کد خبر: ۸۷۴۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
هاشمی :
رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در موضوعات فرهنگی و اجتماعی همچنان موازی کاری و اختصاص بودجه به بخشهای دولتی تداوم دارد، در حالیکه کارآمدترین نوع اداره جامعه واگذاری امور به مردم و خودداری دولت وحاکمیت از تصدی گری است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای یک صدو چهارمین جلسه شورا  با اشاره به سالروز تصویب قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران در سال 1358 اظهار داشت: قانون اساسی جمهوری اسلامی یکی از درخشان ترین نمادهای مردم سالاری دینی است که در کشوری تازه انقلاب کرده، ظرف کمتر از یکسال قانون اساسی که توسط مجلس موسسانی منتخب مردم طراحی و به رفرنداوم گذاشته شد.
 
رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه خاطر نشان ساخت: اگرچه بزرگانی نظیر آیت الله طالقانی، شهید بهشتی، شهید باهنر، آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه ای براین نظر بودند که پیش نویس قانون اساسی تدوین شده توسط شورای انقلاب مستقیما به رفراندوم گذاشته شود و امام خمینی نیز با این پیشنهاد مخلف نبودند اما با اصرار دولت موقت، مجلس موسسان یا مجلس خبرگان قانون اساسی تشکیل شد و با ریاست آیت الله منتظری و مدیریت شهید بهشتی این مجلس ظرف سه ماه، قانون اساسی جمهوری اسلامی را تدوین و به رفراندوم گذاشت که با موافقت 99 درصد از شرکت کنندگان در رفراندوم بعنوان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب شد.
 
وی افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی، که نخستین سند مصوب، مردم سالاری دینی در جهان محسوب می شود، فصل هفتم با هفت اصل به شوراها اختصاص یافته است.
 
رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه قانون اساسی به صراحت در اصل یکصدم حوزه های  اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و سایر امور رفاهی مردم را بعنوان قلمرو فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا معرفی می کند افزود: امروز با گذشت چهل سال از عمر انفلاب اسلامی، زمان آن فرارسیده است که این حوزه قانون اساسی نیز بطور کامل محقق شود.
 
وی ادامه داد: شوراهای اسلامی با وجود گذشت بیست سال از تشکیل آنها، هنوز در حوزه های نظیر اقتصاد، بهداشت، آموزش متصدی ارائه خدمات به مردم نیستند و برخی از حوزه های رفاهی وخدماتی نظیر نیرو رسانی و نظم عمومی نیز در اخیار آنها قرار نگرفته است.
 
 هاشمی در ادامه یادآور شد: در موضوعات فرهنگی و اجتماعی نیز همچنان موازی کاری و اختصاص بودجه به بخشهای دولتی تداوم دارد، در حالیکه کارآمدترین نوع اداره جامعه واگذاری امور به مردم و خودداری دولت وحاکمیت از تصدی گری است.
 
وی ضمن ابراز امیدواری در این خصوص  که در چهلمین سالگرد انقلاب، توجه و اهتمام به قانون اساسی و اجرای کامل آن مورد توجه همه مسئولان قرار گیرد افزود: همچنین امیدواریم کسانیکه نسبت به قانون اساسی یا بعضی از اصول آن نگاه منفی دارند به بنیان مترقی و ظرفیتهای وسیع و استفاده نشده قانون اساسی فعلی جهت حل مشکلات جامعه توجه کرده و این سند افتخار جامعه ایران اسلامی را تضعیف وتحریب نکنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

وزارت مسکن و راه شهرسازی در سبد کنترلی خود برای بازار مسکن از فروش متری مسکن خبر داده است ،طرحی که بخش خصوصی آن را در پاسخ به نیاز واقعی مسکن چندان موثر نمی داند.
حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

به هر حال در هر نقطه‌ای از زمین وقتی چشمتان به آن‌ها بیفتد حتما از تعجب خشکتان می‌زند و یا می‌ترسید و فرار را بر قرار ترجیح می‌هید.