کد خبر: ۹۴۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: نمایشگاه کتاب امسال با طراحی شعار "نمایشگاه کتاب بدون خودرو" رنگ و بویی تازه به خود گرفته تا جایی که میزان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به ویژه متروه افزایش یافته است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،خبر برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی تهران که منتشر شد، ناخودآگاه به یاد ترافیک‌های وقت و بی وقت خیابان‌های اطراف و معطلی‌های چندساعتی افتادیم، ترافیکی که چندین روز میهمان خیابان‌های مرکزی شهر هست و چنان خلق شهروندان را تنگ می‌کند که برخی‌ها حتی حاضر نیستند به نمایشگاه بیایند، اما از سال گذشته زمزمه‌هایی تحت عنوان محدود کردن تردد خودورها در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب مطرح شد.
 
 امسال نیز با طراحی شعار "نمایشگاه کتاب بدون خودرو" رنگ و بوی نمایشگاه کتاب تغییر کرد تا جایی که بنا به گفته معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران ترافیک در اطراف مصلی کاهش یافته و میزان استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی به خصوص مترو افزایش یافته است.
 
با بیان اینکه در سالهای قبل با برگزاری نمایشگاه کتاب شاهد ترافیک سنگین در خیابان و بزرگراه‌های اطراف  مصلی بودیم بگونه‌ای که حتی دامنه ترافیک تا چندین خیابان و محور کشیده می شد افزود: ایده آل ما این بود که نمایشگاهی به بزرگی و پرمخاطبی کتاب در داخل شهر آن هم وسط شهر و در نزدیکی شاه را های ارتباطی برگزار نشود، اما از تصمیم گیری در این زمینه،  احصاء راه حل‌هایی برای کاهش ترافیک در دستور کارپلیس و شهرداری قرار گرفت و توانستیم به راه کارهایی در زمینه محدود کردن خودروها دست یابیم.
 
وی با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داد حجم متقاضیان برای استفاده از نمایشگاه کتاب در این مدت و محدوده چند برابر می شود که به همان میزان تعداد خودروهای شخصی این افراد و همچنین خودروهای شخصی و تاکسی برای سرویس دهی به آنها افزایش می‌یابد افزود: علاوه بر آن تردد حجم زیادی از بازدیدکنندگان در خیابان‌ها و معابر اطراف سبب کند شدن جریان تردد می شود به همین دلیل برنامه‌ها را به سمت محدود کردن تردد خودروها و توسعه حمل ونقل عمومی سوق دادیم.
 
پورسیدآقایی افزود: بر همین اساس همه مسئولان ذی ربط تأکید داشتند که امسال هیچ خودرویی به غیر از تاکسی وارد نمایشگاه نشود و  تمام پارکینگ‌های اطراف مصلی به حمل و نقل عمومی اختصاص داده شد.
 
معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه  خوشبختانه  تغییراتی که امسال در خصوص موضوع پارکینگ‌ها و وضعیت تردد و عبور و مرور ترافیکی اعمال شد بسیاری از مشکلات ترافیکی سال گذشته را حل کرد،  گفت: ورود به پارکینگ ناشرین از خیابان پاکستان به خوبی اجرا شد و فقط در ابتدای  روز اول و دوم،  بدلیل عدم وجود برچسب ورود روی وسایل نقلیه مشکلاتی ایجاد شد که با جدیت مسئولان این مشکل رفع شد.
 
وی با بیان اینکه تمام راه‌های ممکن برای دسترسی بهتر مردم به نمایشگاه را در دو حوزه فعالیت مترو و اتوبوس فراهم کردیم گفت: اتوبوس‌ها  از ساعت ۹ تا ۲۱ خدمت رسانی کردند و علاوه بر تقویت فعالیت اتوبوس خط ۵ که در مسیر پایانه علم و صنعت و میدان آرژانتین تردد دارد تقویت دیگر خطوط عبوری از مصلی حضرت امام خمینی «ره»، انجام شد و سه خط از مبادی مصلی تهران به مقاصد میدان صنعت- فلکه سوم تهرانپارس و میدان آزادی نیز جهت خدمات دهی ویژه به علاقه مندان به نمایشگاه کتاب راه‌اندازی شد  و سامانه معلولان و جانبازان نیز در این ایام، جهت رفاه حال این افراد، برای بازدید از نمایشگاه کتاب، خدمات حمل ونقلی ارائه می‌کند.
 
پورسیدآقایی با اشاره به همکاری پلیس با بیان اینکه  در محور  کندرو رسالت نیز با هماهنگی پلیس،  از ورود اتومبیل جلوگیری شد گفت: این محل به ایستگاه توقف اتوبوس‌های برون شهری برای پیاده و سوار شدن مسافران تبدیل شد که بعد از تخلیه مسافرین این اتوبوس‌ها به پارکینگ گل‌گشت هدایت شدند.
 
وی با اشاره به خدمات رسانی مترو با بیان اینکه قرار گرفتن دو ایستگاه مصلی در خط یک و ایستگاه شهیدبهشتی در خطوط یک و سه متروی تهران، در ضلع شمال و جنوب مصلی تهران سبب شده تا بهترین انتخاب برای دسترسی به نمایشگاه بین‌المللی کتاب؛ استفاده از مترو باشد و به همین دلیل سرفاصله حرکت قطارها را به ۴دقیقه رساندیم گفت: روزهای ۵شنبه و جمعه (۵و ۶اردیبهشت ماه) نمایشگاه کتاب برای ما بسیار مهم بود چراکه استقبال گسترده مردم در دو روز تعطیل آخرهفته؛  نشان دهنده موفقیت یا عدم موفقیت برنامه‌های ضد ترافیکی ما بود که خوشبختانه ۱۹۳هزار  و ۲۱۳ نفر در روزهای چهارشنبه تا جمعه تنها از دو ایستگاه مصلی و شهید بهشتی برای دسترسی به نمایشگاه استفاده کردند.
 
وی با بیان اینکه پارکینگ اتومبیل شخصی در کنار درب شماره یک برای اتومبیل‌ها تعطیل و به موتورسیکلت‌ها اختصاص پیدا کرد و ساماندهی خوبی برای جلوگیری از توقف موتورسیکلت‌ها در اطراف مصلی صورت گرفت گفت: ون‌های داخل مصلی  به کارپینو سپرده شد و در قبال تبلیغات، آنها در داخل مصلی رایگان  خدمت رسانی کردند.
 
پورسیدآقایی با بیان اینکه ایده آل ما این است که نمایشگاه پرمخاطبی همچون کتاب در تهران برگزار نشود گفت: در این مدت افرادی نیز بودند که به این سیاست‌ها و برنامه‌ها انتقادداشتند و حتی در برخی ساعات شاهد ترافیک نیز بودیم اما در کل از آنجایی که ما  و پلیس در برنامه ریزی‌های خود همه مردم را و نه اقشار خاص را مدنظر داشتیم دیدید که مردم تهران همراهی و همکاری خوبی در این زمینه داشتند و باید از آنها تشکر کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.