کالاهای اساسی و روشی پرهزینه است و در مقابل بسیاری دیگر از کارشناسان نیز معتقدند پرداخت یارانه نقدی ضمن هدر رفت منابع ارزی و ایجاد رانت باعث می‌شود تا یارانه‌ها به جامعه هدف نرسیده و نتواند تاثیر چشمگیری بر کنترل قیمت‌ها بگذارد .

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اما معتقد است:" کمیسیون اقتصادی در زمان بررسی لایحه بودجه پیشنهادی کرد که دولت به هر دلیل آن را نپذیرفت ،  در این پیشنهاد تاکید شده بود دولت یا از عهده نظارت بر توزیع کالا و کنترل قاچاق از کشور بر می آید یا باید نرخ ارز ترجیحی کالاهای اساسی تا نرخ بازار آزاد را به صورت یارانه ارزی بر اساس سرانه به کل جمعیت اختصاص دهد".

وی  تاکید کرد:" در واقع دولت با این روش بر اعمال سیستم مدیریتی و نظارت بر واردات و توزیع چه به صورت خرده فروشی و چه به صورت عمده فروشی ملزم می‌شد تا کالاهای اساسی با قیمت ارز ترجیحی و پایین‌تر در اختیار مردم قرار گیرد ".

این عضو کمیسیون اقتصادی تاکید کرده است "در صورت نابسامانی در بازار کالاهای اساسی دولت یارانه ارزی را به صورت کارت اعتباری در اختیار مردم قرار دهد تا چارچوب مشخصی برای تامین کالاهای اساسی مورد استفاده قرار گیرد".

وی  استمرار توزیع کالاهای اساسی را با روش کنونی به صلاح کشور ندانسته و معتقد است " رانت و به خروج ارز اختصاصی و عدم کنترل بازار نشان می‌دهد که این روش نتوانستهموثر بر بازار و جلوگیری از گرانی داشته باشد ؛ لذا باید روش های سالم و ایمن تری برای کنترل قیمت کالاهای اساسی اتخاذ کرد که کوپن یا کارت اعتباری از جمله آنهاست "

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.