کد خبر: ۸۹۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
متروي تهران و حومه از نظر قيمت جزء ارزان ترین بلیت هاي جهان و بر اساس شاخص طول خطوط در میان ۲۰ مترو برتر جهان معرفي شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،علي رغم اينكه ساخت مترو در تهران سال ها بعد از ديگر متروهاي جهان آغاز شد اما با تلاش متخصصان توانسته جايگاه خوبي را در ميان متروهاي جهان و رتبه نخست را در بسياري از شاخص ها در ميان متروي هاي خاورميانه از آن خود كند. 

اين در حاليست كه هنوز ساخت متروي تهران به پايان نرسيده و بر اساس برنامه توسعه خطوط تا پايان سال ۱۴۰۴ شبكه متروي تهران جمعاً داراي ۱۲خط شامل ۸ خط درون شهري و ۴ خط برون شهري مجموعا به طول ۴۳۰ كيلومتر خواهد بود.  درحال حاضر متروي تهران در خاورميانه رتبه اول را در طول خطوط، تعداد خطوط، تعداد ايستگاه ها و قيمت به خود اختصاص داده است و در ميان 163 متروي جهان، نيز از نظر طول خطوط در رتبه 17 در جهان قرار دارد .

از نظر شاخص قيمت بلیت نيز متروی تهران ارزان ترین بلیت جهان را داراست. جایگاه متروی تهران و حومه در خاورمیانه از نظر تعداد خط، تعداد ایستگاه، طول خط و نظافت ایستگاه ها در رتبه نخست است. 

گفتني است ترافیک و آلودگی هوا دو چالش قدیمی پایتخت است. درمان این درد قدیمی تهران توسعه حمل و نقل عمومی است و مترو در میان مدل های حمل و نقل یکی از بهترين ها است چرا كه ایمنی بسیار بالا، راحتی و آسایش مسافران، کاهش مصرف انرژی، سرعت مناسب، قیمت پایین از جمله مزیت‌های قطار شهری نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی است. مصرف روزانه چندین میلیون لیتر بنزین و گازوئیل فقط در شهر تهران، خسارت‌های بسیار هنگفتی به اقتصاد ملی وارد می‌کند. 

مترو به عنوان پاک‌ترین، سالم‌ترین، سریع‌ترین، ایمن‌ترین و به طور کلی کارآمدترین شبکه حمل و نقل عمومي درون شهري، نقش انکارناپذیری در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی ناشی از معضل ترافیک دارد. براساس آمار و اطلاعات سفر با مترو در شش ماه نخست سال 97 باعث شده است تا در مصرف 195 ميليون ليتر بنزين و 19 ميليون ليتر گازوئيل صرفه جويي شود و اين ميزان صرفه جويي در مجموع سفرهايي كه از ابتداي بهره برداري از متروي تهران و حومه تا پايان شهريور ماه سال 1397 در اين ناوگان انجام شده است به رقم 4هزار و 859 ميليون ليتر در مصرف بنزين و 487 ميليون ليتر در مصرف گازوئيل مي رسد.

 البته در کنار آن انجام سفرهاي شهري با متروي تهران و حومه در شش ماه نخست سال 1397 باعث شده تا 520 هزار تن گاز Co2 وارد هواي تهران نشود، ضمن آنكه سفرهاي انجام شده با متروي تهران و حومه در اين مدت مانع از انتشار 73 هزار تن گازهايCo ، NOX، So2، PM10و  HCشده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تنها جای یک تندیس خالی است

تنها جای یک تندیس خالی است

به گفته رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران مقبره تختی جایگاه خوبی دارد، و تنها جای یک تندیس در خارج از مزار وی خالی است.
نرخ طلا و سکه امروز 22دی ماه

نرخ طلا و سکه امروز 22دی ماه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی349هزارو 700تومان و دلار با ارزش 11 هزار و180تومان معامله شد.