کد خبر: ۹۳۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
یک کارشناس گردوغبار از خطر ایجاد کانو‌ن‌های جدید گردوغبار در کشور خبر داد و گفت: گل‌ولایی که از سیل اخیر به جای مانده است، مستعد ایجاد کانون جدید گردوغبار است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به ایجاد کانون‌های جدید گرد و غبار در خوزستان به علت ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل هشدار داده است.

حسام احمدی بیرگانی کارشناس گردغبار  با تأیید این نظر گفت: اگر دوباره وارد دوره خشکسالی و حتی سال‌های نرمال از لحاظ بارندگی شویم، امکان به وجود آمدن کانون‌های جدید گردو غبار ناشی از این گل و لای  وجود دارد.

وی افزود: اما می‌توانیم امیدوار باشیم که با ادامه این سطح بارندگی‌ها و گذراندن دوره ترسالی در سال‌های آتی می‌توانیم سطح مناطقی که بر اثر سیلاب اخیر با گل و لای پوشیده شده‌اند، با رشد پوشش گیاهی محافظت شود و رخداد گردوغبار نداشته باشیم.

احمدی بیرگانی با تأکید بر اینکه درصورت بروز خشکسالی خطر بروز گردوغبار استان خوزستان را تهدید می‌کند، گفت: نمی‌توان راهکار مقابله‌ای با این مسأله ارائه داد.

این کارشناس گرد و غبار افزود: باید پیش از رخداد سیل با مدیریت صحیح منابع طبیعی و حفظ حریم رودخانه‌ها از این مسأله پیشگیری می‌کردیم.

وی با بیان اینکه  این گل‌ولای حاوی ذرات رسوبی بسیار ریز با قطر زیر ۵۰ میکرون هستند، گفت: این گِل‌ها چون از جایی دیگری منتقل شده‌اند، چسبندگی لازم را ندارند و حاوی مقدار خاک رس فراوانی هستند، به سرعت از زمین بلند می‌شوند.

منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بساط گستری  درخیابانهای لس آنجلس تا تهران

بساط گستری درخیابانهای لس آنجلس تا تهران

محمدصادق زمانی مدیر حریم شهربانی شهرداری تهران پیرامون الگوی جهانی رفع سد معبر در ایران، گفت: خشونت در برخورد با بساط گستران رسم کشور ما نیست و ماموران به هنگام برخوردهای فیزیکی بساط گستران تنها در مقام دفاع بر می آیند.
سبد مواد غذایی مردم ارزانتر شد

سبد مواد غذایی مردم ارزانتر شد

گزارش جدید مرکز آمار نشان می دهد به رغم افزایش چند قلم مواد خوراکی نظیر سیب زمینی و پیاز قیمت سایر کالاها نسبت به اردیبشهت ماه سال جاری ارزانتر شده است.