کد خبر: ۸۰۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۱
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با شهرفردا
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : سیاست نرخ ارز شناور ،جداکردن نرخ ارز مسافرتی و تجاری ،تمرکز بر یورو و فعال شدن بورس می تواند ابزارهای بانک مرکزی برای مدیریت دوره پرنوسان ارزی باشد.

عین الله شریف پور نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به ضرورت تغییر رویکرد در بانک مرکزی گفت :دولت و بانک مرکزی به عنوان سیاست گذاران بازار ارزی به خوبی می دانند به دلیل عدم تعادل و عدم دسترسی به منابع ارزی دوره پرنوسان قیمت ارز می تواند طولانی تر شده و پرش های قیمت ارزی روند صعودی پیدا کند .

وی افزود: مدیریت دوره پرنوسان ارزی به دلیل کسری بودجه دولت و انفعال دولت در بازار و دسترسی به منابع ارزی عملا به سادگی محقق نمی شود لذا سیاست کنونی بانک مرکزی پیرامون داشتن نرخ ارز مدیریت شده می تواند به کمک مدیریت نرخ ارز بیاید.

این نماینده مجلس همچنین ادامهخ داد: داشتن سیاست حاشیه سود شناور به این معناست که دولت به عنوان ملک 50 درصد ارز کشور بتواند محاسبه کند چقدر ارز را طی چه مدتی و به چه قیمتی خواهد فروخت.

شریف پور تاکید کرد : از سوی دیگر بانک مرکزی باید سیاستی داشته باشد که طی آن ارز به وسیله ای برای پس انداز تبدیل نشود و در عین حال به ارز تک نرخی نزدیک شود.


این کارشناس اقتصادی همچنین تاکید کرد : جداکردن نرخ ارز مسافرتی و تجاری در موقعیت کنونی می تواند برای بانک مرکزی کارگشا باشد .


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین تاکید کرد: بانک مرکزی  همچنین باید  تلاش کند با انعقاد قراردادهای دوجانبه یا چندجانبه برای کاهش انتقالات دلار و یورو نیز  از معیار بودن دلار فاصله در بازار فاصله بگیرد  که در این مورد توافقاتی با ترکیه شده است؛ با چین و روسیه نیز باید بتوان به توافق مشابهی دست یافت.


نماینده ماکو همچنین تاکید کرد : بورس نیز می‌تواند با تعریف صندوق‌ها و اوراق ارزی، عطش سرمایه‌گذاران برای نگهداری ارز را تا حدی کنترل کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تنها جای یک تندیس خالی است

تنها جای یک تندیس خالی است

به گفته رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران مقبره تختی جایگاه خوبی دارد، و تنها جای یک تندیس در خارج از مزار وی خالی است.
نرخ طلا و سکه امروز 22دی ماه

نرخ طلا و سکه امروز 22دی ماه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی349هزارو 700تومان و دلار با ارزش 11 هزار و180تومان معامله شد.