کد خبر: ۸۶۸۸۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
سالاری:
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به آخرین وضعیت لایحه پیشنهادی برج باغ ها در شورای شهر گفت: ظرف یک هفته آینده کمیسیون های تخصصی نظر خود را اعلام می کنند و پس از آن لایحه در صحن شورا مطرح می شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،محمد سالاری ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: بعد از اینکه شورای شهر نسبت به لغو مصوبه برج باغ ها اقدام کرد، مجموعه جلسات گسترده ای را با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران درباره نحوه تدوین طرح جایگزین مصوبه برج باغ ها برگزار کردیم.

وی ادامه داد: در این سلسله جلسات سعی کردیم رویکردهای شورای شهر تهران در مورد نحوه تدوین طرح جایگزین را اعلام کنیم که یکی از موارد، بارگذاری حداقلی یا عدم بارگذاری در فضای باغات شهر تهران است. رویکرد اصلی کمیسیون این است که از کاربری باغ صیانت شود، نه اینکه الزاماً بارگذاری جدید در آن تعریف شود.  
 
سالاری در پاسخ به این سوال که آیا این امر مغایر با حقوق مکتسبه صاحبان باغ نیست، گفت: برای اینکه صیانت به معنای واقعی انجام و رضایت صاحبان باغ نیز تامین شود باید بسته های تشویقی لازم برای نحوه بهره برداری از این باغات تعریف شود. در نتیجه با هماهنگی معاونت شهرسازی قرار شد مجموعه فعالیت های مجاز به استقرار که سنخیت لازم و مناسب برای قرارگیری در فضای باغات دارند را ایجاد کنیم.
 
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر با بیان اینکه مبتنی بر چنین رویکردهایی در نهایت هفته گذشته لایحه ای با امضای شهردار به شورای شهر ارائه شد، عنوان کرد: در حال حاضر لایحه در کمیسیون معماری و سلامت و محیط زیست به عنوان کمیسیون های اصلی و سایر کمیسیون ها در حال بحث و بررسی است.
 
سالاری گفت: در لایحه جدید خواست کمیسیون های اصلی تا حد زیادی برآورده شده، اما در مواردی اختلاف نظر داریم که بیشتر مربوط به بحث اختلاف در میزان بارگذاری است. سعی کردیم با معاونت شهرسازی به این نتیجه برسیم که مفاد ماده 14 قانون زمین شهری که مربوط به حفظ و گسترش باغات است ملاک عمل قرار گیرد.  
 
وی ادامه داد: البته پذیرش این موضوع ممکن است سخت باشد چرا که در گذشته به واسطه مصوبه برج باغ ها نه تنها کل بارگذاری به پهنه و زیرپهنه تعلق می گرفت بلکه یک طبقه تشویقی هم داده می شد. قاعدتاً پذیرش روند جدید برای برخی سنگین است، اما بدنه کارشناسی شهرداری و شورا از این موضوع استقبال کرد.  
 
سالاری در مورد سرنوشت لایحه برج باغ ها و احتمال بازگشت آن به شهرداری مانند دفعه قبل گفت: فکر نمی کنم نیاز به برگشت باشد و اگر اختلافی وجود داشته باشد موضوع را در شورا پیگیری می کنیم.  
 
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که یکی از موارد اختلاف در دوره قبل سطح ارتفاع بود و این بار این موضوع در لایحه به چه شکل دیده شده است، تصریح کرد: پیشنهاد شهرداری در مورد ارتفاع با نظر شورا همخوانی دارد و بارگذاری در سطح اشغال نهایتاًً 15 درصد و دو تا سه طبقه اتفاق می افتد.    
 
سالاری در پایان درباره آخرین وضعیت بررسی لایحه برج باغ ها تصریح کرد: ظرف یک هفته آینده کمیسیون های تخصصی نظر خود را اعلام خواهند کرد تا پس از آن در صحن شورا در این باره تصمیم گیری شود. با دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری هم هماهنگ کردیم تا پس از تصویب لایحه نسبت به لغو پیوست سوم طرح جامع اقدام کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

وزارت مسکن و راه شهرسازی در سبد کنترلی خود برای بازار مسکن از فروش متری مسکن خبر داده است ،طرحی که بخش خصوصی آن را در پاسخ به نیاز واقعی مسکن چندان موثر نمی داند.
حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

به هر حال در هر نقطه‌ای از زمین وقتی چشمتان به آن‌ها بیفتد حتما از تعجب خشکتان می‌زند و یا می‌ترسید و فرار را بر قرار ترجیح می‌هید.