کد خبر: ۹۱۱۸۵
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
در پی درخواست‌های مردمی از 137؛
تماس‌های مردمی با مرکز ارتباطات مردمی شهرداری مشهد، 137، منجر به آغاز لایروبی بخش انتهایی کال قره‌خان واقع در منطقه 6 جهت کاهش مشکلاتی چون بوی بد و جولان حیوانات و حشرات موذی شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، ابتدای کال قره‌خان در سال‌های گذشته از داخل باغ ملک‌آباد شروع می‌شده است، لیکن پس از پرشدن قسمت‌های ابتدایی آن و احداث منازل مسکونی بر روی مسیل، در حال حاضر کال قره‌خان از اواسط خیابان فلسطین شروع شده و در امتداد جنوب شرقی به مسیر خود ادامه می‌دهد.
کال قره‌خان در مسیر خود از خیابان‌های اسدالله‌زاده، دانشگاه، چمران، رازی، میدان ده‌دی و خیابان امام رضا (ع) عبور می‌‌کند و در ادامه به طرف شرق پس از عبور از خیابان‌های 17 شهریور و شیرودی، از شمال شهرک شهید بهشتی بصورت مقطع دوقلو در مسیل اقبال شرقی تخلیه می‌شود.
این کال با جمع‌آوری آب‌های سطحی و ذخیره‌سازی ان عاملی مهم و موثر در جهت آبادانی و حفظ شرایط زیست‌محیطی شهری است. اما در این بین علی‌رغم اجرای طرح اگو، ورود فاضلاب خانگی به کانال که متاسفانه ناشی از بی‌توجهی برخی از مردم و مسئولان است باعث انتشار بوی نامطبوع و تکثیر موش و جانوران موذی در این کانال‌ها شده است.
بهسازی این کال 11 و نیم کیلومتری از سال 70 آغاز شد و در سال 92 به پایان رسید. اما در طول این چند سال، هم آب‌های سطحی جاری شده ناشی از بارش باران و برف و هم فاضلاب‌های رها شده غیرقانونی توسط شهروندان در این کال باعث شده تا لایه ضخیمی از گل و لای و لجن در کف این کال نشست کرده و علاوه بر ایجاد بوی بد، به محلی برای زندگی جانوران و حشرات موذی مانند موش و سوسک تبدیل شود، لذا گلایه‌های متعدد ساکنان منطقه 6 در حوالی میدان 17 شهریور، شیرودی، رستمی و ... را در پی داشته است.

از بوی بد کال قره‌ خان کلافه‌‌ایم

هاشم ایزدی، ساکن بولوار شیرودی حدفاصل چهارراه شیرودی نرسیده به شیرودی 13 بوده که در ششم خردادماه 96، روز حضور و پاسخگویی مستقیم شهردار منطقه 6 مشهد به شهروندان، با 137 تماس گرفته، مشکلش را این گونه بیان می‌کند: کل قره‌خان از بولوار شیرودی که محل زندگی ماست عبور می‌کند، مدتی‌است که شهرداری در بخشی از بولوار، جداول روی این کانال را برداشته است که به همین دلیل بوی بد و پشه فراوان ساکنان اطراف را به شدت می‌آزارد.
وی خاطرنشان می‌سازد: در تماسی که با شهرداری داشتم، اعلام شد مسئولیت این کال با آب و فاضلاب است اما در پیگیری بعدی از آب و فاضلاب اعلام شد که پیمانکار این کال، شهرداری مشهد است لذا امروز تا متوجه شدم که شهردار منطقه 6 مشهد در مرکز 137، پاسخگوی تماس‌های مردمی است، تماس گرفتم تا با بیان این مشکل، پیگیر حل آن باشم. 
شهردار وقت منطقه 6 در همان مکالمه با این شهروند، علت بوی بد کل قره خان را، انباشته شدن چندین ساله لجن و گل و لای عنوان داشته و می‌گوید که در حال لایروبی مسیر هستیم و معضل مدنظر شهروند با لایروبی، حل می‌شود.

موش‌ها امانمان نمی‌دهند

خانم حسن‌زاده هم که ساکن آخر اسماعیل‌آباد و عمار یاسر 2 است، از تعبیه دریچه‌های تهویه هوا بر روی کال قره خان گلایه داشته و می‌گوید: دریچه‌هایی که برای هواکش کال قره‌خان در این محدوده تعبیه شده است باعث شده تا ساکنان از بوی بد و تعفن کال، آسایش نداشته باشند، لذا تقاضا داریم دستگاهی تعبیه شود که بود بد کال را مکیده و به چند متر بالاتر از سطح زمین برده و تخلیه نماید.
وی می‌افزاید: همچنین از زمین تعبیه این دریچه‌ها، به شدت شاهد افزایش موش در خانه‌ها هستیم که از همین کال بیرون می‌آیند و همه زندگی ما را تحت‌الشعاع خود قرار داده‌اند، خواهش می‌کنیم بازدیدی از این محل ترتیب داده و عمق مشکل را از نزدیک لمس نمایید.
این شهروند ادامه می‌دهد: این درست نیست که ما بوی بد فاضلاب‌های رها شده در کال قره‌خان از مناطق بالا شهر و مرکز شهر را در مناطق پایین شهر و کم‌برخوردار استشمام کنیم. از زمان شهردار صابری‌فر، خودمان پیگیر سرپوشیده شدن کال قره خان بودیم و برای تکمیل این پروژه گوسفند قربانی کردیم اما حالا مجبوریم بوی بد و موش و سوسک این کال را تحمل نماییم.

لایروبی 1500 متر از یک دهنه 4 متری کال قره‌خان

شهردار منطقه 6 مشهد با اشاره به اختصاص منابع از سوی معاونت خدمات شهری برای لایروبی کال قره‌خان، در این خصوص اذعان می‌دارد: این لایروبی از شیرودی 3 تا انتهای کال به طول سه هزار و 200 متر با عرض 8 متر در دستور کار قرار گرفته که مبلغ پروژه 930 میلیون تومان بوده و از 20 مهرماه سال جاری آغاز شده است.
حیدری ادامه می‌دهد: کال قره‌خان به صورت دو دهنه با عرض 4 متر در کنار یکدیگر با راه‌های دسترسی است که تاکنون در حدود یک هزار و 147 متر لایروبی در یکی از این کال‌های با عرض 4 متر صورت گرفته است و تا ابتدای شیرودی 23 کار تحویل گرفته شده است و قصد آغاز عملیات در دهنه مجاور را داریم.

انباشه شدن یک متر لجن و لای در بخش انتهایی قره‌خان

وی علت زمانبر شدن این بخش از کار را، قرار اشتن این دهنه از کال در مرز مشترک با منطقه 7 عنوان کرده و می‌گوید: تمامی آب ورودی به هر عنوانی چه آب و چه فاضلاب از فرعی‌های منطقه 7 به این دهنه کانال می‌ریزد که این بخش از کال نیز در 30 سال گذشته تاکنون لایروبی نشده است و کال قره‌خان هر چه لایروبی شده، مربوط به بخش‌های قبل از منطقه 6 بوده است لذا لایروبی نشدن باعث می‌شد از فرعی‌ها، هنگام بارش‌های شدید، آب باران به کندی وارد کانال اصلی شود و ما نگرانی آب افتادگی منازل در این محدوده‌ها را داشتیم که با لایروبی این بخش، معضل حل شده است.
شهردار منطقه 6 مشهد یادآور شد: لایروبی کال قره‌خان مکانیزه انجام می‌شود اما وقتی کار آغاز شده بعضی بخش‌های کال، تا بیش از یک متر لای و لجن داشت، در برخی نقاط هم بتن کف کال تخریب شده و ماشین مکانیزه ما در گل فرو می‌رفت که مجبور بودیم کار را به صورت دستی و سنتی انجام دهیم. بزرگترین مشکل این کال آن است که نمی‌دانیم پیش رویمان چیست و با چه چیزی مواجه خواهیم شد.

برخورد با رهاسازی فاضلاب منازل و صنوف در کال قره‌خان

حیدری با تاکید بر اینکه رهاسازی فاضلاب منازل در کال قره‌خان که مخصوص جمع‌آوری آب‌های سطحی شهر است، کاملا غیرقانونی بوده و با آن برخورد می‌شود، عنوان می‌دارد: منازلی که فاضلاب خود را در کال قره‌خان رها کرده و باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی، بوی بد، رشد و نمو حشرات و جانوران موذی در این کال می‌شوند شناسایی شده و از طریق معرفی به مراجع قضایی و چه از طریق خود شهرداری، با آنها برخورد می‌شود. تعدادی از این منازل که به آنها اخطار داده شده بود، خود راسا نسبت به حل این مشکل اقدام کرده‌اند و تعداد اندکی باقیمانده‌اند که در حال پیگیری برای رفع مشکل هستیم.
وی این را نیز می‌گوید: چون این کال از خیابان امام رضا(ع)، دانشگاه و ... می‌گذرد، شاید در این مسیر فاضلاب انواع صنوف مانند هتل‌ها و منازل نیز به صورت غیر قانونی به این کال بریزد، لذا بدون موش و پشه و سوسک هم نیست اما تا کنون چند مورد طعمه‌گذاری شده و مرتب این کار ادامه دارد که این معضل به شدت کاهش یافته است. بعد از لایروبی هم بازدیدهای هفتگی از مسیر صورت می‌گیرد لذا مشکلات را دیده و برای آن چاره‌اندیشی می‌کنیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تقدیر وزیر ارتباطات از شهرداری تهران بابت توسعه مسیرهای دوچرخه

تقدیر وزیر ارتباطات از شهرداری تهران بابت توسعه مسیرهای دوچرخه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدامات شهرداری تهران در راستای توسعه مسیرهای دوچرخه در پایتخت تقدیر کرد.
اسارت فیل‌ها برای جذب توریست!/ تصاویر

اسارت فیل‌ها برای جذب توریست!/ تصاویر

فیل ها هم اکنون به یک جاذبه مهم تبدیل شده اند و بیش از 12 میلیون گردشگر که سالانه به تایلند سفر می کنند زمانی را نیز به تماشای آنان اختصاص می دهند.