کد خبر: ۸۷۲۵۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
شهرفردا در گفتگو با کارشناس مسکن بررسی کرد
کاهش قدرت خرید متقاضیان مهمترین دلیلی است که باعث شده از بازار مسکن پایتخت برای ششمین ماه متوالی با افت قابل ملاحظه حجم معاملات روبه‌رو شود به طوری که گفته می شود تعداد معاملات خرید آپارتمان در آبان ماه امسال به کمترین میزان خود طی دست‌کم چهار سال گذشته رسیده است .
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،اطلاعات منتشر شده از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد که حجم معاملات خرید آپارتمان در پایتخت طی ماه گذشته برای سومین ماه متوالی به کمتر از ۱۰ هزار فقره رسید، که این میزان به لحاظ ثبت کمترین حجم معاملات خرید آپارتمان در این ماه محسوب شده و رکورد جدیدی  به شمار می رود.
 بررسی ها نشان می دهد طی چهار سال گذشته به استثناء فروردین و مهر سال ۹۵ کاهش خرید معاملات خرید آپارتمان به کمتر از ده هزار فقره بی سابقه بوده و می توان گفت به علت کاهش قدرت خرید مصرف کننده بار دیگر رکود به بازار مسکن بازگشته است.

رئیس اتحادیه املاک تهران در گفت و گو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،  با اشاره به قیمت مسکن در تهران می گوید : رشد میانگین قیمت مسکن در ماه جاری نسبت به مهر ماه در وضعیت نسبتاً ثابت قرار داشت و شیب رشد قیمت تقریبا ثابت ماند .

مصطفی قلی‌خسروی می افزاید: همانگونه که پیش‌بینی می‌شد کاهش شیب قیمت به تدریج و با ورود بازار معاملات ملک به نیمه دوم سال ادامه یافت و به نظر می‌رسد رشد قیمت در میانه پاییز تا نزدیک زمستان تقریباً ثابت باقی بماند .

قیمت مسکن همچنان بالاست 

وی تاکید می کند: بررسی ها بر اساس آمارهای منتشر شده میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در پایتخت تهران را کمتر از ۵ میلیون تومان  نشان می دهد که به معنای ثابت ماندن رشد قیمت نسبت به  نیمه نخست سال است؛ اما این میزان تورم موجود در جامعه و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده تا میزان معاملات کمتر از سال گذشته باشد.

قلی خسروی همچنین در ادامه با اشاره به روند قیمت مسکن با توجه به نوسانات قیمت دلار خاطر نشان می کند:با وجود کاهش قیمت دلار اما نگرانی از بابت ادامه جهش قیمت در بازار مصالح ساختمانی و همچنین کمیاب شدن مصالح و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت و ساز از عواملی است که سازندگان را ناچار به توقف مقطعی برخی از واحدها کرده است و به عبارت دیگر نگرانی از افزایش قیمت مصالح باعث شده تا عرضه مسکن نوساز در بازار تهران کاهش یافته و همین مسئله در بالا بودن قیمت مسکن به رغم کاهش قیمت دلار موثر است.

بررسی ها نشان می دهد عرضه‌کنندگان ملکی نیز به دلیل ناتوانی در یافتن فایل های مناسب برای خرید و تبدیل آپارتمان خود فعلا از هرگونه معامله اعم از خرید و فروش مسکن را به زمان دیگری موکول کردند ؛بنابراین کاهش عرضه فایل های فروش در مقایسه با تعداد متقاضیان نیز باعث شده همچنان قیمت مسکن در این روند صعودی خود قرار داشته و کاهش قابل ملاحظه ای پیدا نکند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند سالانه کشور با کمبود یک میلیون واحد نوساز روبروست و دلایل آن را باید در کاهش سرمایه گذاری بخش خصوصی جستجو کرد ، این در حالیست که کنترل بازار ملک و زمین در بسیاری از کشور ها با نظارت بخش خصوصی و موسسات مالی صورت می گیرد.

موسساتی که با داشتن کارنامه شفاف و بدنه کارشناسی  بتوانند نقشه راه درست را برای سرمایه داران بخش خصوصی ترسیم کنند.
برچسب ها: قیمت مسکن ، رکود ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

وزارت مسکن و راه شهرسازی در سبد کنترلی خود برای بازار مسکن از فروش متری مسکن خبر داده است ،طرحی که بخش خصوصی آن را در پاسخ به نیاز واقعی مسکن چندان موثر نمی داند.
حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

به هر حال در هر نقطه‌ای از زمین وقتی چشمتان به آن‌ها بیفتد حتما از تعجب خشکتان می‌زند و یا می‌ترسید و فرار را بر قرار ترجیح می‌هید.