کد خبر: ۹۳۵۹۱
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
کتابی با نام مدیران برجسته چگونه می اندیشند در موسسه اندیشه معین به رشته تحریر در آمد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین باکینگهام در این کتاب به چگونگی تفکر مدیران بزرگ و برجسته پرداخته و کوشیده است تا رمز و راز نحوه به کارگرفتن پیروزمندانه، قلب، اندیشه و هوشمندی کارکنان را آشکار کند و این نکته مهم را اثبات کند که مدیران چگونه می‌توانند با هدایت و رهبری اثربخش، نتایج شگفت‌انگیزی را در افزایش عملکرد و بهره‌وری سازمان ایجاد کنند و در نهایت به این نتیجه رسیده است که «مدیران بزرگ اگرچه نقاط مشترک کمی ‌دارند، اما بینش و خرد مشترکی در درون همه آن‌ها حکمفرماست.»

سه نکته اساسی در تفکر مدیران بزرگ نهفته است:

1- هرگونه تغییر و دگرگونی در زندگی انسان‌ها به صورت ناگهانی و عمده اتفاق نمی‌افتد، بلکه این دگرگونی‌ها تدریجی است.

2-هرکدام از انسان‌ها دارای سرشت و طبیعت خاص و منحصر بفرد هستند. وقت خودتان را برای تحمیل چیزی که از سرشت و طبیعت آن‌ها به دور است، هدر ندهید.

3-ابتدا بکوشید آنچه را که در نهاد انسان‌ها است کشف کنید، البته این کار بسیار سخت است.

در تفکر سنتی مدیریت، نقش مدیران به وظایف معینی مانند برنامه‌ریزی، سازماندهی و... محدود می‌شود، اما امروزه از مدیران بزرگ انتظار می‌رود تا علاوه بر وظایف اصلی، نقش رهبری را نیز برای کارکنان خود ایفا کنند. به همین سبب باید بتوانند به درون آنان نفوذ کنند و از هوشمندی آنان بهره گیرند.

مدیران بزرگ برای ایفای نقش رهبری باید بر چهار فعالیت زیر تمرکز و توجه بیشتری داشته باشند:

اول: کارکنان خود را به‌درستی و بر مبنای هوشمندی، نه فقط تجربه و آگاهی انتخاب کنند.

دوم: انتظارات خود را از کارکنان به طور روشن و صریح اعلام کنند.

سوم: انگیزه و علاقه‌مندی لازم را در آنان ایجاد کنند و بیشتر به توانمندی‌های آنان توجه کنند نه کاستی‌ها.

چهارم: زمینه‌ها و بسترهای لازم را برای رشد و توسعه آنان فراهم سازند.

تفاوت مدیران و رهبران در نوع نگاه آنان به چشم انداز پیش روست. مدیران نظر به درون دارند و رهبران به بیرون. همه مدیران الزاماً در روند ترفیع خود به رهبری نمی‌رسند و اغلب نقش این دو بسیار متفاوت است. یک مدیر خوب لزوماً رهبر خوبی نخواهد شد و برعکس.

مدیران برجسته بیش از آن که به تجربه و دانش افراد بها دهند، برای هوشمندی آنان و توان تصمیم‌گیری آن‌ها در مواقع حساس ارزش قائل هستند. زیرا هوشمندی آموختنی نیست و افراد مختلف به میزان متفاوتی از آن بهره‌مند هستند. هوشمندی کارکنان دارای اهمیت بیشتری است، چرا که انگیزه دهنده است، انسان را به اندیشیدن وا می‌دارد و موجب برقراری ارتباط‌های سازنده می‌شود. نمونه‌های بسیاری دیده شده که افراد با داشتن تجربه و دانش یکسان، عملکرد متفاوتی در مواقع بحرانی از خود نشان داده‌اند و این بدان جهت است که صافی مغز آنان در پاسخ به محرک‌های یکسان، به طور متفاوت عمل می‌کند. این صافی به ملیت، جنس و نژاد بستگی ندارد و در درون هر فرد نهادینه شده است.
مدیران برجسته چگونه می‌اندیشند؟
یافته‌های عصب‌شناسی نشان می‌دهد که شکل‌گیری ساختار مغز انسان از دوران نوزادی صورت می‌گیرد و هر انسان با توجه به تربیت و ذات خود، بخش‌هایی از مغزش پرورش بیش‌تری می‌یابند، بدین ترتیب نباید اینگونه تصور شود که می‌شود تغییرات بنیادی در هوشمندی کارکنان ایجاد کرد، هرچند ممکن است کارمندان تمایل و توان تغییر خود را به مدد یادگیری و انضباط شخصی ارتقا دهند.
منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تبعات حذف چهار  صفر از پول ملی چیست؟

تبعات حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟

با وجود آنکه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت وارد مرحله عملیاتی شده است و سخنکوی دولت تدبیر از ارسال زودهنگام آن به مجلس خبر داده ، کارشناسان معتقدند اگر دولت این سیاست درست را در فرآیندی نادرست اجرا کند ، نتایج قابل قبولی برای مردم و اقتصاد کشورمان رقم نخواهد خورد.
پروژه مسکن استیجاری با هدف کمک به ازدواج جوانان تدوین  می شود

پروژه مسکن استیجاری با هدف کمک به ازدواج جوانان تدوین می شود

شهردار تهران در گفتگو با شهرفردا گفت: در پروژه مسکن استیجاری که در دولت مطرح شده،قرار است ساختمان‌هایی به منظور اجاره مادام العمر ساخته شود که هویت آنها استیجاری بوده و هرگز فروشی نخواهند شد.