کد خبر: ۸۹۲۹۵
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
سجاد محمد یارزاده در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
دبیرکل مجع جهانی شهرهای اسلامی گفت: اگر مسکن به بخش خصوصی واگذار شود و دولت در این بخش مداخله ای نداشته باشد قیمت مسکن با تغییرات ارز و طلا نوسان قیمت نخواهد داشت.
سجاد محمد یار زاده دبیرکل مجع جهانی شهرهای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، پیرامون معضلات پیش روی مسکن در وضعیت کنونی اقتصادی کشور ، نوسانات قیمت ارز و سکه و تاثیر آن بر افزایش یا کاهش تقاضای خرید مسکن در کشور گفت: افزایش قیمت مسکن به عوامل مختلفی بستگی دارد نه تنها تحریم ها بلکه قیمت سکه و ارز نیز می تواند بر قیمت مسکن تاثیر گذار باشد ولی تحریم ها به تنهایی بر افزایش قیمت مسکن تاثیر نمی گذارد. 

یارزاده با اشاره به اینکه مسکن با هویت شهری ارتباط تنگاتنگ دارد و هرچه تعلقات فضایی را در شهر بیشتر کنیم مشارکت مدنی را گسترش داده ایم و وقتی که مشارکت مدنی گسترش یابد جامعه ما با آسیب های کمتری روبه رو خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه همه سعی دارند که به لحاظ روانی صاحب خانه باشند و در واقع پشتوانه ای به عنوان مسکن داشته باشند،کمتر کسی به فواید ارتباط مسکن با هویت شهر توجه دارد و این بی توجهی یک بی نظمی در شهرسازی ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه کشور پیرامون تولید مصالح مورد نیاز مسکن به خود کفایی رسیده و تحریم ها نمی تواند در افزایش و یا کاهش قیمت مسکن تاثیر بگذارد، تصریح کرد: اگر مسکن به بخش خصوصی واگذار شود و دولت در این بخش مداخله ای نداشته باشد قیمت مسکن با تغییرات ارز و طلا نوسان قیمت نخواهد داشت. 

یارزاده با تاکید بر اینکه افزایش قیمت مسکن بر کاهش تقاضای خرید مسکن مواجه خواهد شد، اظهار داشت: با توجه به نوسانات قیمت مسکن قدرت خرید مردم پایین آمده و مردم تمایل به خرید نداشته و به دنبال خانه های اجاره ای می روند و این امر نه تنها بر رکود در بخش مسکن تاثیر گذار است، بلکه زمین و آمایش سرزمین نیز تحت تاثیر این امر قرار گرفته و با رکود مواجه می شود. 

دبیرکل مجع جهانی شهرهای اسلامی در ادامه پیرامون تاثیرات گرانی مسکن در جامعه اظهار کرد: گرانی مسکن نه تنها قدرت خرید مردم را کاهش می دهد بلکه بر مسائلی همچون بالا رفتن سن ازدواج جوانان، رکود در تقاضای مسکن و عرضه و تقاضا در حوزه مسکن نیز تاثیر گذار است.
 
وی با اشاره به ساخت مسکن مهر در گذشته تصریح کرد: بزرگترین اشتباه در حوزه مسکن تولید و ساخت مسکن مهر بود، زیرا نه تنها این انبوه سازی به رونق این حوزه کمکی نرساند بلکه موجب خالی و یا حتی رکود در این بخش شد. 

وی با اشاره به بی کیفیت بودن مصالح مصرفی در انبوه سازی و حتی شاید سست بودن سازه این انبوه سازه ها اشاره کرده و افزود: بی کیفیتی مصالح و ناایمن بودن یک سازه می تواند از ارزش ملک کاسته و تقاضا برای خرید آن را کاهش دهد بنابراین کشور در سالهای اخیر با انبوهی از مجتمع های خالی و بدون سکنه مواجه شده که نه تنها سود بلکه هزینه ای گزاف را بر کشور تحمیل کرده است. 

وی پیرامون اقتصاد شهر از درآمدهای پایدار نیز اظهار داشت: یکی از منابعی که می تواند در تولید و صنعت موثر باشد، کسب درآمد های پایدار از شهرها است که متاسفانه در کشور ایران برنامه ای برای این موضوع در نظر گرفته نشده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
سناریوی دولت برای کنترل بازار مسکن با عرضه 400 هزار واحد مسکونی

سناریوی دولت برای کنترل بازار مسکن با عرضه 400 هزار واحد مسکونی

بدنبال افزایش 100درصدی قیمت مسکن ، دولت بنا دارد 400 هزار واحد مسکونی طی دو سال آینده با هدف کنترل بازار خرید و اجاره با مشارکت بخش خصوصی وارد بازار خواهد کرد.
حباب سکه کوچکتر شد

حباب سکه کوچکتر شد

با وجود ثبات قیمت های جهانی بازار طلا به تبعیت از ریزش نرخ دلار روند کاهشی خود را ادامه داد تا به تعبیر کشتی آرای حباب سکه در حال تخلیه گزارش شود.