کد خبر: ۸۰۷۹۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۹
بیت الله ستاریان:
کارشناس مسکن با اشاره به اینکه بخشی از اقتصاد ساختمان در اختیار بخش خصوصی است گفت: 30 سال است که در بخش مسکن همه مسائل به طرق مختلف گفته شده است ولی هر دفعه در دوره هایی با مشکلات رکود، رونق و افزایش قیمت سرسام آور روبه رو بودیم و این شرایط سبب شده که در عرض 20 سال مسکن قیمتی 100 برابری داشته است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، بیت الله ستاریان در نشست تخصصی رسانه و اقتصاد مقاومتی با عنوان ستاد مردمی اقتصاد و رسانه که از سوی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در فرهنگسرای رسانه برگزار شد با بیان اینکه مسکن دارای ابعاد مختلف است و کسی که مسکن ندارد از نظر روانی دارای مشکل می شود، افزود: اگر ارزیابی نسبت به افراد حاشیه نشین و بدون مسکن داشته باشیم خواهیم دید که اثرات آسیب های اجتماعی بسیار وخیم تر است.

وی با اشاره به اینکه با سناریو تکراری مسکن روبه‌رو هستیم، اظهار کرد: آیا ما در مسکن با مشکل و معضل روبه‌رو هستیم یا خیر؛ در مقیاسی مسئله مسکن سیاسی است ولی در طبقه پایین تر بحث اقتصادی است.

این کارشناس بازار مسکن گفت: از یک اقتصاد مریض در عرصه مسکن، طلا و ارز انتظار عملکرد سالم داریم در حالی که اقتصاد ما نیمی دولتی است.

ستاریان با اشاره به اینکه بخشی از اقتصاد ساختمان در اختیار بخش خصوصی است، یادآور شد: 30 سال است که در بخش مسکن همه مسائل به طرق مختلف گفته شده است ولی هر دفعه در دوره هایی با مشکلات رکود، رونق و افزایش قیمت سرسام آور روبه رو بودیم و این شرایط سبب شده که در عرض 20 سال مسکن قیمتی 100 برابری داشته است.

وی با بیان اینکه وقتی بخش عمده از اقتصاد از فعالیت مردم محروم شده و در بخش مسکن، ساختمان و صنایع وابسته محدود شده اند، گفت: این بخش نیز به عدم جذب فاینانس محدود شده و دست بخش خصوصی نیز در این بخش بسته شده است.

ستاریان با بیان اینکه ریشه مشکلات مسکن ناشی از دولتی بودن اقتصاد است، بیان کرد: نقدینگی ما از 367 هزار میلیارد به 1650 هزار میلیارد تومان رسیده است و این یعنی سرمایه شما یک چهارم شده است.

وی با بیان اینکه بانک های خصوصی که باید رونق دهنده اقتصاد باشند در ملک سرمایه گذاری می کنند، اظهار کرد: در درون مسکن ما معضلی نداریم و اگر این مشکلات برداشته شود دیگر حاشیه نشین نخواهیم داشت و با اندکی از حقوق می توان اجاره بهای مسکن را پرداخت کرد.

وی با بیان اینکه در شهرستان ها 40 درصد و در شهرها 100 درصد سبد خانوار به بخش مسکن اختصاص یافته است، یادآور شد: مسکن به یک مقوله سرمایه ای تبدیل شده است چرا که نیمی از اقتصاد در اختیار دولت است.

ستاریان با اشاره به اینکه غده ای در اقتصاد ما وجود دارد ولی به جای عمل کردن به دنبال پانسمان آن هستیم، گفت: دولت نباید در حوزه تولید و درآمدزایی وارد شود درآمدزایی همه ارکان سیاسی را زیرسوال می برد.

وی مهاجرت معکوس را یک فاجعه فرهنگی دانست و اضافه کرد: همه کنش ها و واکنش های بخش مسکن ریشه اصلی آن در اقتصاد ما است و حفظ این اقتصاد نیز سیاسی و یک تفکر آمریکایی است. هیچ کسی نمی آید اقتصاد ما را در بخش مسکن جراحی کند.

وی با اشاره به اینکه از نظر فنی مهندسان ما بهترین هستند و از نظر تکنولوژی ساختمان در وضعیت خوبی قرار داریم، گفت: مسکن خود دارای معضل نیست بلکه معضل مسکن از سیگنال هایی است که از اقتصاد کلان ما بر می‌خیزد.

ستاریان با اشاره به اینکه به اشتباه گفته می شود بنگاه داران موجب افزایش قیمت مسکن شده اند بیان کرد: وقتی که قیمت بالا می رود می گوییم مافیای مسکن قیمت را بالا برده اند و این سناریو در 30 سال 4 بار تکرار شده است.

این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه نقش بنگاه‌داران در افزایش میزان قیمت مسکن در حد دهم درصد است، گفت: اصل قضیه در این است که بازار مسکن 40 سال متلاطم است چرا که بردارهای سخت و هجوم آور سنگینی از سوی دولت به آن وارد می شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

ساعت ۰۹:۵۳ صبح دیروز دوشنبه تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل در مسیر شمال به جنوب بزرگراه ستاری، قبل از فردوس غرب یک مصدوم بر جا گذاشت. از میان سه سرنشین پژو، یک زن از قسمت سر مصدوم شد ولی دیگر سرنشینان این خودرو و خودروی دیگر صدمه‌ای ندیدند.
سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان و داستان واقعی اش در بوجود آمدن محله « سیدخندان تهران درجاده قدیم شمیران » که در خیابان کوروش فعلی قرار گرفته است.