کد خبر: ۹۴۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال ۱۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در نظر گرفته شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، خلیل آقایی با حضور در شهرستان تویسرکان به همراه فرماندار و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی از پروژه‌های آبخیزداری این شهرستان بازدید کرد.

وی در این بازدید با اشاره به اینکه وجود پوشش گیاهی موجب جلوگیری از سرعت آب، نشت آب و حفظ خاک می‌شود، گفت: ازنظر علمی تنها راه جلوگیری از بروز سیلاب و فرسایش خاک تقویت و گسترش پوشش گیاهی در مناطق مختلف کشور است که امروز این مهم در دستور کار قرارگرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی حفظ و افزایش پوشش گیاهی را ازجمله وظایف اصلی جنگل‌داری و آبخیزداری عنوان کرد و گفت: متأسفانه با توجه به خشک‌سالی‌های دهه‌های اخیر کشور در بحث کشاورزی و پوشش گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری شاهد مشکلات جدی هستیم.

وی تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی را از عوامل تخریب عرصه‌های منابع طبیعی برشمرد و اظهار کرد: آبخیزداری، تنها راه گرفتن سرعت آب، جلوگیری از خسارت سیل و ورود رسوبات به پایین‌دست است.

آقایی با تأکید بر اینکه خاک ارزشمند است و یک سرمایه محسوب می‌شود، گفت: همه تلاش ما حفظ این سرمایه با ایجاد پوشش گیاهی است لذا مردم نیز باید در تحقق هرچه بهتر این مهم یاریگر ما باشند.

وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تزریق ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به این مهم، گفت: اقدامات برای عملیات آبخیزداری در دست اجرا است.

نقش‌آفرینی پوشش گیاهی در برخی مناطق در راستای کاهش آثار سیلاب‌های فرودین ماه

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به نقش‌آفرینی پوشش گیاهی در برخی مناطق در راستای کاهش آثار سیلاب‌های فرودین ماه، گفت: خوشبختانه طی اقداماتی که همکاران ما در راستای اجرای وظایف خود انجام دادند در سیل اخیر در مناطقی که پوشش گیاهی مناسب بود خسارات کم و در مناطقی حتی به صفر رسیده بود.

وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری در سال جاری مبنی بر تقویت پوشش گیاهی، گفت: با توجه به نظر مساعد ایشان در این خصوص امسال هم ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به این مهم اختصاص داده‌شده است.

آقایی با اشاره به اجرای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیزداری سازه‌ای و مکانیکی در قالب پروژه‌های آبخیزداری، مباحث بیولوژیکی و مدیریتی، گفت: مردم جنگلبان و بهترین حافظ مراتع هستند.

وی با اشاره به اعتبار ۲۰ میلیاردی حوزه آبخیزداری همدان در سال گذشته، گفت: امیدواریم در سال جاری حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای استان همدان قرار دهیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه از تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره این شهرستان خبر داد و گفت: تکمیل پروژه‌های نیمه کار کشور در دستور کار است.

وی با اشاره به ارزش نهایی خاک حاصلخیز، پوشش گیاهی را راه مهم حفاظت از خاک برشمرد و گفت: تنها با کمک و همراهی مردم می‌توانیم عرصه ۱۳۵ میلیون هکتاری منابع ملی کشور را حفظ و حراست کنیم.

آقایی همچنین به اقدامات صورت گرفته در استان همدان و شهرستان ملایر اشاره و بیان کرد: شهرستان ملایر برای ما مهم است و یک یا دو حوزه برای اجرای عملیات آبخیزداری مطالعه شده و آماده اجرا است.

وی بر لزوم فعال شدن نهالستان ملایر در سال جاری تأکید کرد و افزود: تولید یک‌میلیون نهال در این نهالستان ظرفیت بسیار بالایی است و علاوه بر ملایر و استان همدان باید استان‌های هم‌جوار را نیز تغذیه کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی ۱۱ کیلومتری تنکابن بوی خون می‌دهد و در یکسال گذشته ۲۵ نفر را به گام مرگ کشانده است، این درحالی که مسئولان راه بر سر نامیدن آن به اسم کمربندی یا کنارگذر اختلاف نظر دارند.
آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

یک رفتار شناس گفت : استفاده از یک مداح بی سواد ، سنگین تر کردن علامت ها و تزئئین آنها با شیر ، بز و همچنین ذبح گاو و گوسفند و شتر در مقابل چشمان کودکان و برگزاری هیات ها در آپارتمان ها رفتارهای نابخردانه ای است که ذات فرهنگ عاشورایی را هدف گرفته است.