کد خبر: ۸۴۳۹۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸
گزارش شهرفردا از راهکارهای کارشناسان اقتصادی
نوسانات نرخ ارز ، آشفتگی بازار مالی و بی ثباتی حاکم بر بازار نشان از شروع جنگ اقتصادی دارد، که می تواند شالوده اقتصاد کشورمان را تحت تاثیر قرار دهد ، کارشناسان اقتصادی معتقدند کنترل نرخ ارز ، هدایت نقدینگی به سمت تولید و اصلاح سیاست های ارزی و اعلام شرایط جنگی باید در دستور کار قرار داده شود.
به گزارش  خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،در حالی نوسانات دلار و سکه بازار اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار داده و فضای کسب و کار را از رونق انداخته است ، که به نظر می رسد ، سناریوی موثری از سوی دولت برای ترمیم شرایط بد اقتصادی وجود ندارد.

با این حال کارشناسان اقتصادی معتقدند" جنگ اقتصادی" علیه ایران که توسط آمریکا آغاز شده است باید با اراده انقلابی پاسخ داده شود ، اراده ای که در آن اصلاح سیاستهای اقتصادی را مورد تاکید قرار داده و با هدایت نقدینگی به سمت تولید و کنترل قیمت ارز ثبات را به بازار برگرداند.


عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی ریشه وضعیت موجود در بازار ارز و سکه را در سیاست‌های قبلی دانسته و می گوید: متاسفانه با اعلام ارز 4200 تومانی به‌جای محدود کردن تقاضا، تقاضا در بازار را تحریک کردیم و با ثبت سفارش با ارز دولتی بازار کاذب تقاضا از کالاهای غیر ضرور ایجاد شد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: آشفته‌بازار کنونی حاصل سیاست‌های غلط و بی‌ثبات اقتصادی است و ربطی به تحریم‌ها ندارد. به‌عنوان‌مثال در حال حاضر قراردادهای ریالی ممنوع شده که این صدمه به صادرات و تعطیلی کارخانجات داخلی است؛ چراکه صادرکنندگان ما سال‌های سال با کشورهای همسایه با ریال مبادله و معامله کرده‌اند. در حال حاضر باید به دنبال حذف دلار از معاملات خود و ایجاد پیمان‌های دوجانبه جدید باشیم ولی در این شرایط سخت و حساس تحریم‌ها مبادلات ریالی را هم حذف کرده‌ایم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با گلایه از دستورالعمل‌های مختلف بازار صادرات و واردات عنوان کرد: در حال حاضر بی‌ثباتی در رویه‌های بازرگانی و صدور بخشنامه و دستورالعمل‌های پی‌درپی در رابطه با صادرات و واردات که روزبه‌روز تغییر می‌کنند یکی از عوامل التهابات بازار است؛ مشکل ما این است که تمام اقتصاد را در برجام خلاصه کردیم و سناریوی جدید برای رفتارهای کنونی آمریکا نداشتیم درحالی‌که تجربیات قبلی ما در دوران تحریم‌های گذشته مسیر را روشن می‌کرد و ما باید درزمانی که فرصت بود از این تجربیات استفاده می‌کردیم.

مصری گفت: متاسفانه قبل از اینکه تحریم‌ها شروع شود ما زمین را خالی کردیم. با همه مشکلات اما هنوز لایحه‌ای در رابطه با مسائل اخیر کشور به مجلس نیامده است. به نظر می‌رسد با حذف تصمیمات یک‌شبه می‌توان بازار را کنترل کرد و این بازار سختی نیست.

وی در خصوص بازار ثانویه ارز عنوان کرد: بازار ثانویه ارز مفید است اما به‌جای تقویت بازار ثانویه برای مبادلات باید آن را نظام‌مند کرد. بازار ثانویه بعد از مدتی محدودیت برای صرافی‌ها ایجاد شد درحالی‌که باید ورود و خروج پول رصد شود.

مصری گفت: در حال حاضر به‌هم‌پیوستگی در تصمیم‌گیری‌ها وجود ندارد و هیچ‌کس در این بازار نمی‌تواند تصمیم بگیرد که کار انجام دهد و بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌ها بیشتر از تحریم لطمه میزند. در حال حاضر اقتصاد تصمیمات انقلابی می‌خواهد زیرا در دوران جنگ و گذشته نیز کشور با بحران‌های این‌چنین روبرو بوده و پیروز بیرون آمده است. در حال حاضر نیز با اقدام انقلابی می‌توان این سردرگمی را درمان کرد.

همچنین غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است جمع‌آوری نقدینگی عاملی برای برچیدن بساط دلالی است. وی گفت: عزم و اراده برای برچیدن و برخورد قاطع با دلالی و بازار آزاد امکان‌پذیر است و در حال حاضر نسخه درمان جمع‌آوری نقدینگی است.

وی افزود: در حال حاضر بازار ثانویه ارز برای کاهش قیمت‌ها می‌تواند کمک‌حال باشد. همچنین بانک مرکزی با جلوگیری از پمپاژ نقدینگی به بازار و انضباط مالی می‌تواند بازار را کنترل کند به این صورت که با عرضه اوراقی که جاذبه بیشتری از بازار ارز و سکه داشته باشد از طریق بازار سرمایه نقدینگی را جمع‌آوری کند.

مصباحی مقدم تغییر سود سپرده بانکی را مؤثر ندانست و آن را تخریب‌کننده عنوان کرد.
عبدالمجید شیخی، کارشناس مسائل اقتصادی نیز بر این باور است که چندین سال تلاش برای تک‌نرخی کردن بازار ارز دور باطلی بود که ارز چهار نرخی حال حاضر را به وجود آورد و دخالت در بازار ارز چوب حراج به منافع ملی بود. 

وی در خصوص راهکارهای برون‌رفت از وضعیت موجود اقتصاد کشور عنوان کرد: در حال حاضر باید به دنبال انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه و تجدیدنظر در سیاست‌های تجاری برای دور زدن تحریم‌ها باشیم؛ که این تجدیدنظر با حذف دلار و یورو از مبادلات تجاری با کشورهای دیگر آغاز می‌شود.

شیخی گفت: راهکارهای دیگر از سخت‌گیری در قاچاق و محدودیت در صادرات کالای ضروری داخل شروع می‌شود تا تعرفه سنگین برای واردات کالاهای غیر ضرور، جرم انگاری واردات کالا با مشابه داخلی، صادرات فرآورده‌های نفتی، تقویت صنایع و تولید داخلی، سیاست‌گذاری مجدد روی الگوی کشت در بخش کشاورزی برای رفع نیاز از واردات علوفه و روغن خوراکی که همگی هم می‌تواند کمک به افزایش تولید و هم کاهش مصرف غیر ضرور داخلی و مجموعاً منجر به کاهش نیاز به ارز و ایجاد شرایطی است که بتوانیم با ریال با کشورهای مختلف مبادله‌کنیم.

وی عنوان کرد: در جنگ اقتصادی باید به دفاع پرداخت و در حال حاضر باید سنگربندی اقتصادی داشته باشیم؛ چراکه شعارهای منسوخ غربی راه علاج ما نیست. در حال حاضر آمریکا با سلطه ارز به‌طوری عمل کرده تا دلار آمریکایی در جیب مردم دنیا به مصداق چاشنی مین انفجاری باشد که در دل اقتصاد کشورهای دنیا کار گذاشته‌شده و هرلحظه با یک اهرم می‌تواند شالوده و تاروپود اقتصاد دنیا را به هم بریزد. 

بنابراین راه‌حل قطعی حذف دلار از مبادلات است. این کارشناس اقتصادی گفت: همچنین باید از سامانه‌های پیام‌رسان دیگری که در بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا راه افتاده استفاده کرد تا مانند امروز گرفتار تحریم و بن‌بست در سوئیفت نشویم. وی گفت راه‌حل راه گشای دیگر جمع‌آوری پول‌های سرگردان و نقدینگی در بازار است. 

بیش از 96 درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی است و وظیفه بانک‌ها این بود که منابع نقدینگی را به بخش حقیقی اقتصاد و تولید تزریق می‌کردند اما بانک‌ها وظیفه اصلی خودشان را فراموش کردند و ورود این پول‌ها به بازار سکه و ارز به نابسامانی بازار کمک کرد. درواقع باید نظام بانکی استحاله شود و طرح بانکداری اسلامی با رفع خرده نواقص به اجرا درآید. 

اما حسین راغفر، کارشناس مسائل اقتصادی راه‌حل رفع مشکلات اقتصادی حال حاضر را روشن و ساده عنوان می‌کند. وی معتقد است کنترل تقاضای ارز در کشور از طریق تثبیت قیمت ارز به مدت پنج سال راه علاج بیماری کنونی اقتصاد کشور است. 

وی افزود: با تک‌نرخی کردن ارز و تخصیص آن به کالاهای اساسی و تشکیل کمیته تخصصی بر نحوه تخصیص و نظارت مصرف ارز مازاد ورودی، اقتصاد کشور از بحران عبور خواهد کرد.

 راغفر گفت: برای تولید ناگزیر به پایین آوردن نرخ بهره بانکی هستیم. در شرایط کنونی به دلیل هرج‌ومرج در بازار، هزینه‌های تولید به‌شدت بالا رفته و تولیدکنندگان در حال ورشکستگی هستند. 
پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه این وضعیت تا پایان سال وضعیت بیکاری بدتر شود مگر اینکه برخی سیاست‌های غلط، اصلاح شود و علی‌الاصول برای پیشگیری از تبعات اجتماعی آن چاره‌ای جز کنترل وضعیت اقتصادی کشور نخواهد بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

صبح امروز شهردار تهران، رئیس شورای شهر و معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از پایانه فتح آباد در جنوب تهران بازدید کردند.
علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده که طبق آن بخشی از اختیارات شوراهای اسلامی و مدیریت شهری از آنان گرفته شده انتقادهایی را ازسوی شهرداری ها وشوراها به دنبال داشته است.