کد خبر: ۹۳۲۶۸
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷
مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی از رشد ۲۲۲ درصدی بارش‌ها در استان خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حبیب عبدلی  افزود: متوسط بارشها در سال جاری تا ۲۰ فروردین ۸۳.۱ میلیمتر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲۲ درصد و نسبت به بلندمدت ۱۷۱ دردصد رشد داشته است.

وی بابیان اینکه بارش سال آبی جاری در ارومیه تا ۲۰ فروردین ۳۸۳.۳ میلیمتر است گفت: این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۵ درصد و نسبت به بلند مدت ۶۸ درصد افزایش دارد.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی بارشها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری را ۳۱۸.۵ میلیمتر عنوان کرد و با اشاره به رشد ۶۸ درصدی آن نسبت به سال گذشته یادآور شد: مجموع بارشها در سال آبی جاری تا ۲۰ فروردین در استان با رشد ۷۵ درصدی نسبت به بلند مدت ۳۹۲.۷ میلیمتر ثبت شده است.

وی با اشاره به وضعیت خشکسالی در استان گفت: از دیدگاه هواشناسی با بررسی شاخص SPEI در دوره ۶ ماهه منتهی به پایان اسفند ۹۷ بیشتر مناطق استان تحت تأثیر ترسالی است اما با بررسی دوره آماری ۱۲۰ ماهه منتهی به اسفند ۹۷ به غیر از مناطق جنوب غرب و شمال غرب استان، بقیه مناطق درگیر خشکسالی متوسط تا شدید هستند و بارشهای اخیر نتوانسته است مشکل انباشت خشکسالی را در استان برطرف کند.

عبدلی اظهار کرد: برحسب برآورد و صحت سنجی دقت پیش بینی‌های هواشناسی در سال گذشته تا ۹۵ درصد بوده و مطمئناً هرچه از زمان رخداد پدیده دور شویم احتمال خطا افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه پیش بینی بارش‌های تندری و وقوع سیل از یک هفته قابل پیش بینی است و احتمال خطا نیز وجود دارد، ادامه داد: برحسب پیگیری‌های به عمل آمده در صورت خرید، نصب و راه اندازی سخت افزارهای هواشناسی و آموزش‌های تخصصی که در حال برگزاری است جز کشورهای صاحب نام در هواشناسی قرار خواهیم گرفت.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی گفت: با توجه به موافقت مقام عالی استان و مصوبه جلسه مدیریت بحران مقرر شد اعتبار مطالعاتی جهت جانمایی رادار هواشناسی تأمین و تخصص یابد.
منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

ساعت ۰۹:۵۳ صبح دیروز دوشنبه تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل در مسیر شمال به جنوب بزرگراه ستاری، قبل از فردوس غرب یک مصدوم بر جا گذاشت. از میان سه سرنشین پژو، یک زن از قسمت سر مصدوم شد ولی دیگر سرنشینان این خودرو و خودروی دیگر صدمه‌ای ندیدند.
سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان و داستان واقعی اش در بوجود آمدن محله « سیدخندان تهران درجاده قدیم شمیران » که در خیابان کوروش فعلی قرار گرفته است.
آخرین اخبار