کد خبر: ۸۳۹۵۷
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶
شهرفردا از جدیدترین تحلیل مرکز آمار گزارش داد
گزارش مرکز آمار ایران در حالی از کاهش 1.8 درصدی نرخ رشد اقتصادی کشور تنها در سه ماه نخست سخن می گوید که پیش بینی می شود اگر دولت سیاست فعالانه ای در قبال تحریم و ترمیم وضعیت اقتصادی بویژه مسکن برندارد ،نرخ رشد اقتصادی جهش منفی به سقوط خود ادامه دهد.
 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود نرخ رشد اقتصادی بدون نفت کشور را 1.9  درصد اعلام کرد ، که نسبت به سال گذشته که نرخ رشد اقتصادی با احتساب نفت 3.7 بوده است 1.8 درصد کاهش داشته است .

 این مرکزهمچنین اهنگ رشد اقتصادی را در سه ماه نخست سال جاری بدون احتساب نفت نیز 1.9 درصد  اعلام کرد ؛ پیش از این نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته بدون نفت 4.3 و با نفت 3.7 درصد اعلام شده بود.

 کاهش نرخ رشد اقتصادی در شرایطی است که در بهار امسال با چالش های اقتصادی زیادی از جمله نوسانات مخرب ارز رو به رو بوده ایم که این مساله در کنار فشارهای خارجی تاثیر خود را بر نرخ رشد اقتصادی بخش های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و خدمات گذاشته است. بر این اساس در بهار امسال رشته فعاليت‌هاي گروه كشاورزي 8./-، گروه صنعت ٠/4 و گروه خدمات 3.2 درصد نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل، رشد داشته است. 

پیش از این بسیاری از کارشناسان و همچنین مرکز پژوهش های مجلس نیز آهنگ کاهشی نرخ رشد اقتصادی برای امسال را پیش بینی کرده بودند. کارشناسان نهادگرای اقتصاد مهمترین راهکار افزایش نرخ رشد اقتصادی را فعال ساختن بخش تولید و مسکن عنوان می کنند و معتقدند با رونق این بخش اثر کاهش صادرات نفت بر رشد اقتصادی کمتر خواهد بود.

نرخ رشد اقتصادی ماحصل افزایش درآمدهای کشور و تقسیم آن بر تعداد افراد جامعه است. بر این اساس هر چه میزان درآمدها افزایش داشته باشد منافع بیشتری عائد عموم جامعه می شود و این میزان افزایش هر چقدر از بخش های مولد باشد منافع بیشتری برای مردم در بر خواهد داشت و برعکس آن اگر این میزان افزایش درآمد از محل درآمدهای نفتی باشد به دلیل اینکه بخش  های کمتری از جامعه را مشغول به فعالیت می کند، منافع کمتری خواهد داشت. 

محمد خوش چهره، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در این باره با تقسیم بندی رشد اقتصادی به خوب و بد، بهترین روش افزایش رشد اقتصاد را بخش مسکن عنوان می کند و می گوید: «مسکن از بخش هایی است که بسیاری از صنایع را درگیر خود می کند. برای ساخت مسکن بسیاری از مشاغل از مصالح ساختمانی تا لوازم خانگی و غیره مشغول فعالیت می شوند و این رشد اقتصادی رشدی است که مطلوب است و برای عموم جامعه منافع خواهد داشت. »

 رشد اقتصادی با نفت ۱.۷ و بدون نفت ۱.۹ درصد شد

بر اساس گزارش جدی مرکز آمار محصول ناخالص داخلي به قيمت ثابت سال ١٣٩٠ در سه ماهه نخست سال جاری به رقم ١٨٢٨٤٤٠ ميليارد ريال با نفت و ١٤١١٣٨٥ ميليارد ريال بدون احتساب نفت رسيده است، در حالي كه رقم مذكور در مدت مشابه سال قبل با نفت ١٧٩٧٦٦٣ ميليارد ريال و بدون نفت ١٣٨٤٥٨٩ ميليارد ريال بوده كه نشان از رشد ١,٧ درصدي محصول ناخالص داخلي با نفت و ١.٩ درصدي محصول ناخالص داخلي بدون نفت در سه ماهه اول سال ١٣٩٧ دارد. نتايج مذكور حاكي از آن است كه در بهار سال جاری رشته فعاليت‌هاي گروه كشاورزي ٠,٨- ،  گروه صنعت ٠.٤ و گروه خدمات ٣,٢ درصد نسبت به دوره‌ي مشابه سال قبل، رشد داشته است. 

گزارش مرکز آمار در شرایطی است که نرخ رشد اقتصادی بخش کشاورزی در مدت زمان مشابه سال قبل 2.2 و در مجموع در سال گذشته 3.2 درصد بوده است. همچنین در بخش صنعت نیز در بهار سال گذشته 4.6 و در چهار فصل سال گذشته 5.1 درصد بوده است.  در بخش خدمات نیز شاهد کاهش رشد اقتصادی بوده ایم. بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ رشد اقتصادی در بخش خدمات در سه ماه نخست سال 96، 4.3 درصد و در مجموع در سال گذشته 4.4 درصد بوده است. 

 دو سناریو برای رشد اقتصادی ایران در سال ۹۷

مرکز پژوهش های مجلس پیش از این در نهم شهریور ماه در گزارشی به بررسی نرخ رشد اقتصادی سال 97 پرداخت و اعلام کرد پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۷ رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول منفی ۰.۵ و در سناریوی دوم منفی ۲.۸ درصد باشد. این میزان برای رشد اقتصادی بدون نفت ۱.۹ و ۰.۸ درصد برآورد می‌شود. 

در این گزارش بهترین رشد اقتصادی کشور مربوط به سال گذشته عنوان شد و با بررسی دلایل این مساله به بررسی رشد اقتصادی کشور در امسال و همچنین سال آینده پرداخته شده است. 

همچنین در این گزارش رشد سال ۱۳۹۸ نیز پیش بینی شده است که رشدی بین منفی ۳.۸ تا منفی ۵.۵ درصد را نشان می دهد، البته این در شرایطی است که دولت هیچ گونه سیاست فعالی برای خنثی سازی و مقابله فعالی با تحریم ها نداشته باشد. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نیز در آخرین گزارش های خود رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را به ترتیب ۳.۷ و ۱.۴ درصد پیش بینی کرده اند.  در این گزارش نیز توصیه مرکز پژوهش های مجلس همانند بسیاری دیگر از کارشناسان، توجه به بخش مسکن است.  

در این گزارش توصیه شده بخش هایی در اولویت سیاستگذاری قرار گیرند که علاوه بر وابستگی کمتر به واردات، از پیوندهای قوی تر با سایر بخش های اقتصادی و لذا توانایی بیشتری در ایجاد تحرک در اقتصاد برخوردار باشند. همچنین تاکید شده اگر دولت سیاست های مناسبی را برای فعال ساختن بخش های مزبور، به ویژه بخش مسکن، در پیش گیرد، اثر کاهش صادرات نفت بر رشد اقتصادی کمتر خواهد بود و آثار فشارهای خارجی خنثی می شود. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

ساعت ۰۹:۵۳ صبح دیروز دوشنبه تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل در مسیر شمال به جنوب بزرگراه ستاری، قبل از فردوس غرب یک مصدوم بر جا گذاشت. از میان سه سرنشین پژو، یک زن از قسمت سر مصدوم شد ولی دیگر سرنشینان این خودرو و خودروی دیگر صدمه‌ای ندیدند.
سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان و داستان واقعی اش در بوجود آمدن محله « سیدخندان تهران درجاده قدیم شمیران » که در خیابان کوروش فعلی قرار گرفته است.