کد خبر: ۸۴۳۱۱
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
شهرفردا در گفتگو با یک اقتصاددان بررسی کرد
یک اقتصاددان گفت : ریشه وضعیت نابه سامان اقتصاد کنونی را باید در رشد نقدینگی و بودجه نویسی نادرست دولت دانست و برای رفع آن باید اصلاح رابطه دولت و مردم و انتشار اوراق مشارکت و هدایت نقدینگی به سمت تولید بهره گرفت.
محمد طبیبیان ،اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره به وضعیت اقتصادی کنونی کشور گفت : اقتصاد ایران مدتهاست که بیمار است و نشانه بیماری رشد نقدینگی است که از سالها پیش نمایان شده  و اکنون برای دولت باید در پی درمان آن باشد ؛درمانی که مبتنی بر شناخت واقعی وضع موجود و اطلاعات صحیح باشد ، تنها در تخصص سازمان برنامه وبودجه کشور است.

وی افزود: پایه مشکلات کنونی را باید در بودجه نویسی دولت نیز جستجو کرد ،چراکه بودجه سال جاری بی پایه و با کسری بودجه قطعی تدوین شده بود ،که نشان از لزوم تغییر آرایش تیم اقتصادی دولت داشت و هم اکنون نیز با وجود حذف دو وزیر خانه تکانی معنا داری که دولت را از انفعال حاکم خارج کند  صورت نداده است.

طبیبیان خاطر نشان کرد : برای کنترل نقدینگی باید دولت به بودجه بازگردد و میزان بدهی دولت به بانک ها و بخش خصوصی و سازمانها را مشخص کند ،لذا ساماندهی بدهی و مطالبات دولت نخستین گام اصلاحی است که می تواند ضمن آزاد کردن میزان نقدینگی ها به سمت تولید از اقتصاد رانتی که بلای گریبانگیر اقتصادکشورمان است جلوگیری کند.


وی ادامه داد : چه آمریکا از آبان ماه تحریمات نفتی خود را آغاز کند و چه مشکلی در صادرات نفت پیش نیاید کسری بودجه دولت قطعی است ،لذا انتشار اوراق مشارکت تنها ابزار بدون چون و چرای دولت است که باید در دستور کار قرار گیرد .

این استاددانشگاه خاطر نشان کرد : پیش از انتشار اوراق آنچه مهم است اصلاح رابطه دولت و مردم است ،اقتصادرانتی و انفعال دولت باعث بی اعتمادی مردم به مسئولین شده است ، لذا لازم است رییس کابینه بصورت شفاف با مردم به گفتگو نشسته و آنها را مجاب برای خریداری اوراق مشارکت کند ،پس بازگرداندن اعتماد مردم مهمترین اقدام دولت است که باید به سرعت و با صداقت کامل انجام شود.

 
 به گفته این اقتصاددان باید صنایع و بخش های اقتصادی که کمتر وابسته به دلار بوده و ماهیت توانمندی  دراند ،شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند؛ چراکه در زمان حاضر نقدینگی به سمت تولید نمی رود و در صورتیکه دولت برنامه درستی برای کنترل بازار در پیش نگیرد شاهد "ابرتورم " واقعی خواهیم بود.

طبیبیان تاکید کرد : صنایعی نظیر مبلمان ، صنایع غذایی و کشاورزی ،صنایع ساختمانی نظیر مصالح و کاشی و سرامیک باید مورد توجه دولت قرار گیرند .


وی تاکید کرد : برخورد قاطع با اقتصاد رانتی و فسادگران اقتصادی بسیار تعیین کنند ه است ، هیجان مردم برای خرید از ترس قحطی نشان دهنده ترس مردم از آینده به دلیل بی اعتمادی آنها به شرایط اقتصادی و مسئولان است ، لذا برای کنترل رفتارهای هیجانی باید قوه قضائیه قاطع تر به میدان آمده و برای بازگرداندن پول های رفته از خزانه دست بکار شود بطوریکه مردم شاهد مجازات شدن خاطیان بوده و اعتماد صدمه دیده آنان بازسازی شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

صبح امروز شهردار تهران، رئیس شورای شهر و معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از پایانه فتح آباد در جنوب تهران بازدید کردند.
علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده که طبق آن بخشی از اختیارات شوراهای اسلامی و مدیریت شهری از آنان گرفته شده انتقادهایی را ازسوی شهرداری ها وشوراها به دنبال داشته است.