کد خبر: ۹۰۶۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۷
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با شهر فردا:
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه کلان شهر تهران امکان جابجایی و جانمایی شهری ندارد،گفت: کلان شهر تهران بر اساس آخرین سرشماری سال 95 نزدیک به 9 میلیون جمعیت ثابت و چیزی نزدیک به 14 میلیون جمعیت روزانه که برای کار و فعالیت مراجعه می کنند، دارد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر غلامرضا لطیفی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس مسائل شهری در گفتگو با خبرنگار«شهر فردا»،پیرامون بررسی طرح جانمایی تهران اظهار کرد: کشور ایران در کمربند حوادثی از جمله زلزله قرار دارد و ایران از نظر ویژگی‌های زلزله شناسی و گسل شناسی روی گسل آلپ هیمالیا که یکی از گسل های فعال و خطرناک است قرار گرفته و همانطور که قابل لمس است کشور در مناطق مختلف هر از گاهی با زلزله روبرو است .  
 
لطیفی در ادامه با اشاره به اینکه آیا مکان قرار گیری شهرهای ما از نظر لوکیشن مناسب است یا خیر گفت: این سوالی است که به راحتی نمی توان به آن پاسخ آری یا خیر داد .  
 
وی در ادامه تصریح کرد: همچنین کشورهایی وجود دارد مانند ژاپن و تایوان که همه در مسیر های گسل زلزله هستند ولی سعی کرده اند با فرآیند مقاوم سازی و رعایت استانداردها و ضوابط ،استحکام ساختمانهاشان را افزایش دهند.  
 
لطیفی با اشاره به اینکه درایران چه در دوره قبل از انقلاب و چه در دوره پس از انقلاب به دلیل رشد شهر نشینی و شهر گرایی و تعجیل در اجرای برخی سیاستهایی که شاید پختگی لازم را نداشته است اظهار داشت: شهرهای ما از گستردگی بسیار زیادی برخوردار شده که از آن جمله شهر تهران را می توان مثال زد.

 پایتخت گنجایش جابجایی و جانمایی ندارد / تردد14 میلیون نیروی روزکار در تهران
عضو هیات علمی دانشگاه علامه ادامه داد: اینکه بحث شود که شهر تهران منتقل شود و یا جانمایی در آن صورت بگیرد بحث کارشناسی ای نیست چرا که تهران بزرگترین کلان شهر کشور است و به هیچ وجه امکان جابجایی نخواهد داشت.  
 
این مدرس دانشگاه اعلام کرد: تنها راهی که پیش روی ما قرار دارد حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب است و در راستای این هدف کاری که چندسال پیش شرکت جایکا آغاز کرد شناسایی نقاط حادثه خیز و نقاطی است که امکان بروز حوادث در آن صعودی است  وباید انجام گیرد و با توجه به قسمتهایی که گسل های خطرناکی تهران را فراگرفته، مانند مشا، مرکزی و ری اجازه تراکم داده نشود و ضوابط و معیارهای شهرسازی در آنها رعایت شود و در واقع باید قسمتهایی که در نقاط خطرناک از نظر شهرسازی قرار گرفته اند را مقاوم سازی کرد.  
 
لطیفی در ادامه با اشاره به اینکه سیاست های شهرسازی ایران پس از جنگ تحمیلی بیشر بر پایه تراکم حرکت کرده، تصریح کرد: حاصل رشد بی رویه شهر نشینی و شهر گرایی قالب رانت زمین و مسکن را بوجود آورده، همچنین به دلیل فقدان مطالعات کارشناسی و رویکرد علمی نظام کلان شهری ما با مشکلات فراوانی روبرو شده است و نه فقط تهران بلکه بسیاری از شهرهای دیگر  نیز در مقابله با بیشتر حوادث عمدتا ضعیف عمل می کنند.   
 
وی با اشاره به اینکه شهرسازی ما در گذشته تا کنون درست حرکت نکرده، تاکید کرد: کلان شهر تهران بر اساس آخرین سرشماری که در سال 1395 صورت گرفته نزدیک به 9 میلیون جمعیت ثابت و چیزی نزدیک 14 میلیون جمعیت روز کار دارد یعنی روزانه جمعیتی با این شماره در تهران برای کار در تردد هستند.   
 
مدرس دانشگاه علامه طباطبایی خاطر نشان ساخت: با نگاهی به مناطق 22 گانه تهران مناطقی که ساخت و سازهای شهری در آن انجام شده هم بحث بافت های فرسوده و هم بحث بافت های نوساز مطرح است، ضمن اینکه تراکم به آنها تعلق گرفته و نو ساز هم هستند و با وجود نوساز بودن فرسودگی دارند.  
 
وی افزود: اولین اقدامی که در فرآیند فوق باید صورت بگیرد شناخت، دوم اجرای دستگاه هایی که مرتبط با اجرای فرآیند هستند و سوم اراده ای جدی و سازمانی که محدودیت نداشته و بتواند به صورت یک قانون درآید و به صورت یک روند ادامه پیدا کرده تا در مقابل حوادثی از جمله زلزله در شهر مکان یابی درستی انجام گیرد.  
 
کارشناس مسائل شهری در ادامه با بیان اینکه اگر تصمیم به جابجایی مکان داشته باشیم یا بخواهیم جابجایی ای در شهر صورت بدهیم درست نیست، خاطر نشان کرد: مسئولین  در مقابل همه شهروندان مسئولند و افراد و مکانهایی که قرار است جدا شوند قطعا خونشان از بقیه شهروندان رنگین تر نبوده و شهر به صورت یک کلونی دیده می شود، بنابراین بهترین راه این است که سیاست های شهرنشینی به صورت تعجیلی بازنگری جدی شود و به فرآیند گستردگی که در شهر به وجود آمده و شهر اینچنین بی مهابا رشد کرده  متوقف و مقداری در این بحث از نیروهای علمی و نه نیروهایی که شبه علمی هستند، استفاده کرد.  
 
وی با اشاره به اینکه باید به مساله بحران حوادث در کلانشهرها به صورت علمی نگاه کرد و نگاهی عالمانه به شهر داشت، یادآور شد: باید دید که چگونه  می توان شهر را در برابر حوادث مقاوم کرده و از بروز حوادث سهمگین جلوگیری کرد.

مدرس دانشگاه علامه از نادرستی انتقال و جانمایی پایتخت حتی اگر قرار باشد قسمتهایی از شهر جدا شود، تاکید کرد: بهترین کار این است که در کلان شهر تهران استانداردها رعایت و شهر در مقابل حوادث، ایمن شود زیرا بالاخره احتمال وقوع زلزله برای تهران وجود دارد و بهتر است پیش از وقوع حادثه نقاط ضعف شناسایی و در بحث مدیریت بحران طرحهای بالادستی ملاحظه شود، که چه اقداماتی به صورت سلسله وار می توان انجام داد.  
   
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تبعات حذف چهار  صفر از پول ملی چیست؟

تبعات حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟

با وجود آنکه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت وارد مرحله عملیاتی شده است و سخنکوی دولت تدبیر از ارسال زودهنگام آن به مجلس خبر داده ، کارشناسان معتقدند اگر دولت این سیاست درست را در فرآیندی نادرست اجرا کند ، نتایج قابل قبولی برای مردم و اقتصاد کشورمان رقم نخواهد خورد.
پروژه مسکن استیجاری با هدف کمک به ازدواج جوانان تدوین  می شود

پروژه مسکن استیجاری با هدف کمک به ازدواج جوانان تدوین می شود

شهردار تهران در گفتگو با شهرفردا گفت: در پروژه مسکن استیجاری که در دولت مطرح شده،قرار است ساختمان‌هایی به منظور اجاره مادام العمر ساخته شود که هویت آنها استیجاری بوده و هرگز فروشی نخواهند شد.