کد خبر: ۹۰۰۱۱
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵
چاقی شکمی با کوچک شدن مغز ارتباط دارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،اضافه وزن با مشکلات متعددی برای سلامتی همراه است. اکنون متخصصان بر این باورند که چاقی در ناحیه شکم می‌تواند با کوچک‌تر شدن حجم مغز نیز مرتبط باشد. به گفته آنها سایز مغز می‌تواند تعیین کننده سلامت و عملکرد آن باشد.
 
متخصصان در بررسی‌های پیشین خود به ارتباط بین کوچک شدن مغز با افت حافظه و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل پی برده بودند اما آزمایشات در مورد این موضوع که چربی مازاد بدن نقش حفاظتی دارد یا برای سایز مغز مخرب است، بی‌نتیجه بوده‌ است.
 
در این بررسی جدید متخصصان علوم پزشکیِ انگلیسی بر تاثیر چربی بدنی روی سایز مغز تمرکز کردند. در مجموع ۹۶۵۲ نفر در این بررسی شرکت کردند که میانگین سنی آنان ۵۵ سال بوده‌ است. متخصصان شاخص توده بدنی، نسبت دور کمر به دور باسن و مجموع چربی بدنی هر یک از شرکت‌کنندگان را اندازه‌گیری کردند.
 
آنها افرادی با شاخص توده بدنی ۳۰ و بالاتر را چاق در نظر گرفتند. همچنین بزرگی سایز مغز هر یک از شرکت‌کنندگان با اسکن‌های مغزی و حجم قسمت خاکستری و سفید مغز آنان مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
محققان انگلیسی پیش از هرگونه نتیجه‌گیری فاکتورهای متعددی همچون سن، فشار خون بالا، میزان فعالیت بدنی و استعمال دخانیات را که بر حجم مغز تاثیر می‌گذارند، در نظر گرفتند.
 
به گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، یافته‌های بدست آمده حاکی از ارتباط بین چربی بدنی و بزرگی مغز بوده‌ است. در افرادی با شاخص توده بدنی بیشتر و نسبت بالای دور کمر به دور باسن، حجم مغز در پایین‌ترین اندازه خود بوده‌ است.  
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازار مسکن در آستانه تابستان رو به سردی گذاشت

بازار مسکن در آستانه تابستان رو به سردی گذاشت

بدنبال افزایش 112 درصدی قیمت مسکن و کاهش 36 درصدی معاملات وزارت مسکن بنا دارد با ارائه زمین های دولتی در داخل شهرها به انبوه سازان روند نزولی قیمت مسکن را کلید بزند.
رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد و رشد صنعت منفی 9.6 شد

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد و رشد صنعت منفی 9.6 شد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی در سال ۹۷ با احتساب نفت، منفی ۴.۹ درصد و بدون نفت، منفی ۲.۴ درصد بوده است.