کد خبر: ۹۳۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
یک کارشناس گردوغبار از خطر ایجاد کانو‌ن‌های جدید گردوغبار در کشور خبر داد و گفت: گل‌ولایی که از سیل اخیر به جای مانده است، مستعد ایجاد کانون جدید گردوغبار است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به ایجاد کانون‌های جدید گرد و غبار در خوزستان به علت ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل هشدار داده است.

حسام احمدی بیرگانی کارشناس گردغبار  با تأیید این نظر گفت: اگر دوباره وارد دوره خشکسالی و حتی سال‌های نرمال از لحاظ بارندگی شویم، امکان به وجود آمدن کانون‌های جدید گردو غبار ناشی از این گل و لای  وجود دارد.

وی افزود: اما می‌توانیم امیدوار باشیم که با ادامه این سطح بارندگی‌ها و گذراندن دوره ترسالی در سال‌های آتی می‌توانیم سطح مناطقی که بر اثر سیلاب اخیر با گل و لای پوشیده شده‌اند، با رشد پوشش گیاهی محافظت شود و رخداد گردوغبار نداشته باشیم.

احمدی بیرگانی با تأکید بر اینکه درصورت بروز خشکسالی خطر بروز گردوغبار استان خوزستان را تهدید می‌کند، گفت: نمی‌توان راهکار مقابله‌ای با این مسأله ارائه داد.

این کارشناس گرد و غبار افزود: باید پیش از رخداد سیل با مدیریت صحیح منابع طبیعی و حفظ حریم رودخانه‌ها از این مسأله پیشگیری می‌کردیم.

وی با بیان اینکه  این گل‌ولای حاوی ذرات رسوبی بسیار ریز با قطر زیر ۵۰ میکرون هستند، گفت: این گِل‌ها چون از جایی دیگری منتقل شده‌اند، چسبندگی لازم را ندارند و حاوی مقدار خاک رس فراوانی هستند، به سرعت از زمین بلند می‌شوند.

منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آبگرفتگی معابر شهری اهواز/ تصاویر

آبگرفتگی معابر شهری اهواز/ تصاویر

در پی بارندگی صبح امروز اهواز معابر شهر دچار آبگرفتگی شدند.
زندگی روستاییان مازندران پس از سیل/ تصاویر

زندگی روستاییان مازندران پس از سیل/ تصاویر

بر اثر وقوع سیل اخیر در استان مازندران روستاهای شهر کیاکلا به شدت آسیب دیده و خانه‌های روستایی دچار خسارات جدی شده است.
آخرین اخبار