کد خبر: ۹۳۰۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
دکتر سالمی در گفتگو با شهر فردا
دکتر سالمی فیزیوتراپ گفت: زمانی طلایی برای درمان با فیزیوتراپی وجود دارد که اگر به موقع برای درمان اقدام نشود احتمال افزایش نیاز به جراحی در افراد با ضایعه اسکلتی عضلانی به وجود می آید.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر صبا سالمی فیزوتراپ در گفت و گو با خبرنگار «شهر فردا»،پیرامون فیزوتراپی و پیامدی های فرسودگی استخوانها در بدن انسان گفت: فیزوتراپی مجموعه ای از درمانهای توانبخشی است که شامل الکتروتراپی، تمرین درمانی و لیزرتراپی و درمان هایی از این دست ،که معمولا این درمان ها روی افراد مختلفی می تواند جامع هدف باشد.

سالمی ادامه داد: افراد فلج، سکته مغزی و هرگونه نا هنجاری مادرزادی یا اکتسابی زیر مجموعه درمان های فیزوتراپی قرار می گیرند و اینکه اکثر مراجعات در این مرکز بین افراد جوان و میانسال و کهنسالی است که هر کدام علل مختلف خود را دارند.

وی با اشاره به کسانی که مستعد آسیب های اسکلتی, عضلانی هستند، اظهار داشت:بیشترین دلیل آسیب های اسکلتی پوکی استخوان است همچنین بافت ها از یک سنی به بعد آسیب پذیر تر می شوند.

سالمی در پاسخ به این سوال که معمولا چه کسانی و میانگین چه سنینی به مراکز مراجعه می کنند، تصریح کرد:بیشترین کسانی که به این مراکز مراجعه می کنند نوجوانان و جوانان هستند که بر اثر آسیبهای ورزشی و پرفشار در طول زندگی و یا فشار عصبی دچار درد در عضلات شده و برای درمان به این مراکز مراجعه می کنند.
 
 وی با اشاره به اقدامات فیزیوتراپیستها برای درمان افراد، در گفتگو با شهر فردا تاکید کرد: فیزوتراپی قسمتی از کار توانبخشی است که برای بیماران صورت می‌گیرد تا  بیماران به بهترین حالتی که به طور بالقوه توانایی اش را دارند برساند. 

سالمی در ادامه با پاسخ به این سوال که آیا بیماری بوده که فیزوتراپی درمان کاملی برایش بوده باشد یا خیر، گفت: بله موردهایی هست که به طور قطع درمان شوند ولی به طور کلی بیمارانی به فیزوتراپی مراجعه می کنند که معمولا از درمان های دیگر سرخورده شده و یا درمان های روتین به آنها پاسخی نداده است و پزشکان ابتدا به سراغ دارو درمانی رفته و پس از اینکه از این درمان ناامید می شوند به دلیل اینکه یک پروسه وقت گیر و زمان بر است  و اکثر افراد مایلند که در حداقل زمان به یک درمان مناسب برسند معمولا به صورت انتخاب اول در کشور ما  به سراغ  فیزیوتراپی نمی آیند. 

وی با اشاره به سبک زندگی و تاثیر آن بر روی بیمارهای عضلانی، تصریح کرد: همانطو که گفته شد، تعداد زیادی از مراجعین مرکز فیزوتراپی افرادی هستند که به دلیل آسیبهای شغلی به این مراکز مراجعه می کنند، به طور مثال افرادی که راننده اتوبوس یا تاکسی هستند در طول روز 12ساعت رانندگی می کنند و مستعد آسیبهای ناحیه گردن و کمر می شوند که تنها دلیل آن کاری تکراری و روزمره هر چند سبک است. 

 سالمی با تاکید بر اینکه همان کارهای سبک که به صورت مکرر انجام می شود خود آسیب رسان هستند، گفت: از طرفی سبک زندگی به گونه ای است که افراد بیشتر زمان خود را صرف کار می کنند و زمان برای تمرینهای ورزشی قرار نمی دهند و این خود موثر تر است. به دلیل اینکه بافت های بدن آمادگی نداشته و به طور مثال افرادی که ورزشکارند در طول هفته اگر هیچ حرکت ورزشی انجام ندهند ممکن است با خم شدن و یا برداشتن یک وزنه 5 یا 10 کیلویی اگر سن بالایی داشته باشند آسیب فراوانی به کمر خود وارد کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه در صورتی که کمی سبک زندگی فعال‌ترشود و افراد به ورزش همگانی بپردازند این آسیب ها کمتر می‌شود، افزود: زمانی که زندگی شهر نشینی افزایش یافت، فعالیتهای افراد صنعتی شد و زندگی ماشینی آسیبهای بیشتری را برای افراد به ارمغان آورد، چرا که زندگی صنعتی و کاهش فعالیت افراد رابطه مستقیم با هم داشته و کاهش فعالیتهای روزمره افراد موجب بیماری های عضلانی می شود. 

این فیزوتراپیست افزود:زمانی که افراد از سن جوانی به میانسالی و کهنسالی می رسند، با یک حرکت و یا فشار کوچک استخوانهایشان آسیب می بیند، به طور مثال پوکی استخوان که شایع ترین بیماری در افراد بوده و بیماری خاموش استخوانی شهرت دارد , بر اثر اتفاقاتی در بدن افراد رخ می دهد که به طور تقریبی اکثر افراد به آن مبتلا بوده و خود از آن بی اطلاعند، همچنین یکی از عوامل مستعد کننده پوکی استخوان ، بی تحرکی ، عدم فعالیت های ورزشی  است.
 
سالمی در پاسخ به این سوال که آیا اقلیم و جغرافیا هم در تحلیل استخوانها  موثر است یا خیر؟ گفت: تا حدی می تواند موثر باشد زیرا برخی از مواد غذایی به ذات خود حالت مسکن دارند .اما به طور قطع ارتباط اقلیم با بیماریها هنوز اثبات نشده است. 

وی در پایان با اشاره به اینکه برای بهتر شدن سبک زندگی بهتر است هفته ایی 3 ساعت یا 3جلسه درروز به ورزش اختصاص داده شود، که حداقل آن پیاده روی آرام است، یادآور شد: در صورتی که افراددچار آسیب شوند و نیاز به فیزوتراپی وجود داشته باشد، حتما در اسرع وقت مراجعه شود تا در روند درمان تعویق ایجاد نشود و اجازه ندهند زمان طلائی ای که می تواند  پاسخ به درمان باشد از بین برود، چرا که با از بین رفتن زمان طلایی نیاز به جراحی در فرد افزایش می یابد.   
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

ساعت ۰۹:۵۳ صبح دیروز دوشنبه تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل در مسیر شمال به جنوب بزرگراه ستاری، قبل از فردوس غرب یک مصدوم بر جا گذاشت. از میان سه سرنشین پژو، یک زن از قسمت سر مصدوم شد ولی دیگر سرنشینان این خودرو و خودروی دیگر صدمه‌ای ندیدند.
سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان و داستان واقعی اش در بوجود آمدن محله « سیدخندان تهران درجاده قدیم شمیران » که در خیابان کوروش فعلی قرار گرفته است.
آخرین اخبار