کد خبر: ۹۰۰۱۱
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵
چاقی شکمی با کوچک شدن مغز ارتباط دارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،اضافه وزن با مشکلات متعددی برای سلامتی همراه است. اکنون متخصصان بر این باورند که چاقی در ناحیه شکم می‌تواند با کوچک‌تر شدن حجم مغز نیز مرتبط باشد. به گفته آنها سایز مغز می‌تواند تعیین کننده سلامت و عملکرد آن باشد.
 
متخصصان در بررسی‌های پیشین خود به ارتباط بین کوچک شدن مغز با افت حافظه و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل پی برده بودند اما آزمایشات در مورد این موضوع که چربی مازاد بدن نقش حفاظتی دارد یا برای سایز مغز مخرب است، بی‌نتیجه بوده‌ است.
 
در این بررسی جدید متخصصان علوم پزشکیِ انگلیسی بر تاثیر چربی بدنی روی سایز مغز تمرکز کردند. در مجموع ۹۶۵۲ نفر در این بررسی شرکت کردند که میانگین سنی آنان ۵۵ سال بوده‌ است. متخصصان شاخص توده بدنی، نسبت دور کمر به دور باسن و مجموع چربی بدنی هر یک از شرکت‌کنندگان را اندازه‌گیری کردند.
 
آنها افرادی با شاخص توده بدنی ۳۰ و بالاتر را چاق در نظر گرفتند. همچنین بزرگی سایز مغز هر یک از شرکت‌کنندگان با اسکن‌های مغزی و حجم قسمت خاکستری و سفید مغز آنان مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
محققان انگلیسی پیش از هرگونه نتیجه‌گیری فاکتورهای متعددی همچون سن، فشار خون بالا، میزان فعالیت بدنی و استعمال دخانیات را که بر حجم مغز تاثیر می‌گذارند، در نظر گرفتند.
 
به گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، یافته‌های بدست آمده حاکی از ارتباط بین چربی بدنی و بزرگی مغز بوده‌ است. در افرادی با شاخص توده بدنی بیشتر و نسبت بالای دور کمر به دور باسن، حجم مغز در پایین‌ترین اندازه خود بوده‌ است.  
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

این اقدام همه ساله در موسم‌هایی که جمعیت طواف‌کننده به اوج خود می‌رسد، انجام می‌شود و هدف از آن حفظ پرده کعبه مشرفه در برابر پاره شدن یا هرگونه آسیب است.
بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

پیش از آغاز مراسم گاوبازی هزاران ماجراجویی که از سراسر دنیا خود را به میدان پلازا کونسیستوریال در شهر پامپلونا رسانده اند با جشن و پایکوبی و غرق شدن در شراب قرمز، خود را آماده می کنند تا با فرار کردن از برابر گاوهای وحشی خشمگین، از ماجراجویی و اضطراب و دلهره لذت ببرند.