کد خبر: ۹۰۷۸۱
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶
برخی گردشگری و مسافرت را به فصل‌های بهار و تابستان خلاصه کرده‌اند؛ اما قابلیت‌های گردشگری زمستانه آذربایجان شرقی ازجمله پیست‌های اسکی صنعت گردشگری را در زمستان هم داغ نگه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، شما می‌توانید پیش از ظهر کویرگردی کنید و بعدازظهر به ورزش اسکی روی برف بپردازید، اینجا آذربایجان شرقی است. شاید تابه‌حال نشنیده بودید که در یک خطه خاکی، می‌توان چهارفصل را هم‌زمان تجربه کرد و اتفاقاً آن خطه درست بیخ گوشمان یعنی تبریز و آذربایجان شرقی باشد.

تبریز که به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ میلادی از میان ۵۷ کشور انتخاب شده بود، با آغاز سال ۲۰۱۹میلادی این عنوان را به تاریخ سپرد. مردم می‌گویند در این سال وضعیت گردشگری تبریز هیچ تفاوتی نکرد اما مسئولان معتقدند این فقط یک آغاز بود.

گردشگرها در چمدان خود پول می‌آورند

هرچه که باشد، انتخاب تبریز به این عنوان از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی نشان داد که ما داشته‌هایی داریم که کمتر قدرشان را می‌دانیم.

محمد کلامی، اقتصاددان  به مهر گفته است :با توجه کردن به جذب هرچه بیش‌تر گردشگران و ارائه خدمات مختلف گردشگری به آن‌ها، می‌توانیم از افزایش نرخ ارز به‌عنوان یک فرصت یاد کنیم.

او معتقد است مسافری که به شهر یا استان ما سفر می‌کند، از لحظه ورود تا خروج می‌تواند درآمدزا باشد، البته اگر خودمان را برای میزبانی آماده و زیرساخت‌های گردشگری‌مان را فراهم کنیم.

تحریم‌ها با گذر زمان صادرات نفت را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد، این در حالی است که ما از یک صنعت پاک به نام گردشگری برخورداریم که تحریم نمی‌شناسد و در هر شرایطی می‌توانیم با آن حال اقتصادمان را بهتر کنیم.

رئیس آژانس‌های گردشگری ترکیه چند ماه پیش اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود تعداد گردشگران ورودی به کشور تا پایان سال گذشته میلادی به رقم بیش از ۴۰ میلیون نفر رسیده و درآمد حاصل از صنعت گردشگری نیز بالغ به بیش از ۳۰ میلیارد دلار شود.

این در حالی است که معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران اعلام کرد که سال گذشته صنعت گردشگری ۱۰ میلیارد و ۵۰۴ میلیون دلار ارز وارد کشور کرده است.

البته همه‌مان درعین‌حال که با داشته‌های تاریخی و فرهنگی ایران برای جذب گردشگران آشنایی داریم، از مسئولان و بی‌مهری‌هایشان باخبریم. اما آنچه در این گزارش موردبحث قرار می‌گیرد، گردشگری زمستانی است، آنچه بیش از همه به فراموشی سپرده شده است.

آذربایجان شرقی یکی از استان‌های سردسیر ایران است؛ درعین‌حال که تابستان‌های گرمی دارد. امسال چندین نوبت برف سنگینی در این استان بر زمین نشست، اما به‌جای اینکه مسیر ورود گردشگران زمستانی را هموار کند، به معضل تبدیل شد، همان‌ معضل‌های همیشگی از قبیل بستن معابر و جاده‌ها و ...

از کویر قوم تپه تا دامنه‌های برفی سهند

اما واقعاً شاید کم‌تر کسی باخبر باشد که در یک‌طرف آذربایجان شرقی قوم تپه وجود دارد که یک کویر واقعی است و در طرف دیگر آن یعنی در دامنه‌های سهند پیست اسکی قرار دارد. این یعنی اهالی آذربایجان در خانه‌هایشان هم کولر دارند و هم بخاری.

دامنه‌های سهند در زمستان به دلیل وجود اراضی کوهستانی و دامنه‌های برف‌گیر موردتوجه ویژه علاقه‌مندان به ورزش مفرح اسکی بوده و در تابستان نیز به لحاظ آب‌وهوای مطبوع و خنک منطقه و همچنین امکان طبیعت‌گردی و استراحت در روستاهای زیبای هم‌جوار با رودخانه‌های پر آب و خروشان، گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

دامنه سهند در استان آذربایجان شرقی، میزبان بزرگ‌ترین پیست اسکی شمال غرب کشور است که با توجه به وسعت منطقه و امکانات داخل پیست از جمله طول ۱۲۰۰ متری مسیر اسکی، ورزشکاران بسیاری را جهت انجام ورزش‌های زمستانی، به خود جلب کرده است.

این منطقه از امکاناتی همچون تله‌اسکی، مدرسه اسکی به‌منظور آموزش و فراگیری خردسالان و بزرگ‌سالان، یک دستگاه خودروی برف‌کوب، اقامتگاه و دیگر تأسیسات رفاهی و امکانات پذیرائی نیز برخوردار است.

دامنه سهند حدود ۶ ماه از سال موردتوجه گردشگران و طبیعت دوستان و علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی قرار می‌گیرد. پیست اسکی این منطقه از سوی فدراسیون جهانی اسکی به‌عنوان پیست اسکی بین‌المللی ثبت جهانی شده و اصلی‌ترین منطقه استان برای انجام ورزش و تمرین ورزشکاران رشته اسکی به شمار می‌آید. پیست سهند، میزبانی بسیاری از مسابقات داخلی، قهرمان کشوری و بین‌المللی را به عهده داشته است.

دلگرمی در هوای سرد پیست اسکی

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی از آماده‌سازی پیست اسکی سهند توسط سرپرست جدید هیئت اسکی استان خبر می‌دهد.

بهتاج با اعلام اینکه ما برای توسعه رشته اسکی در استان آذربایجان شرقی همه توان خود را به کار می‌گیریم، به مهر می‌گوید: به‌تازگی تعمیر، تجهیز و آماده‌سازی پیست اسکی سهند توسط هیئت جدید اسکی استان، دلگرمی علاقه‌مندان را بیش‌تر کرده است.

مدیرکل ورزش و جوانان این استان معتقد است با آغاز به کار رئیس جدید هیئت اسکی استان، برکات و ثمرات ارزشمندی برای ورزشکاران این رشته به ارمغان می‌آید.

البته اسکی در این استان را در سهند نمی‌توان خلاصه کرد بلکه پیست اسکی پیام را رقیب و رفیق پیست اسکی سهند می‌توان دانست.

منطقه «پیام» یکی‌ از زیباترین و مهم‌ترین تفرجگاه‌های‌ مردم آذربایجان شرقی است که در طول سال موردتوجه جهانگردان داخلی و خارجی قرار می‌گیرد و در طول فصل سرما کمتر خانواده‌ای‌ در تبریز و دیگر شهرهای‌ آذربایجان شرقی و استان‌های هم‌جوار را می‌توان یافت که برای‌ انجام ورزش‌های زمستانی‌ و نیز استفاده از طبیعت بکر و زیبای زمستانی پیام به این منطقه نرفته باشد.

پیام منطقه‌ای‌ روستایی‌ را شامل می‌شود که در بخش مرکزی‌ شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته‌کوه میشو واقع‌شده و از مرتفع‌ترین گردنه‌های‌ حدفاصل تبریز به ماکو در استان آذربایجان غربی‌ است که تنها با مرکز استان ۵۶ کیلومتر فاصله دارد.

نام محلی پیام «یام» بوده که هم‌اکنون نیز همین نام در گفت‌وگوهای‌ محاوره‌ای‌ مردمان آذربایجان بر زبان‌ها جاری‌ است.

زمستان‌های‌ سرد و برف‌گیر از دیگر ظرفیت‌های‌ مناسب جذب گردشگر به منطقه پیام است که داشتن پیست اسکی‌ در این منطقه باعث شده است سالانه عده کثیری از گردشگران داخلی و خارجی به این سمت روانه شوند.

منطقه پیام در روزهای تعطیل زمستانی پذیرای بسیاری از خانواده‌ها است. البته تابستان‌های پیام نیز به دلیل مطبوع بودن آب‌وهوا و داشتن طبیعت زیبا، آب‌های‌ روان و چمن‌زارهای چشم‌نواز همه‌روزه علاقه‌مندان طبیعت و گردشگری‌ را به خود جلب می‌کند.

گردشگری فقط برای بهار و تابستان نیست

خاطرات سفرهای خانواده‌های ایرانی را که ورق بزنید تا جایی که چشم کار می‌کند مسافرت‌های تابستانی است و تعطیلات عید و بهار که زمینه سفرهای دسته‌جمعی فراهم می‌شود؛ اما پاییز و زمستان کمتر شاهد استقبال از جاذبه‌های برفی و رونق گردشگری زمستانی هستیم.

این در حالی است که استان‌های مختلف کشورمان دارای ظرفیت‌های متعدد و زیادی در حوزه گردشگری زمستانی هستند که می‌توان با فعال کردن این قابلیت‌ها بستر درآمدزایی در این بخش و رونق اشتغال را فراهم کرد.

علیرضا نیازی، یک کارشناس گردشگری در گفتگو باخبرنگار مهرمی‌گوید:‌ برای برخی از مردم آمدن زمستان و بارش برف و باران همواره با ناراحتی و ایجاد مشکل همراه است درحالی‌که می‌توان به این موضوع از منظر یک فرصت نگاه کرد.

او توضیح می‌دهد: مردم ایران بیش‌تر بر این عقیده هستند که گردشگری و مسافرت مختص فصل‌های بهار و تابستان است و در فصل‌های پاییز و زمستان اغلب اوقات فراغت‌شان را در خانه‌هایشان سپری می‌کنند، این در حالی است که در بسیاری از کشورهای خارجی به گردشگری زمستانی توجه ویژه‌ای می‌شود.

نیازی البته توسعه و رشد گردشگری زمستانی را در گرو افزایش امکانات برای عموم مردم و نیز کاهش هزینه‌های ورزش‌هایی چون اسکی روی برف می‌داند.

هرچند بسترهای گردشگری زمستانی در آذربایجان شرقی به‌طور مناسبی فراهم است اما باید در نظر داشت که یک روز پیست اسکی برای مردم چقدر آب می‌خورد؟

یک روز اسکی چقدر آب می‌خورد؟

ورودی پیست‌های اسکی از ۵ هزار تومان آغاز می‌شود تا صد هزار تومان در برخی از پیست‌های کشور. شما برای اسکی آلپاین، همان‌که دو چوب‌دستی دارد و دو تخته، نیاز به لباس کامل، عینک و چوب و تخته دارید. لوازمی که در سطح کشور اگر بخواهید به‌طور کامل «اجاره» ‌اش کنید بین هفتاد تا صد و پنجاه هزار تومان برایتان آب می‌خورد.

اگر اسکی بلد نباشید، بستگی به قوانین پیست و شرایطی که دارد، باید زمان مشخصی را تحت آموزش قرار بگیرید. طبق نرخ رسمی، مربیان درجه‌یک، دو و سه به ترتیب ساعتی ۴۸، ۴۲ و ۳۵ هزار تومان دستمزد می‌گیرند. رقمی که البته در برخی پیست‌ها تا به شصت، هشتاد، صد هزار تومان و حتی بیشتر هم می‌رسد.

این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که ورزش‌های زمستانی بیش‌تر به درد قشر مرفه جامعه می‌خورد، اما ما برف‌بازی در ائل‌گلی، برگزاری جشنواره آدم‌برفی و گشت‌وگذار با خانواده در طبیعت را هم جزو گردشگری زمستانی می‌دانیم. چیزی که بیش‌تر از پول، روحیه می‌خواهد.

برچسب ها: گردشگری ، زمستان ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تبعات حذف چهار  صفر از پول ملی چیست؟

تبعات حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟

با وجود آنکه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت وارد مرحله عملیاتی شده است و سخنکوی دولت تدبیر از ارسال زودهنگام آن به مجلس خبر داده ، کارشناسان معتقدند اگر دولت این سیاست درست را در فرآیندی نادرست اجرا کند ، نتایج قابل قبولی برای مردم و اقتصاد کشورمان رقم نخواهد خورد.
پروژه مسکن استیجاری با هدف کمک به ازدواج جوانان تدوین  می شود

پروژه مسکن استیجاری با هدف کمک به ازدواج جوانان تدوین می شود

شهردار تهران در گفتگو با شهرفردا گفت: در پروژه مسکن استیجاری که در دولت مطرح شده،قرار است ساختمان‌هایی به منظور اجاره مادام العمر ساخته شود که هویت آنها استیجاری بوده و هرگز فروشی نخواهند شد.