کد خبر: ۸۱۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۸
در گزارش موسسه بانك توسعه آسيايى مطرح شد
چشم انداز بانکداری و مالیه اسلامی برای کشورهای مسلمان آسیا و بیش از 60 درصد مسلمانان جهان روشن است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، گزارش شماره٨٥٣ موسسه بانك توسعه آسيايى ADBI (توكيو ژاپن  ژوئيه ٢٠١٨) با عنوان: مروری بر ماليه و بانکداری اسلامی  در آسیا که توسط دكتر اکبر کميجانی (قائم مقام بانک مرکزی جمهورى اسلامى ایران و استاد اقتصاد دانشگاه تهران) و دكتر فرهاد تقی زاده حصاری (عضو هيات علمى دانشكده علوم سياسى و اقتصاد دانشگاه واسدا، توكيو ژاپن) تهیه شده است منتشر شد.

در بخشی از این گزارش آمده است؛ در دو دهه گذشته، مالیه اسلامی رشد پایداری داشته است. از آنجا که جمعیت مسلمانان آسیا به ویژه در جنوب شرق آن پیوسته در حال افزایش است. رشد بالای جمعیت مسلمانان و ارتقا استاندارهای زندگی به محبوبیت مالیه اسلامی به عنوان یکی از گزینه های جایگزین مکانیسم های رایج مالیه افزوده است. علاوه بر آن، سرمایه گذران خاورمیانه و آسیایی به دنبال آن هستند تا به روی تولیداتی سرمایه گذاری کنند که باورهای مذهبی سازگاری بیشتری داشته باشد.

دولت ها و مقامات مالی در بسیاری از کشورهای آسیایی، نقش فعالی در توسعه و ارتقا بازارهای مالیه اسلامی دارند و همزمان تلاش می کنند تا سرمایه گذاری ها و دستیابی به نقدینگی بزرگ و سیال کشورهای تولید کنند نفت و سایر کالاها حاصل شود.

شخصیت اخلاقی و پایداری مالی، محصولات مالیه اسلامی می تواند توجه این دولت ها به مقامات مالی را افزایش دهد. محصولات مالیه اسلامی ( به جز سرمایه گذاری به روی الکل و قمار) دارای تمرکز اخلاقی با مشخصات ریسک هستند و به طور آگاهانه به سرمایه گذاران توجه ویژه دارند.

از آنجا که بازگشت سرمایه بانکداری اسلامی، مبتنی بر فعالیت های اقتصادی با دارایی های پایه‌ای است که روابط قراردادی بین طرف های معاملات را تشکیل می دهد، می توان از ماهیت مبتنی بر دارایی و جنبه های به اشتراک گذاری ریسک های مالی اسلامی برای ادغام بیشتر با اقتصاد واقعی و بهبود کلی تعادل اقتصادی بین بخش های واقعی اقتصاد و مالیه در جوامع گوناگون استفاده کرد.

چشم انداز روشن بانکداری و مالیه اسلامی برای کشورهای مسلمان آسیا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

در کشورهای در حال توسعه،الگوی استقرار جمعیت و کانون‌های زیستی از نظام بهره‌گیری متناسب با ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود تبعیت نمی‌کند و همچنین سیمای اسکان جمعیت، تصویر نامتعادلی را به تصویر میکشد.
آخرین نرخ طلا و سکه

آخرین نرخ طلا و سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی367هزار و200 تومان و دلار با ارز11هزار و 850تومان معامله شد.