کد خبر: ۹۳۷۴۵
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷
مدیرکل سلامت شهرداری تهران اعلام کرد
دوره های آموزشی حمایتهای روانی و اجتماعی در بلایا ویژه مددکاران اجتماعی شهرداری تهران به منظور اعزام به مناطق سیل زده جنوب کشور آغاز شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به سیل‌زدگی بسیاری از استانهای کشور و تعیین استان تهران به عنوان معین دشت آزادگان استان خوزستان، شهرداری تهران نیز وارد عمل شد و در حوزه اجتماعی فرهنگی نیز به منظور ارائه حمایتهای اجتماعی و روانی به هموطنان سیل زده و کمک به بازتوانی و توانمندسازی آنها برای بازگشت به زندگی طبیعی، قرار است تیم های تخصصی مددکاران اجتماعی، روانشناسان، مشاوران و تسهیل گران اجتماعی به منطقه اعزام گردند.
 
وی افزود: در همین راستا کارگاه آموزشی یکروزۀ «حمایتهای روانی و اجتماعی در بلایا ویژۀ مددکاران اجتماعی شهرداری تهران» در پردیس سلامت منطقه 11 برگزار شد.
 
مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به اهداف کوتاه مدت و بلندمدت این برنامه خاطرنشان کرد: علیرغم بروز سوانح و بلایای طبیعی در کشور عزیزمان ایران، به نظر می رسد مداخله و ورود افراد متخصص برای ارائه خدمات روانی و اجتماعی طی سالهای گذشته توام با آزمون و خطا بوده و نیازهای آموزشی این افراد بصورت سیستماتیک پاسخ داده نشده است. مداخلات اجتماعی و روانی در شرایط بحران نیازمند تجهیز متخصصین این حوزه به دانش و تخصص مرتبط با ورود به بلایا و شناخت وضعیت منطقه ای درگیر این مسئله است. در همین راستا و با توجه به ظرفیت علمی و تعاملی اداره کل سلامت شهرداری تهران با دانشگاهها و انجمن های علمی و تخصصی به نظر می رسد مهمترین اقدام، توانمندسازی افراد داوطلب متخصص برای اعزام به مناطق درگیر مسئله است.
 
وی افزود: هدف بلندمدت آن است که بواسطه تعامل و آموزش مستمر شرکت‌کنندگان در این کارگاه، تیم تخصصی و حرفه ای تشکیل شود. تا ازاین پس در هنگام مواجهه با بلایا و حوادث در تهران یا سایر شهرها بتوان از این تیم بصورت حرفه ای بهره گرفت. همچنین مستندسازی و تجربه‌نگاری در اجرا نیز از دیگر ضروریات است که از همه شرکت کنندگان درخواست گردید تا تجارب و برداشتهای خود را هنگام حضور در منطقه یادداشت نمایند و برای استفاده در اختیار دیگران قرار دهند.
 
به گفته نصیری، اولین کارگاه برای مددکاران اجتماعی حوزۀ معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد و قراراست دوره دیگری برای روانشناسان و مشاوران برگزار گردد.
 
وی با اشاره به سرفصل های آموزشی در بخش اول کارگاه گفت: اهم موضوعات مطروحه در کارگاه آموزشی شامل مقدمه‌ای در ارتباط با مدیریت بحران؛ 4 دسته اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت بحران (شناخت علمی، شناخت قوانین و مقررات، شناخت ساختار، شناخت منابع اجتماعی)؛ تعریف مفاهیم (بحران، مداخله در بحران، قربانی، فاجعه از دیدگاه جامعه شناختی، حمایت اجتماعی، مداخلات روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا)؛ مداخلات روانی-اجتماعی (تعریف، انواع، اهمیت، اهداف، برای چه کسانی؟ درچه زمانی؟ )؛ اصول رفتارهای حمایتی در شرایط بحران؛ هرم مداخلات روانی- اجتماعی چند لایه‌ای پس از حوادث و بلایا، خودمراقبتی در بلایا؛ مشکلات امدادگران و ویژگیهای PTSD بود.
 
مدیرکل سلامت شهرداری تهران اذعان داشت: در بخش دوم نیز شرکت کنندگان به گروههای 5 نفری تقسیم شدند و به بحث و تبادل نظر در خصوص نکات اساسی برای ارائه خدمات مددکاری اجتماعی، نوع خدمات اجتماعی به گروه هایی چون زنان؛ سالمندان؛ کودکان؛ افراد دارای معلولیت؛ معتادان؛ افراد دارای بیماریهای خاص در شرایط بحران و همچنین شرح وظایف و انتظاراتی برای مددکاران اجتماعی در بحران پرداختند.
 
گفتنی است؛ در پایان بر اساس جمع بندی نظرات، مهارتهای مورد نیاز برای مددکاران اجتماعی شامل مهارت ارزیابی (وضعیت، فرد، منطقه، نیازها، مشکلات)؛ مهارتهای ارتباطی؛ مهارت دفاع و رهبری، مهارت حل مسئله؛ تفکر انتقادی؛ مداخله و مشاوره؛ مستندات و تشکیل پرونده؛ مهارتهای سازمانی برشمرده شد.
 
با توجه به مستمر بودن برگزاری دوره های مذکور، افراد متخصص داوطلب مداخله در بحران می توانند از طریق ارتباط با اداره کل سلامت شهرداری تهران در این دوره ها شرکت نمایند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تبعات حذف چهار  صفر از پول ملی چیست؟

تبعات حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟

با وجود آنکه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت وارد مرحله عملیاتی شده است و سخنکوی دولت تدبیر از ارسال زودهنگام آن به مجلس خبر داده ، کارشناسان معتقدند اگر دولت این سیاست درست را در فرآیندی نادرست اجرا کند ، نتایج قابل قبولی برای مردم و اقتصاد کشورمان رقم نخواهد خورد.
پروژه مسکن استیجاری با هدف کمک به ازدواج جوانان تدوین  می شود

پروژه مسکن استیجاری با هدف کمک به ازدواج جوانان تدوین می شود

شهردار تهران در گفتگو با شهرفردا گفت: در پروژه مسکن استیجاری که در دولت مطرح شده،قرار است ساختمان‌هایی به منظور اجاره مادام العمر ساخته شود که هویت آنها استیجاری بوده و هرگز فروشی نخواهند شد.