کد خبر: ۸۷۳۰۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
عضو هیات علمی پژوهشگاه شاخص پژوه در گفتگو با شهر فردا؛
سید محمد مهاجر پیرامون افزایش ثروت در بخش تولید، گفت:عدم تمرکز در بخش صنعت، آسیب بزرگی به اقتصاد کشور وارد کرده و عدم موقعیت یابی کارخانجات صنعتی به تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید می انجامد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،سید محمد مهاجر عضو هیات علمی پژوهشگاه شاخص پژوه پیرامون کارآفرینی در دنیا و مقایسه آن در کشور در گفتگو با خبرنگار شهر فردا گفت: پاکستان بزرگترین تولید کننده توپ فوتبال دنیاست و مشخصا شهری به نام "سی آر کُت" در پاکستان که زادگاه آقای اقبال لاهوری است 85 درصد توپ فوتبال دنیا را تولید می کند.  
 
وی پیرامون بهبود ساز و کار کارآفرینی چه در بخش دولتی و چه بخش غیر دولتی و چه خود اشخاص در قالب یک شرکت یا یک استارتاپ که اگر قصد بهبود کارآفرینی را در کشور داشته باشند و تصمیم بگیرند تا در بخش کارآفرینی بهتر عمل کنند باید از پدیده تمرکز استفاده کنند،  اظهار داشت: بخش تولید کارخانجات تولیدی خود را در بحث جغرافیایی و اجتماعی متمرکز کرده و توسط این موضوع سعی در بهبود بخشیدن به ساز و کار کارآفرینی نماید.  
 
سردرگمی فولاد در کویر
مهاجر در ادامه افزود: به طور مثال بخش تولید فولاد در کشور که بخش عمده ای از صنعت کشور را تشکیل می دهد هیچ تمرکزی نداشته و کارخانجات فولادی که در چند سال اخیر ایجاد شده در بخش های کویری مثل اردکان و در این شهر به دلیل اینکه آب خنک کن ندارند و در این بخش کویری ایجاد شده اند، موفق نبوده و ظرفیت تولیدیشان بسیار پایین است.  
 
عضو هیات علمی پژوهشگاه شاخص پژوه در ادامه گفت: صاحبان کسب و کار مشخصا روی بازار هدف متمرکز شوند و روی کارگت مارکت مشخص حرکت کنند و باید از بحث پروداکت محور (آموزش محور)و تولید محور خارج شده و تولید فکر و محتوا کرد.  
 
وی افزود: باید بحث تولید فکر به بحث تولید محتوا مبدل شود وContent marketingیا همان تولید محتوای تصویری و ویدوئی همه کمک می کنند تا اشخاص نه در قالب یک شرکت بلکه به صورت فریلنسر یا شخصی که برای خود کار میکند و به فضایی برای دفتر، تلفن و ... نیازی ندارد می تواند حتی برای کمپانی های بزرگ خارجی کار کرده و درآمدش درآمدی ارزی به صورت دلاری و یا یورویی باشد. 

معجزه کارت های اعتباری
مهاجر در ادامه تصریح کرد: راه حل دیگری که وجود دارد کارت های اعتباری (دبیت کارتها)است به این صورت که پول را دریافت کرده و همان پول را سفارش گرفته از افرادی که داخل کشور هستند و خریدارند خریدهایشان را انجام داده یا اینکه خدمات تبلیغاتی برایشان انجام داده و از این طرف ریال دریافت کنند و همه اینها ارزش افزوده ایست که همه کارآفرینان چه آقایان و چه بانوان می توانند ازآن بهره مند شوند.
 
وی ادامه داد: راهکاری که پیرامون تمرکز تولید محصولات به ذهن می رسد این است که  متولی ای که دارای توان مالی و توان منابع انسانی است ( شرکت بزرگی که توسط دولت هم حمایت می شود) این کار را حمایت کند در اصطلاح شرکتی که توان صادراتی دارد ، نیروی فیزیکال دارد، واحدهای کوچک را که در حوزه های مختلف هستند زیر چتر حمایتی خود قرار دهد که به اصطلاح به این کار استراتژی پلت فرم می گویند و در واقع این شرکت برند سازی کند و محصولات توسط این برند به بازارهای جهانی و خود کشور ارائه شود.  

برندسازی با تمرکز تولید محصولات
عضو هیات علمی پژوهشگاه شاخص پژوه در ادامه پیرامون تمرکز تولید محصولاتی مانند زعفران در کشور، تاکیدکرد: نکته ای که مطرح است ابتدا باید برند سازی و استارتاپ سازی کنار گذاشته شود زیرا هم کشور و هم اشخاص دچار بحران اقتصادی هستند و در حال حاضر تمرکز بر روی برند سازی در حال حاضر اشتباه است. کاری که می توان صورت داد باید بتوان تولید ثروت کرد ، بازاریابی و فروش را بهبود بخشید و سپس به سراغ برندسازی رفت.

مهاجر در ادامه افزود: این عمل دو کارکرد دارد یکی اینکه شرکت های کوچک دیگر نیاز به  سازو کار های فروش و برند سازی ندارند و خیالشان هم راحت است که محصولاتشان خریداری شده و تمرکزشان را بر روی تولید می گذارند. و خود آن شرکت نیز می تواند درآمد هنگفتی در بخش صادرات برای کشور ایجاد کند و متولی صنعتی خاص شود.  
 
محصول تولید نشده چطور به فروش می رسد
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که اگر محصولی پیش از تولید به فروش برسد و به هنگام تحویل میزان مورد قرار داد تامین نشود چه باید کرد؟تصریح کرد: الزاما شرکتهای بزرگ برخی از خدماتشان را برون سپاری کرده و نتیجه لازم را نمی برند و دلیلش این است که آن ساز و کار و پلن لازم را ندارند تا بتوانند تولید کننده های خوبی را به سمت خود جذب کنند، مسلما باید ابتدا تولید کنندگان از نظر علمی شناسایی و یا پرورش یابند و سپس به سمت فروش و بازار یابی حرکت کنند و قطعا فروش و ظرفیت فروش و تولید باید قبل از این قضیه اتفاق بیفتد .  
 
وی افزود: خیلی از استارتاپ ها در یک مقطعی رشد داشتند و موفق بودند و تعداد درخواست ها و فروششان افزایش یافته ولی چون ساختار و تفکر از قبل برنامه ریزی نشده با شکست روبرو شده و این تفکر سیستمی در مدیریت کلان می تواند راهگشا باشد اینکه بتوان  تولید کنندگان را از نظر دانش تولیدی و فنی پرورش و آموزش داد و سپس به سمت برند سازی حرکت کرد و سپس به زیر چتر حمایتی شرکت های بزرگ هدایت شوند. 

مهاجر خاطر نشان کرد: هم شرکت های بزرگ اطمینان خاطر دارند و هم نیروی کار تحت پوشش این شرکت ها قرار گرفته و بحث اشتغال زایی رونق می یابد.  
 
وی در پایان یاد آور شد: نیازی نیست که همه کار آفرین باشند چه در بخش بازاریابی و چه دربخش پشتیبانی ظرفیت ها شناسایی شود و به یک بازوی اجرایی تبدیل شد و اگر توان مالی خوبی بود هیچ اشکالی نیست که کارآفرین شویم واین نکته باید در نظر گرفته شود که یک مهندس خوب یک مهندس خوب است و باید در مسیر درست قرار بگیرد.  

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

در کشورهای در حال توسعه،الگوی استقرار جمعیت و کانون‌های زیستی از نظام بهره‌گیری متناسب با ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود تبعیت نمی‌کند و همچنین سیمای اسکان جمعیت، تصویر نامتعادلی را به تصویر میکشد.
آخرین نرخ طلا و سکه

آخرین نرخ طلا و سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی367هزار و200 تومان و دلار با ارز11هزار و 850تومان معامله شد.