کد خبر: ۹۴۰۲۳
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
پیش بینی استاد دانشگاه از وضعیت مسکن در سال 98
یک استاد دانشگاه گفت : احتمال رونق بازارمسکن تا نیمه سال 98 وجود دارد و به تناسب آن افزایش اجاره بها بین 15 تا 20 درصد محتمل است.
بازار مسکن در آستانه فصل جابه جایی چگونه خواهد بود؟

بیت الله ستاریان استاد دانشگاه و کارشناس بازار مسکن در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»با اشاره به وضعیت بازار مسکن گفت :سال گذشته بازار طلا و دلار به عنوان بازارهای جاذبه نقدینگی توانستند قیمت ها را افزایش دهند و به تناسب آن بازار مسکن نیز افزایش قابل توجه داشت و بین ۶۸ تا ۷۰ درصد رشد قیمت مسکن مشاهده شد.

 وی  افزود: انتظار می رود ،با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته و افزایش ساخت و سازها در سال گذشته رونق نسبی مسکن تا نیمه سال جاری ادامه پیدا کند، هر چند نمی توان احتمال غیر منطقی کاهش قیمت‌ها را داد، اما رشد کاهنده قیمت ها پیش روی بازار مسکن خواهد بود .

ستاریان  همچنین با اشاره به وضعیت بازار اجاره بها در بازار اجاره بها در آستانه فصل جابجایی گفت :رابطه مستقیمی بین افزایش قیمت مسکن و اجاره بها وجود دارد و به تناسب افزایش قیمت مسکن اجاره بها نیز رشد ۱۵ تا ۲۰ درصدی خواهد داشت .

 این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد :به تناسب افزایش قیمت رهن و اجاره در حاشیه نشینی و کوچ از کلانشهرها به سمت شهرک های اقماری افزایش می‌یابد ؛که تنها علت آن را نباید افزایش قیمت‌ها دانست ،بلکه به علت کاهش تولید مسکن در طول سالهای گذشته و افزایش تقاضا این پدیده طبیعی به نظر می رسد و انتظار می رود طی سال جاری و سال آینده افزایش نیز پیدا کند .

این کارشناس ارشد بازار مسکن در پاسخ در پاسخ به این سوال که بهترین راهکار جبران کسری مسکن چیست ؟خاطرنشان کرد: به منظور جبران کسری عرضه و تقاضای مسکن باید طی یک برنامه بلند مدت همه ابزارهای مالی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا با تسهیل قوانین و تفویض زمین های شهری سازندگان بخش خصوصی بتوانند تولید مسکن با قیمت مناسب اقشار متوسط کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازار مسکن در آستانه تابستان رو به سردی گذاشت

بازار مسکن در آستانه تابستان رو به سردی گذاشت

بدنبال افزایش 112 درصدی قیمت مسکن و کاهش 36 درصدی معاملات وزارت مسکن بنا دارد با ارائه زمین های دولتی در داخل شهرها به انبوه سازان روند نزولی قیمت مسکن را کلید بزند.
رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد و رشد صنعت منفی 9.6 شد

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد و رشد صنعت منفی 9.6 شد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی در سال ۹۷ با احتساب نفت، منفی ۴.۹ درصد و بدون نفت، منفی ۲.۴ درصد بوده است.