کد خبر: ۹۴۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
یک حقوقدان در گفتگو با شهرفردا
یک کارشناس حقوقی گفت:به لحاظ حقوقی در وقایعی همچون سیل،دولت ردیف بودجه ای را تعریف و پس از آن دستوری صادر میکند که مقصر حادثه در محکمه قضایی حاضر و به حقوق مردم رسیدگی شود،دولت در برخورد با چنین وقایعی ابتدا در گیری مردم که عمدتا جان و مال آنان است را مورد بررسی قرار می دهد.
دکترعلیرضا اصغری کارشناس حقوق و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،تصریح کرد: مردم آق قلا و گلستان با وجود آبگرفتگی و نبود برق در منازل شان ، به دلیل  خطر اتصالی برق باز هم مهمان نوازی شان زبان زد بود، همانطور که میدانید باران نعمت خداوند است واین روزها بارندگی برای مردم سیل زده، تهدید جدی به حساب می آید پیش از این گفته می شد آب در این مناطق کم است اما آب های موجود در سد با اندکی بارندگی سرریز شد و شهر را در بر گرفت.

ماندگی مردم از زندگی ادامه دارد
وی  ادامه داد: نیاز اولیه مردم تخلیه آب از منازلشان است که نیروهای سپاه و ارتش در این زمینه فعال هستند پس  از آن تازه معقوله باز سازی و تعمیرات منازل  خسارت دیده مطرح است،با توجه به اینکه بسیاری از روستا نشینان منازلشان در غرق  سیلاب  است و اکنون در شهر مستقر هستند کمبود قایق برای  رفت و شد به منازلشان  این معقوله را دشوارتر کرده است.

حضور مقصر پای میز محکمه قضایی
کارشناس حقوقی گفت: از لحاظ حقوقی به طور کلی  در زمان برخورد با چنین وقایعی مانند زمانی که حوادث طبیعی رخ می دهد همچون سیل ،دولت ردیف بودجه ای را تعریف میکند و پس از آن دستوری صادر میکند که مقصر حادثه در محکمه قضایی حاضر شود تا به حقوق مردم رسیدگی شود،دولت در برخورد با چنین وقایعی  ابتدا در گیری مردم که عمدتا جان و مال آنان  است را مورد بررسی قرار می دهد، اموال آنان مسئله ایست که حل آن عمدتا بر عهده وزارت مسکن است که در این زمینه نیرو های مردمی  بیشتر در چشم بودند.

وی  با اشاره به تلفات دامی گفت: وزارت جهاد کشاورزی جبران خسارت  دام های تلف شده مردم نواحی سیل زده را بر عهده دارد و مصوبه آن نیز با اختصاص 500 هزار تومان به ازای هر دام تصویب شده است ؛ هرچند در شرایط اقتصادی کنونی تامین منابع مالی خسارت های مسکن و اموال مردم از توان دولت خارج است اما تعیین میزان خسارت باید به گونه ای باشد که مردم آزرده خاطر نشده و انگیزه فعالیت اقتصادی پیدا کنند.

اصغری در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه مجلس دولت موظف است با تعیین ردیف بودجه به جبران خسارت مردم سیل زده بپردازد ، و با هدایت کمکهای مردمی به شکل هدف دار بازگشت مردم نواحی سیل زده به زندگی روزمره را هموار سازد.
 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.