کد خبر: ۹۳۵۴۶
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
فقدان منابع کافی، ضعف مدیریت اقتصادی، نداشتن برنامه‌ریزی جامع ملی و افزایش شتابان جمعیت (مخصوصاً جمعیت شهری) تأمین مسکن را در این کشورها به شکلی پیچیده و چند بعدی درآورده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،به نقل از موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین تأمین مسکن، یکی از مسائل حاد کشورهای در حال توسعه است. فقدان منابع کافی، ضعف مدیریت اقتصادی، نداشتن برنامه‌ریزی جامع ملی و افزایش شتابان جمعیت (مخصوصاً جمعیت شهری) تأمین مسکن را در این کشورها به شکلی پیچیده و چند بعدی درآورده است. مسلماً با افزایش تقاضای مسکن، نه تنها زمین، سرمایه، مصالح ساختمانی و نیروی انسانی بیشتری نیاز است بلکه داشتن یک برنامه جامع به منظور ایجاد هماهنگی بین مقدار زمین و واحدهای مسکونی و تأسیسات زیربنایی، تسهیلات عمومی و خدمات اجتماعی، سیستم حمل‌ونقل، ضروری است. به طور کلی، برنامه‌ریزی عبارت است از: روشی از تصمیم‌گیری که در آن، منابع برای رسیدن به اهداف شخص در قالب زمانی معین، توزیع می‌شوند. برنامه‌ریزی مسکن، جزئی از نظام برنامه‌ریزی شهری محسوب می‌شود و دیدگاه‌های آن، بر روند تغییرات اجتماعی و تحولات و دگرگونی‌های جامعه استوار است. شناخت شیوه زندگی، نیازهای واقعی، روند تحولات و سنت‌های جامعه، شرط اساسی هر گونه برنامه‌ریزی مسکن است. این گونه برنامه‌ریزی، همواره توان‌ها و کمبودها، شرایط و امکانات را به صورتی ارزیابی و سنجش می‌کنند که با به کارگیری تمام امکانات زمینه اجرایی صحیح، فراهم آید.
چالش تامین مسکن در گرو فقدان منابع کافی کشورهاست
هدف اساسی برنامه‌ریزی مسکن، تأمین نیازهای فضایی فعالیت‌های انسانی به منظور وضعیت مطلوب‌تر سکونت با توجه به محدودیت‌های منابع و امکانات است. همچنین هدف نهایی سیاست مسکن، عملکرد مطلوب و بهینه آن است؛ به طوری که از یک‌سو خواسته‌های اقشار مختلف را برآورده کند و از سوی دیگر، در راستای اهداف کلان اقتصادی و اجتماعی باشد. در برنامه توسعه اقتصادی اجتماعی، هدف کلی سیاست‌های مسکن، معمولاً فراهم آوردن مسکن کافی یا متعارف برای مردم است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

افزایش قیمت مسکن و نگرانی مردم برای تامین مسکن ارزان به عقیده کارشناسان تنها با یک راه حل امکانپذیر است ، و آن استفاده ازظرفیت بافت فرسوده است.
اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

کارشناس شهرسازی با اشاره به حمایت از پروژه های سبز، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی با کمک شهرداری و محیط زیست می توانند تفاهم نامه ای را امضا کنند، تا بر اساس آن استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار قرار گیرد .