کد خبر: ۹۲۷۱۶
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
اختصاصی شهر فردا
به مانند سالهای اخیر رهبر فرزانه و گرانقدر انقلاب شعار سال را به مفهومی کاملا اقتصادی اختصاص دادند،مردم،همبستگی،مشارکت و اتحاد آنها در رونق تولید و حمایت از تولید پایان بخش چرخه ای است که در پایان می تواند اعتلا و توسعه کشور را به همراه داشته باشد.
دکتر حسین محمد پورزرندی رییس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران : رونق تولید شاید عبارتی تشکیل شده از دو کلمه باشد اما همه کاستی ها و گرفتاریها و تنگناهای کشور،بخصوص در برهه کنونی را نمایان و متجلی می سازد اگر تحریم اقتصادی را به مانند یک بلیه طبیعی مانند سیل یا زلزله در نظر بگیریم بدون کمترین تردیدی، تولید نقش استحکامات سازه و رعایت اصول فنی ساختمان را دارد.

تولید شاه کلید پیشرفت و آسیب ناپذیری در اقتصاد جهانی و موج شکنی محکم در برابر سیل تهدیدات دشمن است، هیچ کدام از کلیدواژه های اقتصادی چنین جایگاهی را ندارند اگر نگاهی به بزرگی اقتصاد ایران بیندازیم انتظار داریم که چنین اقتصادی کمتر در برابر تکانه های خارجی متلاطم شود اقتصاد ایران از لحاظ بزرگی و حجمGDP  نزدیک به 500 میلیارد دلاری، در رتبه 27 جهان قرار دارد و اگر تولید ناخالص داخلی را بر مبنای برابری قدرت خرید (ppp) محاسبه کنیم، ایران با اقتصاد حدود 5/1 تریلیون دلاری در رتبه 18 جهان قرار دارد. به لحاظ ذخائر هیدروکربوری ایران با 158 میلیارد بشکه ذخایر نفتی کشف شده، نزدیک به 10درصد از کل منابع کشف‎شده نفتی جهان را دارا است همچنین دومین کشور بزرگ دارای ذخایر ثابت‏شده گاز و چهارمین کشور بزرگ تولیدکننده گاز جهان می‎باشد این مزیتها را بسیاری از کشورها حتی کشورهای پیشرفته ندارند اما چرا با داشتن چنین مزیتهای اقتصادی کشور ما هنوز هم در شرایط خاص اقتصادی دچار تلاطم می شود پاسخ بی شک در یک گزاره نهفته است و آن ضعف تولید است.

در کشور ما سهم بخش صنعت از کل تولید ناخالص داخلی کشور بسیار پایین است. رشد متوسط سالانه سرمایه گذاری در این بخش کمتر از 5/1 درصد طی سالیان اخیر بوده است و سهم این بخش کمتر از 15درصد و حدود 12 درصد کل GDP کشور بوده است این در حالیست که در کشورهای شرق آسیا سهم تولیدات صنعتی از تولید ناخالص داخلی نزدیک به 25درصد است.

باید اشاره کرد تحریم ،سلاحی نخ نما است که آمریکا در مورد کشورهای مختلفی به کار می گیرد روسیه و چین از جمله این کشورها هستند در این زمینه در سال 2018 اعمال تعرفه بر روی 50 میلیارد دلار کالای وارداتی از چین که تقریبا معادل ده درصد کل واردات این کشور از چین بود قابل ذکر است اما چرا اقتصاد چین و روسیه در اثر نه تنها آشفته نمی شوند بلکه به مقابله با مثل می پردازند بستن تعرفه 25درصدی کشور چین بر روی برخی کالاها از جمله محصولات کشاورزی آمریکا بخشی از این پاسخ بود. 
شواهد نشان می دهد که تحریمهای آمریکا در کشورهای فوق بی اثر و یا کم اثر است بخاطر اینکه تولید در این کشورها پر رونق و پیشرفته است. رونق تولید که در افزایش صادرات تبلور می یابد باعث می شود که کشور به جای قرار گرفتن در حاشیه اقتصاد همبسته جهانی در متن و مرکز آن قرار بگیرد امروزه در کشور ما بخصوص در یک سال اخیر بخش تولید متحمل فشارها و آسیبهای جدی قرار گرفت که این آسیبها بلافاصله در قالب کاهش رشد اقتصادی، افزایش تورم، پایین آمدن بهره وری، گسترش فقر ، کاهش اشتغال و ... خود را نشان می دهد. بخش تولید در کشور ما بخاطر تحولات اخیر بازار ازر و کاهش ارزش پول ملی قسمتی از توان و رمق خود را از دست داده است بخشی از نیروی کار خود را تعدیل کرده است و  در فروش محصولات خود و واردکردن مواد اولیه دچار مشکل شده است همین امر باعث شده است که در بعد داخلی نیز با موانعی چون مسائل مالیاتی، عوارض گمرکی، بدهی به دیگر بخشها و دستگاهها، عدم توان بازپرداخت تسهیلات، نبود و کمبود سرمایه بخصوص سرمایه درگردش و مانند اینها مواجه باشد. 

رونق تولید مورد نظر مقام معظم رهبری در طول شعار سال قبل یعنی حمایت از تولید داخل و در درون گفتمان اقتصاد مقاومتی قرار دارد چنانچه حمایت همه جانبه از کالای ایرانی مدنظر قرار بگیرد تولید نیز شکوفا خواهد شد. بخش مهم دیگری از رونق تولید به سرمایه گذاری گسترده در این بخش توسط دولت و بخش خصوصی بر می گردد امروز باید تلاش کرد سرمایه ها به جای حرکت به سمت بخشهای کم تحرک و کم اثر به سوی تولید گسیل داشته شوند.

بخش دیگری از این فرایند به عهده مراکز و انجمنهای علمی و تحقیقاتی، دانشگاهها و شرکتهای دانش بنیان است آنها باید به لحاظ تئوریک مسیر رونق تولید را به خوبی کندوکاو کرده و راه را به خوبی نشان دهند، پیدا کردن مزیتهای نسبی، نشان دادن فرصتها و تنگناها و ترسیم سناریوها بخش از ماموریتهای آنهاست،مردم، همبستگی، مشارکت و اتحاد آنها در رونق تولید و حمایت از تولید پایان بخش چرخه ای است که در پایان می تواند اعتلا و توسعه کشور را به همراه داشته باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم  از آدم تا خاتم است

فاطمه بانویی که سرور بانوان عالم از آدم تا خاتم است

شیخ حسین انصاریان کارشناس مذهبی در مراسم یادبود بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) که در مزار شیخ صدوق واقع در شهر ری برگزار شد، گفت: حضرت زهرا صلوات الله علیه تنها بانویی است که سرو بانوان جهان است.
بررسی راهکارهای غلبه بر تحریم ها دربرنامه گفتگوی ویژه 7 بهمن 98

بررسی راهکارهای غلبه بر تحریم ها دربرنامه گفتگوی ویژه 7 بهمن 98

برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور دکتر صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام و آقای فرقانی دبیر شورای عالی سیاست گذاری باشگاه تحریم ها و منوچهر متکی وزیر اسبق وزارت امور خارجه پیرامون بررسی راهکارهای غلبه بر تحریم ها از شبکه 2 سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد.