کد خبر: ۸۵۴۰۴
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
افزایش خسارت های بخش کشاورزی
کاهش بارش ها و کمبود منابع آب زیرزمینی در چهارمحال و بختیاری موجب ایجاد خسارت های قابل توجه در بخش باغات این شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های جنوبی غربی کشور است که در ارتفاعات زاگرس قرار گرفته است.   چهارمحال و بختیاری به خاطر شرایط توپوگرافی خاص و قرار گرفتن در ارتفاعات یکی از استان های پر بارش در سال های گذشته به شمار می رفت.

این استان در گذشته یکی از مهمترین استان های برف گیر کشور بود و حدود ۱۰ درصد آب کشور را تامین می کرد.

کاهش بارش ها و خشکسالی در استان چهارمحال و بختیاری از ۱۰ سال گذشته آغاز شده است. سال به سال بارش ها در این استان کمتر شده است به طوری که تامین آب بخش کشاورزی و شرب در این استان با مشکل مواجه شده است. در حال حاضر کاهش بارش ها موجب افت آب های زیر زمینی این استان شده است.

 تامین آب بیشترین سطح اراضی کشاورزی و باغی چهارمحال و بختیاری وابسته به منابع زیر زمینی است که خسارت ها با کاهش بارش ها در این بخش ها در حال افزایش است.

هم اکنون بسیاری از چاه ها و قنات های تامین آب بخش کشاورزی در این استان طی سال های اخیر خشک شده است و کم آبی مشکلات بسیار زیادی در بخش کشاورزی ایجاد کرده است.

خشکسالی و روند کاهش بارش ها از ۱۰ سال گذشته در استان چهارمحال و بختیاری آغاز شده است و این روند همچنان ادامه داردمدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: خشکسالی و روند کاهش بارش ها از ۱۰ سال گذشته در استان چهارمحال و بختیاری آغاز شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

شاهرخ پارسا بیان کرد: کمبود بارش طی ۱۰ سال گذشته تاکنون در این استان بیش از یک هزار و۳۰۰ میلی متر گزارش شده است.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد:چهارمحال و بختیاری جزو هفت استان خشک کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: میانگین بارش سالانه استان چهارمحال و بختیاری حدود ۵۸۰ میلی متر است.

مدیر کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: میانگین بارش در سال زراعی گذشته(۸۶-۸۷) ۳۱۲ میلی متر بوده است که نسبت به سال زراعی گذشته حدود ۴۱ درصد کاهش بارندگی گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه بارش برف در این استان بسیار کم شده است، بیان کرد:بارش در این استان به صورت برف به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.

مدیر کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری گفت: کاهش بارش ها موجب کاهش منابع آب شده است و این امر در بخش کشاورزی و باغات استان چهارمحال و بختیاری تاثیر منفی گذاشته است.

کاهش بارش ها و کاهش منابع آب بخش کشاورزی موجب افزایش خسارت ها در بخش کشاورزی این استان شده استرئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به کاهش بارش ها در این استان، بیان کرد: کاهش بارش ها و کاهش منابع آب بخش کشاورزی موجب افزایش خسارت ها در بخش کشاورزی این استان شده است.

ذبیح الله غریب بیان با بیان اینکه میزان آب بخش کشاورزی در این استان کاهش یافته است، بیان کرد: چهارمحال وبختیاری سالانه نیازمند یک میلیون مترمکعب آب برای بخش کشاورزی است که در حال حاضر به ۴۸۱ هزار متر مکعب رسیده است.

وی بیان کرد: کمبود منابع آب در بخش کشاورزی موجب ایجاد بیشترین خسارت ها در بخش باغات این استان شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش باغات چهارمحال و بختیاری وارد شده است.

وی تاکید کرد: حدود یک هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات بادام چهارمحال و بختیاری به علت کمبود منابع آب در این استان خشک شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: کاهش منابع آب در بخش زراعت این استان نیز تاثیر گذاشته است و کشت محصولات زراعی در این استان با کاهش مواجه شده است.

وی ادامه داد:میزان سطح اراضی زیر کشت محصولات زراعی طی سال های اخیر کاهش داشته است  که بیشتر کاهش مربوط به چغندر قند است.

کارشناس ارشد حوزه کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بخش کشاورزی وابسته به آب است و باید تلاش شود که از آب بیشترین بهره گرفته شود.

بهره گیری از تجهیزات آبیاری نوین برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی مهمترین راهکار برای کاهش خسارت ها در بخش کشاورزی به شمار می رودرشید شاهرخ بیان کرد: بهره گیری از تجهیزات آبیاری نوین برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی مهمترین راهکار برای کاهش خسارت ها در بخش کشاورزی به شمار می رود.

کارشناس ارشد حوزه کشاورزی با بیان اینکه کشاوران و باغداران باید به سمت مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی حرکت کنند، ادامه داد: استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی با بهره گیری روش های نوین آبیاری محقق می شود که این امر نیازمند سرمایه گذاری است.

وی بیان کرد: استفاده از تجهیزات آبیاری نوین موجب کاهش مصرف آب و افزایش راندمان تولید می شود.

این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: تغییر الگوی بارش در این استان از نوع برف به باران موجب شده است که نفوذ آب در منابع زیرزمینی بسیار کم انجام شود و همین امر سبب افت سطح آب های زیرزمینی شده است.

بخش کشاورزی مهمترین بخش اشتغالزا در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود و اشتغال بسیاری از مردم این استان در بخش کشاورزی است. فراهم اوردن تمهیدات لازم برای مقابله با خکشسالی و حفظ باغات واشتغال پایدار این بخش ضروری است. بهره گیری از روش های علمی و نوین در مقابله با کاهش بارش ها و خشکسالی در راستای حفظ اراضی کشاورزی و باغی باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

صبح امروز شهردار تهران، رئیس شورای شهر و معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از پایانه فتح آباد در جنوب تهران بازدید کردند.
علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده که طبق آن بخشی از اختیارات شوراهای اسلامی و مدیریت شهری از آنان گرفته شده انتقادهایی را ازسوی شهرداری ها وشوراها به دنبال داشته است.