کد خبر: ۸۵۳۴۸
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
دکتر حسین محمدپورزرندی در گفتگو با شهر فردا:
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت:امروزه سازمان‌ها به‌خوبي دريافته‌اند كه به‌منظور موفقيت در اقتصاد پيچيده جهاني و نيز ماندگاري در محيط رقابتي كسب‌و‌كار، به داشتن بهترين استعدادها نياز است. در واقع، استعدادهای سازمانی به‌ویژه جوانان نخبه و مستعد، منابعي بحراني هستند كه براي دستيابي به بهترين نتایج، نيازمند مديريت مي‌باشند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،حسین محمدپورزرندی با اشاره به اینکه سازمان‌هاي هزاره سوم، از «سرمايه انساني» و «انسان دانايي‌محور» ياد مي‌كنند ، اظهار کرد: توسعه و رشد منابع انساني در سازمان‌ها، به‌عنوان مهم‌ترين منبع توليد، راز ماندگاري و بقای سازمان‌ها تلقي شده است و مهم‌ترين معضل در عرصه كسب‌وكار، ديگر تنها موضوع فناوري نيست؛ بلكه بهره‌مندي و بهره‌وري بيشتر از نيروي انساني هوشمند و سرمايه انساني مستعد، راز و رمز اصلي رويارويي و برخورد با معضلات و آسيب‌هاي كسب‌وكار مي‌باشد.  
 
وی افزود: توجه به نخبگان سازمانی و برنامه‌ریزی درست و صحیح برای آنان در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای، جانشین‌پروری، کارراهه شغلی، كمك بـه آنها بـراي بهـره‌مندی از نقاط‌قوت و بهبود نقاط‌ضعف، سـرمايه‌گـذاري بـراي رشـد و توسعه آنها، شكوفاسازي استعدادهاي بالقوه و ... بسیار حائزاهمیت می‌باشد. توجه به این مسائل، یکی از مهم‌ترین عوامل در تضمین موفقیت پایدار سازمانی و بالتبع آن توسعه اقتصاد کشور است.
 
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران اذعان داشت: سازمان‌ها باید از جوانان مستعد و نخبه در جهت کارآفرینی به خصوص در صنایع دانش‌بنیان، استفاده بهینه کنند؛ زیرا زمینه پیشرفت کشور و افزایش اشتغال فراهم خواهد شد. همان‌طور که رهبر معظم (زیده عزه) تأکید فرمودند «تولید»، ستون فقرات اقتصاد مقاومتی و «اقتصاد دانش‌بنیان» پایه آن است. جوان تحصیل کرده مؤمن انقلابی بیش از هر کس دیگری می‌تواند در این مهم نقش ایفا نماید.
 
 همچنین ایشان در دیدار با نخبگان و استعدادهای عملی کشور در 25 مهرماه 97، فرمودند: «بهره‌گیری صحیح و مناسب از دانش و توانایی‌های نخبگان موجب پیشرفت علم در کشور و در نتیجه رسیدن به موضع عزت و اقتدار و کاهش آسیب‌پذیری‌ها خواهد شد». از این‌رو، نخبگان جوان در سازمان‌ها باید شناسایی شوند تا با هدایت درست آنها و ارائه راهکارهای جدید، به تحول اقتصادی سازمان خود و کشور شتاب دهند. در واقع، ابزار علم و خلاقیت و ارائه طریق نخبگان جامعه، نقش مؤثری در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان خواهد داشت و مدیران سازمان‌ها، اگر به فکر تحول و پیشرفت اقتصاد کشور می‌باشند باید به راهکارهای علمی نخبگان جوان سازمان خود توجه و آنها را اجرایی کنند.
 
وی ادامه داد: در این راستا، اگر چه استخدام نیروی انسانی نخبه، آگاه، بااستعداد و متعهد مهم است ولی نگهداشت آنها، اهمیت بیشتری دارد. مطالعات نشان می‌دهند که درصد قابل‌توجهی از شرکت‌ها و سازمان‌ها، در نگهداشت استعدادهای خود موفق نیستند. می‌توان گفت در حال حاضر، عمده‌ترین مشکل سازمان‌ها این است که میزان تقاضای استعداد، از میزان عرضه آن، سبقت گرفته و سازمان‌ها متوجه هستند که جهت بهبود شایستگی‌های خود باید به فکر شناسایی، توسعه و حفظ کارکنان مستعد خود باشند تا از فرار مغزها جلوگیری شود.  
 
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران یادآور شد: در سال 2013، در گزارش سرمایه انسانی که توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد، در بین 122 کشور، ‌ایران، رتبه 116 را در شاخص ظرفیت جذب استعداد و رتبه 110 را در شاخص ظرفیت نگهداری استعداد، کسب کرد. ‌این در حالی است که بر مبنای نتایج پژوهش سال 2014 مؤسسه ‌هاکت گروپ، سازمان‌هایی که توجه بیشتری به استعدادهای خود دارند، حداقل 18 درصد، درآمد بیشتری نسبت به سایرین دارند و همچنین براساس بررسی‌های مؤسسه بروکینز، سهم دارایی‌های نامشهود که استعداد کارکنان نیز شامل آن می‌شود، در شرکت‌ها و مؤسسات موفق و برتر، بیش از 80 درصد است.
 
پورزرندی خاطر نشان کرد: این مسائل، لزوم توجه به بحث جذب، شناسایی، توسعه و نگه‌داشت نیروهای انسانی مستعد، جوان و نخبه را در سازمان‌ها برای توسعه اقتصادی نشان می‌دهد و مستلزم عزم جدی کلیه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی در کشور می‌باشد.
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

صبح امروز شهردار تهران، رئیس شورای شهر و معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از پایانه فتح آباد در جنوب تهران بازدید کردند.
علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده که طبق آن بخشی از اختیارات شوراهای اسلامی و مدیریت شهری از آنان گرفته شده انتقادهایی را ازسوی شهرداری ها وشوراها به دنبال داشته است.