کد خبر: ۸۰۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۱
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با شهرفردا
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : سیاست نرخ ارز شناور ،جداکردن نرخ ارز مسافرتی و تجاری ،تمرکز بر یورو و فعال شدن بورس می تواند ابزارهای بانک مرکزی برای مدیریت دوره پرنوسان ارزی باشد.

عین الله شریف پور نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به ضرورت تغییر رویکرد در بانک مرکزی گفت :دولت و بانک مرکزی به عنوان سیاست گذاران بازار ارزی به خوبی می دانند به دلیل عدم تعادل و عدم دسترسی به منابع ارزی دوره پرنوسان قیمت ارز می تواند طولانی تر شده و پرش های قیمت ارزی روند صعودی پیدا کند .

وی افزود: مدیریت دوره پرنوسان ارزی به دلیل کسری بودجه دولت و انفعال دولت در بازار و دسترسی به منابع ارزی عملا به سادگی محقق نمی شود لذا سیاست کنونی بانک مرکزی پیرامون داشتن نرخ ارز مدیریت شده می تواند به کمک مدیریت نرخ ارز بیاید.

این نماینده مجلس همچنین ادامهخ داد: داشتن سیاست حاشیه سود شناور به این معناست که دولت به عنوان ملک 50 درصد ارز کشور بتواند محاسبه کند چقدر ارز را طی چه مدتی و به چه قیمتی خواهد فروخت.

شریف پور تاکید کرد : از سوی دیگر بانک مرکزی باید سیاستی داشته باشد که طی آن ارز به وسیله ای برای پس انداز تبدیل نشود و در عین حال به ارز تک نرخی نزدیک شود.


این کارشناس اقتصادی همچنین تاکید کرد : جداکردن نرخ ارز مسافرتی و تجاری در موقعیت کنونی می تواند برای بانک مرکزی کارگشا باشد .


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین تاکید کرد: بانک مرکزی  همچنین باید  تلاش کند با انعقاد قراردادهای دوجانبه یا چندجانبه برای کاهش انتقالات دلار و یورو نیز  از معیار بودن دلار فاصله در بازار فاصله بگیرد  که در این مورد توافقاتی با ترکیه شده است؛ با چین و روسیه نیز باید بتوان به توافق مشابهی دست یافت.


نماینده ماکو همچنین تاکید کرد : بورس نیز می‌تواند با تعریف صندوق‌ها و اوراق ارزی، عطش سرمایه‌گذاران برای نگهداری ارز را تا حدی کنترل کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.