کد خبر: ۹۱۲۴۱
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
وزیر راه و شهرسازی:
وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۶۰۰ میلیارد تومان پروژه راه و شهرسازی در هرمزگان به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد اسلامی در مراسم افتتاح پروژه های زیربنایی هرمزگان که به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور به بهره برداری رسید، بیان داشت: در حوزه بنادر و دریانوردی ارزش ریالی این ۲۲ پروژه که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آماده بهره برداری شده، سه هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال و اعتبار ارزی آن، ۱۰۴ میلیون یورو است که بخش عمده آن از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی و بخشی دیگر نیز از محل جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده است. 

وی خاطرنشان کرد: این پروژه های سرمایه گذاری، توسعه ای، عمرانی، فنی و دریایی در بنادر شهید رجایی، شهید حقانی، لنگه، جاسک، چارک و جزایر قشم، هرمز و لاوان اجرایی شده و برای حدود ۲۰۰۰ نفر نیز اشتغالزایی مستقیم به دنبال داشته است. 

این مقام مسئول احداث سه پایانه نگهداری فرآورده های نفتی در بندر خلیج فارس، یک پایانه ترانزیتی و صادراتی و یک پایانه ورود و خروج کامیون را از جمله پروژه های سرمایه گذاری در بزرگترین بندر تجاری ایران عنوان کرد که هر کدام طی مدت ۲۴ ماه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در اراضی پشتیبانی بندر شهید رجایی ایجاد شده است.   

به گفته اسلامی، اجرای مرحله دوم تاسیسات زیربنایی بندر خلیج فارس، لایروبی کانال ورودی بندرگاه هرمز، طرح جامع اطفاء حریق بندر شهید رجایی و تعمیرات اساسی اسکله ۲۰ این بندر، ساخت و نصب اسکله های فلزی شناور برای مبادی گردشگری جزیره قشم، بندر شهید حقانی و شناورهای جستجو و نجات در بنادر و جزایر، تعمیرات اساسی دو فروند لایروب و پروژه های لایروبی اسکله مواد معدنی و بازگشایی درب ضلع غربی بندر لنگه از دیگر پروژه هایی است که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با سفر رییس جمهور به پایتخت دریایی ایران افتتاح می شود.  

بهره برداری از ۱۲ دستگاه گنتری کرین به ارزش ۱۰۴ میلیون یورو

وزیر راه و شهرسازی مهم ترین پروژه در این فهرست را بهره برداری از ۱۲ دستگاه جرثقیل پیشرفته کشتی به ساحل(گنتری کرین) ترمینال کانیتنری شماره دو بندر شهید رجایی عنوان کرد و افزود: این جرثقیل های فوق سنگین کانتینری از نوع آخرین نسل گنتری کرین سوپر پست پاناماکس، سال ۹۵ در فرصت ایجاد شده پس از برجام از یکی از برندهای معتبر دنیا خریداری و نیمه نخست سال گذشته از طریق کشتی به بندر شهید رجایی منتقل شد.

اسلامی کل هزینه طراحی، ساخت، حمل، نصب و راه اندازی این جرثقیل ها را ۱۰۴ میلیون یورو اعلام کرد و افزود: اجرای این پروژه ۲۸ ماه به طول انجامیده و با بهره برداری از آنها علاوه بر افزایش ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی به ۵,۸ میلیون تی ای یو(هر TEU معادل یک کانتینر ۲۰ فوت)، برای شماری بالغ بر ۷۰۰ نفر اشتغالزایی صورت می گیرد.

افزایش جرثقیل های کشتی به ساحل به ۳۰ دستگاه 

وی گفت: با اضافه شدن این گنتری کرین ها، تعداد جرثقیل های کشتی به ساحل در بزرگترین بندر کانتینری ایران از ۱۸ دستگاه به ۳۰ دستگاه افزایش یافته و ظرفیت بندر نیز دو برابر شده است.

به گفته اسلامی، این تجهیزات دارای طراحی مناسب، ایمنی و عملکرد مطلوب است و به سامانه های ضد برخورد، ضد نوسان، محافظت در برابر رطوبت و گرد و غبار، قفل طوفان و سیستم‌های روشنایی مناسب مجهز هستند.

وی تصریح کرد: این تجهیزات به عنوان پیشرفته ترین و بزرگترین جرثقیل‌های کانتینری در سطح بنادر کشور محسوب می شود و بهره ‌برداری از آنها، به کاهش زمان توقف کشتی‌ها، افزایش بهره‌وری، ایجاد انگیزه و رضایت مندی بیشتر صاحبان کالا، بازرگانان و خطوط کشتیرانی و رونق اقتصادی منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه از عمر جدیدترین گنتری کرین های بندر شهید رجایی بیش از یک دهه می گذرد، افزود: ۱۲ دستگاه جرثقیل کانیتنری جدید علاوه بر بهره مندی از نوین ترین و روزآمدترین فناوری های دنیا، از امکان خدمات دهی به کشتی های اقیانوس پیمای نسل هفتم(سوپر پست پاناماکس) برخودار هستند.    

به گفته اسلامی، بهره برداری از این تجهیزات و تعمیر و نگهداری آنها به لحاظ مکانیکی، الکترونیکی و نرم افزاری تماما توسط متخصصان ایرانی صورت می گیرد و هیچ وابستگی در این رابطه به شرکت های خارجی نداریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شاید تحریم ها اثراتی بر صنعت حمل و نقل دریایی کشور داشته باشد اما به هیچ نتوانسته روند توسعه شتابان بندر شهید رجایی را دچار خلل و وقفه کند.

وی خاطرنشان کرد: چهار طرح فرودگاهی در بندرعباس با دستور رئیس جمهوریبه بهره برداری می رسد. برای اجرای این طرح ها ۲۴۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و استانی هزینه شده است.

وی بیان داشت: این طرح ها شامل ۲ دستگاه ایربریج یا پل اتصال به هواپیما به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال، یک دستگاه اَبَرخودروی آتشنشانی پیشرفته و جاروی فرودگاهی به ارزش ۱۸۰ میلیارد ریال، بلوار پاویون(تشریفات)، اداری و آمادگاه به ارزش ۲۰ میلیارد ریال و تالار پاویون جدید و اعتبار ۴۰ میلیارد ریال است.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: همچنین عملیات اجرایی پنج طرح فرودگاهی به ارزش ۴۹۵ میلیارد ریال در بندرعباس و بندرلنگه آغاز می شود.

وی خاطرنشان کرد: این طرح ها شامل توسعه مسیر و ایستگاه تاکسی موجود به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال، احداث دیوارهای حفاظتی پیرامونی به طول هشت کیلومتر به ارزش ۷۵ میلیارد ریال و بهسازی ترمینال خارجی و محوطه ‎ سازی موجود به ارزش ۱۹۰ میلیارد ریال در فرودگاه بندرعباس است.

اسلامی اضافه کرد: همچنین ساختمان ایمنی زمینی جدید و استخر آبگیری آتشنشانی به ارزش ۴۰ میلیارد ریال و خرید و نصب سامانه کمک ناوبری DVOR/DME به ارزش ۴۰ میلیارد ریال نیز در فرودگاه بندرلنگه آغاز می شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

این اقدام همه ساله در موسم‌هایی که جمعیت طواف‌کننده به اوج خود می‌رسد، انجام می‌شود و هدف از آن حفظ پرده کعبه مشرفه در برابر پاره شدن یا هرگونه آسیب است.
بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

پیش از آغاز مراسم گاوبازی هزاران ماجراجویی که از سراسر دنیا خود را به میدان پلازا کونسیستوریال در شهر پامپلونا رسانده اند با جشن و پایکوبی و غرق شدن در شراب قرمز، خود را آماده می کنند تا با فرار کردن از برابر گاوهای وحشی خشمگین، از ماجراجویی و اضطراب و دلهره لذت ببرند.