کد خبر: ۸۷۳۰۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
عضو هیات علمی پژوهشگاه شاخص پژوه در گفتگو با شهر فردا؛
سید محمد مهاجر پیرامون افزایش ثروت در بخش تولید، گفت:عدم تمرکز در بخش صنعت، آسیب بزرگی به اقتصاد کشور وارد کرده و عدم موقعیت یابی کارخانجات صنعتی به تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید می انجامد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،سید محمد مهاجر عضو هیات علمی پژوهشگاه شاخص پژوه پیرامون کارآفرینی در دنیا و مقایسه آن در کشور در گفتگو با خبرنگار شهر فردا گفت: پاکستان بزرگترین تولید کننده توپ فوتبال دنیاست و مشخصا شهری به نام "سی آر کُت" در پاکستان که زادگاه آقای اقبال لاهوری است 85 درصد توپ فوتبال دنیا را تولید می کند.  
 
وی پیرامون بهبود ساز و کار کارآفرینی چه در بخش دولتی و چه بخش غیر دولتی و چه خود اشخاص در قالب یک شرکت یا یک استارتاپ که اگر قصد بهبود کارآفرینی را در کشور داشته باشند و تصمیم بگیرند تا در بخش کارآفرینی بهتر عمل کنند باید از پدیده تمرکز استفاده کنند،  اظهار داشت: بخش تولید کارخانجات تولیدی خود را در بحث جغرافیایی و اجتماعی متمرکز کرده و توسط این موضوع سعی در بهبود بخشیدن به ساز و کار کارآفرینی نماید.  
 
سردرگمی فولاد در کویر
مهاجر در ادامه افزود: به طور مثال بخش تولید فولاد در کشور که بخش عمده ای از صنعت کشور را تشکیل می دهد هیچ تمرکزی نداشته و کارخانجات فولادی که در چند سال اخیر ایجاد شده در بخش های کویری مثل اردکان و در این شهر به دلیل اینکه آب خنک کن ندارند و در این بخش کویری ایجاد شده اند، موفق نبوده و ظرفیت تولیدیشان بسیار پایین است.  
 
عضو هیات علمی پژوهشگاه شاخص پژوه در ادامه گفت: صاحبان کسب و کار مشخصا روی بازار هدف متمرکز شوند و روی کارگت مارکت مشخص حرکت کنند و باید از بحث پروداکت محور (آموزش محور)و تولید محور خارج شده و تولید فکر و محتوا کرد.  
 
وی افزود: باید بحث تولید فکر به بحث تولید محتوا مبدل شود وContent marketingیا همان تولید محتوای تصویری و ویدوئی همه کمک می کنند تا اشخاص نه در قالب یک شرکت بلکه به صورت فریلنسر یا شخصی که برای خود کار میکند و به فضایی برای دفتر، تلفن و ... نیازی ندارد می تواند حتی برای کمپانی های بزرگ خارجی کار کرده و درآمدش درآمدی ارزی به صورت دلاری و یا یورویی باشد. 

معجزه کارت های اعتباری
مهاجر در ادامه تصریح کرد: راه حل دیگری که وجود دارد کارت های اعتباری (دبیت کارتها)است به این صورت که پول را دریافت کرده و همان پول را سفارش گرفته از افرادی که داخل کشور هستند و خریدارند خریدهایشان را انجام داده یا اینکه خدمات تبلیغاتی برایشان انجام داده و از این طرف ریال دریافت کنند و همه اینها ارزش افزوده ایست که همه کارآفرینان چه آقایان و چه بانوان می توانند ازآن بهره مند شوند.
 
وی ادامه داد: راهکاری که پیرامون تمرکز تولید محصولات به ذهن می رسد این است که  متولی ای که دارای توان مالی و توان منابع انسانی است ( شرکت بزرگی که توسط دولت هم حمایت می شود) این کار را حمایت کند در اصطلاح شرکتی که توان صادراتی دارد ، نیروی فیزیکال دارد، واحدهای کوچک را که در حوزه های مختلف هستند زیر چتر حمایتی خود قرار دهد که به اصطلاح به این کار استراتژی پلت فرم می گویند و در واقع این شرکت برند سازی کند و محصولات توسط این برند به بازارهای جهانی و خود کشور ارائه شود.  

برندسازی با تمرکز تولید محصولات
عضو هیات علمی پژوهشگاه شاخص پژوه در ادامه پیرامون تمرکز تولید محصولاتی مانند زعفران در کشور، تاکیدکرد: نکته ای که مطرح است ابتدا باید برند سازی و استارتاپ سازی کنار گذاشته شود زیرا هم کشور و هم اشخاص دچار بحران اقتصادی هستند و در حال حاضر تمرکز بر روی برند سازی در حال حاضر اشتباه است. کاری که می توان صورت داد باید بتوان تولید ثروت کرد ، بازاریابی و فروش را بهبود بخشید و سپس به سراغ برندسازی رفت.

مهاجر در ادامه افزود: این عمل دو کارکرد دارد یکی اینکه شرکت های کوچک دیگر نیاز به  سازو کار های فروش و برند سازی ندارند و خیالشان هم راحت است که محصولاتشان خریداری شده و تمرکزشان را بر روی تولید می گذارند. و خود آن شرکت نیز می تواند درآمد هنگفتی در بخش صادرات برای کشور ایجاد کند و متولی صنعتی خاص شود.  
 
محصول تولید نشده چطور به فروش می رسد
این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که اگر محصولی پیش از تولید به فروش برسد و به هنگام تحویل میزان مورد قرار داد تامین نشود چه باید کرد؟تصریح کرد: الزاما شرکتهای بزرگ برخی از خدماتشان را برون سپاری کرده و نتیجه لازم را نمی برند و دلیلش این است که آن ساز و کار و پلن لازم را ندارند تا بتوانند تولید کننده های خوبی را به سمت خود جذب کنند، مسلما باید ابتدا تولید کنندگان از نظر علمی شناسایی و یا پرورش یابند و سپس به سمت فروش و بازار یابی حرکت کنند و قطعا فروش و ظرفیت فروش و تولید باید قبل از این قضیه اتفاق بیفتد .  
 
وی افزود: خیلی از استارتاپ ها در یک مقطعی رشد داشتند و موفق بودند و تعداد درخواست ها و فروششان افزایش یافته ولی چون ساختار و تفکر از قبل برنامه ریزی نشده با شکست روبرو شده و این تفکر سیستمی در مدیریت کلان می تواند راهگشا باشد اینکه بتوان  تولید کنندگان را از نظر دانش تولیدی و فنی پرورش و آموزش داد و سپس به سمت برند سازی حرکت کرد و سپس به زیر چتر حمایتی شرکت های بزرگ هدایت شوند. 

مهاجر خاطر نشان کرد: هم شرکت های بزرگ اطمینان خاطر دارند و هم نیروی کار تحت پوشش این شرکت ها قرار گرفته و بحث اشتغال زایی رونق می یابد.  
 
وی در پایان یاد آور شد: نیازی نیست که همه کار آفرین باشند چه در بخش بازاریابی و چه دربخش پشتیبانی ظرفیت ها شناسایی شود و به یک بازوی اجرایی تبدیل شد و اگر توان مالی خوبی بود هیچ اشکالی نیست که کارآفرین شویم واین نکته باید در نظر گرفته شود که یک مهندس خوب یک مهندس خوب است و باید در مسیر درست قرار بگیرد.  

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

وزارت مسکن و راه شهرسازی در سبد کنترلی خود برای بازار مسکن از فروش متری مسکن خبر داده است ،طرحی که بخش خصوصی آن را در پاسخ به نیاز واقعی مسکن چندان موثر نمی داند.
حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

به هر حال در هر نقطه‌ای از زمین وقتی چشمتان به آن‌ها بیفتد حتما از تعجب خشکتان می‌زند و یا می‌ترسید و فرار را بر قرار ترجیح می‌هید.