کد خبر: ۹۴۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
شهر فردا گزارش می دهد
لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده که طبق آن بخشی از اختیارات شوراهای اسلامی و مدیریت شهری از آنان گرفته شده انتقادهایی را ازسوی شهرداری ها وشوراها به دنبال داشته است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مالیات بر ارزش افزوده فرآیندی است که در آن کالا از تولید تا مصرف روندی افزایشی را طی کرده تا با آخرین نرخ مصوب به دست مصرف کنندگان برسد، بر این اساس با پیشنهاد دولت لایحه ای در مجلس به تصویب رسیده که پیرو آن تشخیص چگونگی توزیع و مصرف عوارض، تنها ازسوی شورای برنامه ریزی و توسعه استان انجام می‌شود، در حالی که شهرداری‌ها عضو این شورا نیستند. در ادامه کاهش اختیارات شوراهای روستا  در تبصره ۸ ماده ۳۸، کلیه منابع دهیاری‌ها با نظارت و تأیید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و تنظیم موافقتنامه میان بنیاد و دهیاری‌ها قابل هزینه است. 

در این گزارش به بررسی نظرات مدیریت شهری و شوراها پیرامون دائمی شدن لایحه ارزش افزوده پرداخته شده است. 

نماینده استان همدان:  
تصویب لایحه ارزش افزوده شهرداری ها را دولتی می کند  
نماینده استان همدان در شورای عالی استان‌ها گفت: تصویب لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس، شهرداری‌ها را دولتی و ماهیت شوراها را بی‌اثر می‌کند و به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست شورای عالی استان‌ها و شوراهای اسلامی و شهرداران کلان‌شهرها نسبت به ارسال نظر کمیسیون اقتصادی به مجلس ابراز نگرانی شدیدی دارند که به طور قطع بسیاری از موارد این مهم، ضربه بزرگی به پیکر شهرداری‌ها خواهد زد. در مجموع جمع‌بندی و گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص لایحه فوق‌الذکر، اساس استقلال شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و همچنین کارکردهای شوراهای شهر از بین خواهد رفت.

اعتراض اعضای شورای شهر به یک دستور جلسه مجلس 

در جلسه شورای اسلامی شهر تهران ۴ عضو شورای شهر در نطق‌های پیش از دستور و تذکرات خود به دستور جلسه مجلس در خصوص لایحه دائمی کردن مالیات بر ارزش افزوده انتقاد کردند و از مجلس خواستند آن را از دستور کار خود خارج کند.

به گفته اعضای شورای شهر تهران این لایحه برخلاف رایزنی‌های گذشته شورای شهر تهران، شورای عالی استان‌ها با مجلس، مجمع امید و کمیسیون اقتصادی مجلس بوده است.

یکی از اعضای شورای شهر پیشنهاد داد بیانیه‌ای در رد این لایحه از سوی شورای شهر تهران صادر شود و پیش بینی شده در جلسه هم اندیشی فوق العاده شورا این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

محمد سالاری:
لایحه مالیات برارزش افزوده مغایرقانون اساسی وبرنامه ششم توسعه است
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران خواستار صدور بیانیه و حضور اعضای شورای شهر تهران در صحن مجلس به منظور اعتراض به لایحه مالیات بر ارزش افزوده شد.

این موضوع یکی از دغدغه های جدی نهاد شوراهای شهر و روستای کشور است و این تصمیم مجلس نقطه عطفی در سرنوشت و آینده مدیریت شهری و حکمرانی محلی، مردم سالاری، دموکراسی و مشارکت دادن مردم در تصمیم گیری ها است. با توجه به اینکه در برنامه سوم و چهارم توسعه کشور بر شکل گیری مدیریت یکپارجه و هماهنگ کشور تاکید شده و بر اساس آن تمام تصدی گری ها و تولی گریهای حوزه شهر باید به شهرداری ها و شوراها برون سپاری شود، این تصمیم دولت هم در ارائه لایحه قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده و هم تصمیم کمیسیون اقتادی مجلس مغایرت جدی با قانون اساسی، برنامه ششم توسعه و لایحه درآمدهای پایدار دارد.  

بیانیه اعتراضی به لایحه اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده
اعضای کمیسیون برنامه ریزی و توسعه مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در سی امین نشست خود بیانیه اعتراضی به لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده را منتشر کردند.

شهریار آل شیخ رئیس کمیسیون و معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی کلانشهر مشهد گفت: به منظور حفظ و رعایت حقوق قانونی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و اختیارات شوراهای اسلامی شهر در مواد لایحه مالیات بر ارزش افزوده، طی ماههای گذشته و با برگزاری جلسات مکرر، توافقاتی بین شورایعالی استان‌ها، شهرداری‌های کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور با نمایندگان کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس صورت پذیرفت.

علیرغم این پیگیری‌ها متأسفانه در گزارش کمیسیون اقتصادی که در ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۷ منتشر شده  نه تنها به نتایج جلسات، توافقات، نظرات و پیشنهادات نمایندگان مجلس و طرح مصوب شورای عالی استان‌ها و نقدهای حقوقی و قانونی کارشناسان توجهی نشده بلکه در موادی از لایحه؛ شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از نهاد عمومی غیردولتی به نهاد دولتی تبدیل شده و اختیار شوراهای اسلامی کشور در تصویب هر گونه عوارض و درآمدهای محلی لغو و مدیریت‌های شهری و روستایی به درآمدهای مالیاتی دولت وابسته شده اند.

سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران:

اخذ عوارض محلی، باید به شوراهای اسلامی واگذار شود  
در لایحه اصلاحی قانون مالیات بر ارزش افزوده بر خلاف قانون فعلی، اختیار وضع عوارض محلی از شوراها گرفته شده است. از این جهت شهرداران کلانشهرها و شوراها همراه با نمایندگان مجلس به بیان تبعات و آثار زیان بار تصویب این لایحه برای مدیریت شهری بپردازند. 

داریوش قنبری مشاور پارلمانی شهردار تهران :  
درتعاملات صورت گرفته با هیأت رئیسه مجلس علاوه بر این تعاملات باید با دولت نیز رایزنی صورت گیرد تا منافع شوراها و شهرداری‌ها در این لایحه در نظر گرفته شود و آثار زیانبار تصویب این لایحه به مدیران شهری اطلاع رسانی شود.

با بیان انتقادات فوق به لایحه مذکور می توان به محدودیت اختیارات شورای شهر، شهرداریها ودهیاریها و در مجموع مدیریت شهری رسید و در واقع این مجموعه از مجموعه ای غیر دولتی به مجموعه ای دولتی تبدیل شده و ماهیت شوراها در این لایحه کمرنگ و چه بسا بی رنگ می گردد.  
 
 
 
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.