کد خبر: ۹۴۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
گزارش شهرفردا از طرح فروش متری مسکن
وزارت مسکن و راه شهرسازی در سبد کنترلی خود برای بازار مسکن از فروش متری مسکن خبر داده است ،طرحی که بخش خصوصی آن را در پاسخ به نیاز واقعی مسکن چندان موثر نمی داند.
 پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»- فاطمه مهردادیان -در حالی که قیمت مسکن نسبت به سال گذشته ۶۸ تا ۷۰ درصد تورم داشته است و مسیر اجاره‌بها نیز سیر صعودی می‌پیماید ،
معاون وزیرمسکن و شهرسازی با ارائه سبد  وزارتخانه متبوعش برای تنظیم بازار مسکن از فروش متری مسکن سخن می گوید.

 مازیار حسینی معتقد است :افراد می‌توانند با منابع مالی اندک چند متر از یک واحد مسکونی را خریداری کرده و به تدریج مالک کل یک واحد مسکونی شوند.

 این مسئول که عدم تعادل در عرضه و تقاضا و سیاست انقباضی در فضای توسعه مسکن را عامل گرانی می‌داند معتقد است با این اقدام به لحاظ روانی بازار تورم بازار فروکش کرده و برای اقشار ضعیف نیز امکان تامین مسکن فراهم می شود.

 موضع گیری وزارت مسکن و شهرسازی برای تنظیم بازار در حالی است که کارشناسان مسکن معتقدند:این  طرح نه تنها نمی تواند مشکلی از مردم حل کند بلکه می تواند زمینه سوء استفاده دلالان را افزایش دهد .

آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

صندوق زمین وساختمان مهمترین ابزار دولت برای کنترل مسکن

فرشید پور حاجت ،رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» تاکید می‌کند: آنچه اکنون باید در بازار مسکن صورت گیرد کنترل قیمت مصالح ساختمانی و افزایش افزایش ساخت و ساز در مناطق مختلف شهری است .

وی خاطر نشان می‌کند: آنچه در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است کاهش ساخت و ساز به علت گرانی مصالح بوده است و هم اکنون برای کنترل بازار باید عرضه و تقاضا به رقم قابل قبولی برسد .

وی در پاسخ به این سوال که آیا فروش مسکن مهر متری می‌تواند به کمک به بازار مسکن بیاید خاطرنشان می کند، این یک روشی است که در گذشته نیز بارها درباره آن  رایزنی شده، اما به نظر می‌رسد تنها بتواند به لحاظ روانی بازار را تا حدودی متعادل کند چرا که  مالک خصوصی به هیچ وجه صبر نمی کند تا خریدار بالاخره بتواند کل هزینه ملک را بتدریج پرداخت کند ، لذا باید دوباره دولت با ساخت پروژه های مسکونی طرح خود را اجرایی کند که هم اکنون اتمام واحدهای مسکونی مسکن مهر در اولویت قرار دارذ.

 وی تاکید کرد: به جای طرح روشهای منسوخ شده دولت باید با راه‌اندازی روش های نوین و ابزارهای اقتصادی جدید مثل صندوق زمین و ساختمان و اتمام پروژه های نیمه تمام نظیر مسکن مهر به کمک تامین بازار مسکن بیاید.

مسکن در تهران متری 11.4 میلیون تومان

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت اکنون به گفته وزارت مسکن و شهرسازی 11.4 میلیون تومان است ،در حالی که این رقم در کل کشور شاخص6 میلیون تومانی دارد .
معاون وزیر مسکن و شهرسازی معتقد است تسهیلات  100 میلیونی به یک نفر و 160 میلیونی به زوج  می‌تواند پوشش دهنده 70 درصد قیمت یک مسکن متوسط را داشته باشد.

 پورحاجت رئیس کانون انبوه سازان مسکن اما معتقد است، افزایش قیمت های صورت گرفته در مناطق مختلف تهران به گونه ایست که تسهیلات 160میلیون تومانی نیز نمی تواند پاسخگوی قیمت یک آپارتمان با متراژ زیر 50متر باشد، چرا که متوسط افزایش قیمت مسکن طی دو سال گذشته از توان خرید مردم بیشتر بوده است.

 این کارشناس معتقد است طرح پرداخت تسهیلات160  میلیون تومانی اکنون تنها می تواند مشمول شهرهای اقماری و یا حاشیه جنوبی شهر تهران باشد که نمی تواند پاسخگوی اقشار متوسط و نیازمند به مسکن در داخل شهر باشد .

فعال بخش خصوصی بازار مسکن همچنین تصریح کرد: دولت برای کنترل بازار اجاره نیز باید ابزارهای مناسبی داشته باشد که مهمترین آنها ارائه مجتمع‌های مسکونی در داخل  در مناطق مختلف شهر است تا بتواند از تورم منطقه‌ای قیمت جلوگیری کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.