کد خبر: ۸۹۳۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۲
شهرفردا بررسی کرد
تصمیم دولت برای حدف چهار صفر از پول ملی با تاکید ریس بانک مرکزی وارد مرحله اجرا شد ، تصمیمی که پیش شرط آن کنترل تورم است.
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،حذف چهار صفر از پول ملی  با رونمایی از اسکناس ۵۰ هزار تومانی  و با  تاکید رئیس کل بانک مرکزی وارد فاز اجرا شد.

 کارشناسان معتقدند حذف چهار صفر از پول ملی می تواند بدون تاثیر بر شاخص های اقتصادی و عرضه و تقاضا باشد ،اما به علت اثر روانی زیادی که در این جامع باقی خواهد گذاشت باید با   هوشیاری و نقشه راه مشخص دنبال شود .

کاهش نرخ تورم و همچنین جلوگیری از سیاست‌های کنونی برای تضعیف ارزش پول از دو پیش شرط هایی است که اقتصاددانان معتقدند باید پیش از اجرای اصلاح نظام پولی در دستور کار قرار گیرد .

حذف چهار حذف صفر از پول ملی تاکنون پرونده های زیادی در دولت و مجلس باز کرده و می توان گفت که در سالهای ۷۲ تا ۸۶ و بارها تغییر آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است .


از آنجا که  چنین اقدامی نیاز به لایحه دولت ،تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان دارد باید پروسه قانونی خود طی مراحل کند،

 با این وجود نخستین جرقه آن با انتشار اسکناس ۵۰ هزار تومانی توسط دولت وارد فاز اجرا شده است.

عوارض حذف 4 صفر از پول ملی در اقتصاد کشور

 طاهر مقدم  اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره به مشکلات حذف صفر از پول ملی می گوید: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بین ۸ تا ۱۰ میلیارد قطعه اسکناس در کشور وجود دارد، که تعویض آنها به حجم اعتبار و زمان زیادی نیاز دارد لذا هر چه سریعتر پروسه تعویض اسکناس صورت گیرد هزینه کمتری را برای کشور به دنبال خواهد داشت .

وی می افزاید: بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که  دوره زمانی ۴ تا ۵ ساله برای جایگزینی ۲ پول فراهم شود و همچنین با نقشه راه دقیق به گونه‌ای دنبال شود که سایر پولها نظیر دلار وارد سیستم توزیع نشود.

 این استاد دانشگاه همچنین معتقد است: حذف چهار صفر از پول ملی می‌تواند اثرات روانی قابل توجهی در بازار به جا بگذاردف که یکی از مهمترین آنها افزایش تورم است ،لذا به نظر می رسد پیش شرط اجرای حذف پول حذف صفر را باید کنترل تورم دانست

 این استاد دانشگاه تأکید می‌کند : بهترین زمان ورود به اجرای اصلاح نظام پولی را بایددر شرایط رکود تک رقمی صورت گیرد و به نظر می‌رسد در شرایط کنونی که تورم میل صعودی  دارد این تصمیم بتواند بر بتواند بر این سرعت رشد اثر گذار باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

در فستیوال مبارزه با گوجه فرنگی که در شهر بونول اسپانیا برگزار شد 145 تُن گوجه فرنگی نابود شد.
اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت : درصورتیکه صادرات 500 بشکه در روز حفط شده و تقویت پایه های مالیاتی و تقویت کسب و کار اصلاح شود ، سال آینده نه تنها روند رکود متوقف خواهد شد ، تحریم ها دیگر اثری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.
آخرین اخبار