کد خبر: ۸۷۶۶۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
اختصاصی شهر فردا؛
کارشناس مذهبی گفت: در کتاب شرائع الاسلام که کتابی فقهی و حدیثی است نقل قول شده از امام جعفر صادق(ع) که هرکس در هنگامی که قمر در عقرب باشد مسافرت یا ازدواج نماید خیری نمی بیند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مصطفی اسماعیلی کارشناس امور دینی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره به اینکه ریشه قمر در عقرب در علم نجوم بوده و برای ساکنین زمین واقع می شود اظهار کرد: کره ماه برابر صورت فلکی عقرب واقع شده به طوری که ماه در طول یک سال قمری 29 و نیم روز یک بار به طورکامل دور زمین می گردد و ریشه  قمر در عقرب درعلم  نجوم است و قبل از اسلام مطرح بوده و به معنای واقع شدن برای ساکنان زمین است ،در واقع کره ماه برابر برج  فلکی عقرب قرار می گیرد.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه یک ماه قمری 29 و نیم روز است یا 30 روز، هیچگاه ماه قمری 28 روز و یا 31 روز نمی شود و در واقع ماه  به 12 قسمت تقسیم شده است، تاکید کرد: این 12 ماه که حمل، ثور ،جوزا، سرطان ،اسد ،سنبله ،میزان، عقرب، قوس ،جدی، دلو ،حوت، نام گرفته بر اساس علم نجوم ، قرار گرفتن ماه در برج عقرب را "قمر در عقرب"می گویند.

Related image

تاثیر گذار یا خرافه؟
وی در ادامه گفت: این واقعه خرافه نبوده و حقیقت دارد و علم نجوم به آن رسیده است بنا بر روایت باید به خداوند پناه برد زیرا قدرت خدا بر قدرت هستی غالب است ،مراجع انجام اموری را در این ایام مکروه میدانند زیرا دلیلی برای حرام بودن وجود ندارد،بنابر این عدله کراهت ایجاد میشود و فقها فتوا به کراهت میدهند به این معنا که  عمل نکردن بهتر از عمل کردن است ولی اگر انجام دهیم عذابی به دنبال نخواهد داشت اما بی تاثیر هم نخواهد بود.

این کارشناس مذهبی در ادامه تصریح کرد: انجام اموری از قبیل خواندن خطبه عقد،مسافرت،نزدیکی کردن برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه)،افتتاح کسب و کار ،تجارت و  معاملات ،حجامت،تعیین و تغییر نام و اسم ،گذاشتن سنگ بنای کارهای مهم و اساسی  بنابر روایت گفته شده حرام نیست، ولی کراهت دارد و بهتر است انجام نشود.

وی با اشاره به روایت حضرت رسول (ص) که هرکس در این " ایام نحس" برخدا توکل کند،صدقه دهد و سوره معوذتین (سوره فلق و ناس) را بخواند از گرفتار شدن در امان می ماند.

اسماعیلی در پایان خاطر نشان کرد: نمیتوان گفت علم نجوم هم کامل است  اما بیش از حدانسان نباید به این امور اکتفا کند بر اساس  این روایت هر فردی موارد ذکر شده در این ایام را انجام دهد ، خیری نخواهد دید، بنابر این  با دادن صدقه از تاثیر نحسی این ایام پیشگیری کند.

قمر در عقرب در مستندات اسلامی

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
عدم برون سپاری و تعریف کار برای نیروهای مازاد شهرداری

عدم برون سپاری و تعریف کار برای نیروهای مازاد شهرداری

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با اشاره به اینکه تصور برخی مدیران وجود 40 درصد نیروی مازاد شاغل در شهرداری است، گفت: به جای برون سپاری مشاغل از نیروی انسانی موجود در سازمان ها استفاده شود.
آخرین جزئیات نرخ طلا و سکه

آخرین جزئیات نرخ طلا و سکه

امروز در بازار آزاد دلار به ارزش 11هزار و نهصد تومان به فروش رسید.