کد خبر: ۹۴۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
مدیرکل منابع طبیعی استان همدان عنوان کرد
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان از تدوین برنامه ای جامع برای حفاظت از عرصه‌های جنگلی و مرتعی همدان خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، اسفندیار خزایی در جمع خبرنگاران با اشاره به شعار سال برنامه‌های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید برشمرد و گفت: این هدف با مشارکت مردم و تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی و منابع طبیعی عملیاتی و اجرا خواهد شد.

خزایی بابیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در سال گذشته طرح‌ها و پروژه‌هایی را در حوزه آبخیزداری و آبخوان داری برای حفظ منابع پایه آب و خاک از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به اجرا درآورد، گفت: امسال نیز با جدیت و قوت ادامه این طرح‌ها و پروژه‌ها در دستور کار است.

خزایی با بیان اینکه در سال جاری برنامه جامعی برای حفاظت از عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان تدوین و از ابتدای سال اجرایی شده است، گفت: طرح جامع بوم سازگان جنگل‌های زاگرس با هدف حفاظت، احیا و توسعه جنگل‌های استان از اولویت‌های اصلی در سال ۹۸ خواهد بود و در این برنامه تمام نیازهای جوامع بهره‌بردار و اولویت‌های توسعه و احیای جنگل‌های استان پیش بینی شده و سیاست‌های اجرایی برای آنها تعریف شده است.

مدیر کل منابع طبیعی استان همدان با یادآوری اینکه حفاظت از منابع طبیعی تنها محدود به حفاظت فیزیکی از عرصه‌های منابع طبیعی نمی‌شود، گفت: طرح‌های منابع طبیعی بیشتر با هدف حفظ و احیای عرصه‌های طبیعی، تقویت پوشش گیاهی، توسعه جنگل، احیا و اصلاح مراتع اجرا و طرح‌های آبخیزداری نیز از محل صندوق توسعه ملی اجرا می‌شود.

وی با تاکید بر ادامه روند اجرای پروژه‌های آبخیزداری از اجرای طرح کاداستر اراضی، مدیریت چرا و کنترل کوچ عشایر و اتمام طرح‌های نیمه تمام و بازمانده آبخیزداری و نیز جلب مشارکت‌های مردمی و ارتقای بهبود طرح‌های جنگل کاری در استان همدان خبر داد.

۱۷ طرح آبخیزداری در استان همدان در حال اجراست

اسفندیار خزایی اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷ طرح آبخیزداری شامل کنترل سیلاب، حفاظت آب و خاک، تغذیه آبخوان‌ها، تقویت پوشش گیاهی کمربند حفاظتی، عملیات مکانیکی و بیومکانیکی در استان همدان در حال اجراست.

وی با تاکید بر اینکه وقوع سیل و خسارات مالی و جانی اهمیت توجه به طرح‌های آبخیزداری را بیشتر نمایان می‌کند، گفت: اجرای این طرح‌ها مهمترین و مؤثرترین راهکار برای جلوگیری از آثار مخرب سیلاب است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان با بیان اینکه بروز معضلات خشکسالی، فرسایش خاک، تهدیدها و تخریب‌های ناشی از آن موید اهمیت توجه به طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری برای حفظ منابع پایه آب و خاک است، افزود: بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته برای جلوگیری از سیلاب‌ها به توسعه عملیات آبخیزداری از جمله تقویت و توسعه پوشش گیاهی، احیای جنگل‌ها و احداث بندها و سازه‌های آبخیزداری روی آورده‌اند.

خزایی تاکید کرد: آبخیزداری راه مؤثری برای مهار آب و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع است و نهادهای اجرایی با توجه به خسارت‌های متعدد ناشی از سیلاب‌ها، رواناب‌ها و فرسایش خاک باید در اجرای این طرح‌ها بیش از پیش به منابع طبیعی کمک کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ایران در حال پشت سر گذاشتن اقتصاد نفتی است

ایران در حال پشت سر گذاشتن اقتصاد نفتی است

استادیار دانشگاه امام باقر (ع) با اشاره به اقتصاد نفت پایه که شکننده ترین عنصر اقتصاد کشور بوده گفت: همانطور که امروز از تجارب نیروهای دفاعی در کشور برای صنایع خودروسازی و قطعه سازی استفاده می شود با انتقال این تجربیات در یک سیستم هم افزا همه می توانند از این ظرفیت در پیشبرد اهداف کشور استفاده کنند.
تحریم صنایع پتروشیمی تهدیدی نمایشی است

تحریم صنایع پتروشیمی تهدیدی نمایشی است

نماینده شیراز در مجلس نهم گفت :بیشتر تولیدات پتروشیمی ایران در داخل کشور مصرف می‌شود و تهدیدهای دشمن مبتنی بر تحریم شرکت‌های پتروشیمی اثر چندانی در موازنه اقتصادی بین الملل ایران ندارد.
آخرین اخبار