کد خبر: ۹۴۶۷۵
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
اثر وضعی گرانی بررشد حاشیه نشینی
کارشناسان معتقدند با افزایش گرانی و تورم رشد حاشیه نشینی در شهرها سرعت گرفته و شاخص های توسعه شهری را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،بررسی های سازمان تجارت جهانی نشان می دهد، که تا پایان سال 2030 میلادی بیش از نیمی از مردم جهان در حاشیه شهرها زندگی خواهند کرد.

 افزایش جمعیت حاشیه نشینان هرچند با رشد کمتری ادامه دارد اما در کشورهایی نظیر هند پاکستان ونزوئلا و برزیل با رشد 70 میلیون نفر در سال رکورد زنی کرده است .

این پدیده در ایران نیز رشد فزاینده‌ای داشته چنانکه برآوردها نشان می دهد، هم اکنون 18 میلیون حاشیه‌نشین در ایران وجود دارد، که با یک محاسبه سرانگشتی می توان گفت یک سوم شهروندان ایرانی حاشیه نشین هستند .

هرچند55میلیون نفر جمعیت های شهر نشین در ایران وجود دارد ،اما  همین مختصات حاشیه نشینی در کشورمان با استانداردهای اجتماعی و فرهنگ حاشیه نشینی مطابقت ندارد، به خصوص آنکه با افزایش گرانی و تورم که از سال گذشته به شکل فزاینده‌ای معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده است ،انتظار می‌رود رشد این پدیده با دامنه حجیم تری دنبال شود.

علی کرد عضو کمیسیون اجتماعی  با بیان اینکه متولی اصلی کنترل و ساماندهی حاشیه نشینان وزارت کشور است، گفت: وزارت کشور نتوانسته است به خوبی از عهده مسئولیت خود در خصوص ساماندهی و اسکان حاشیه نشینان بر بیاید. حاشیه نشین‌ها اغلب افرادی هستند که به دلیل خشکسالی، فقر، بیکاری و نبود امکانات رفاهی در روستا و مناطق عشایری به امید زندگی و کسب و کار بهتر به شهر‌ها مهاجرت می‌کنند.

حاشیه نشینان را نمی توان جابه جا کرد

نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه، کورین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: حاشیه‌نشین‌ها تمام سرمایه خود را صرف ساختن خانه‌های کوچک و یا تهیه خانه در اطراف شهرها کرده‌اند بر همین اساس نمی‌توانیم این افراد را به راحتی جا ‌به جا  و منتقل کنیم، بنابراین تنها راه ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها این است که خدمات اولیه مانند آموزش، بهداشت و شرایط مطلوب محیطی را در این مناطق ارائه کنیم.

آثار منفی حاشیه نشینی بر توسعه شهرها

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: عدم فراهم کردن امکانات زیرساختی و رفاهی در مناطق حاشیه نشینی یقیناً ضعف عملکرد وزارت کشور است. حاشیه نشین‌ها سربار شهر‌ها هستند و در تمامی شاخص‌های توسعه شهرها تاثیر منفی می‌گذارند، بنابر این باید به مناطق کم‌برخوردار اطرف و حاشیه شهر‌ها توجه ویژه‌ای صورت بگیرد.

کرد یادآورشد: وزارت کشور متولی اصلی ساماندهی حاشیه نشینان است و نباید مسئولیت، کم‌کاری و عدم نظارت خود را بر دوش دیگران بیاندازد، حاشیه نشین‌ها مردم مظلوم و بی دفاعی هستند و برای ادامه زندگی به اطراف شهرها پناه آورده‌اند، افزایش امکانات به این مناطق به نفع شهر‌ها و همه مردم است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حاشیه‌نشینی یکی از پنج آسیبی است که مقام معظم رهبری نیز در این خصوص تاکیداتی داشتند، خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری و قوای سه گانه به ویژه مجلس شورای اسلامی همواره به رفع تبعیض تاکید داشته‌اند، بنابر این لازم است تمامی امکانات مالی، رفاهی، تفریحی، آموزشی و بهداشتی در همه مناطق کشور به طور یکسان و در مناطق محروم مضاعف و با عنایت بیشتری توزیع گردد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.