کد خبر: ۸۰۴۳۱
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
استاد دانشگاه خوارزمی در گفت‌وگو با شهر فردا مطرح کرد
استاد دانشگاه خوارزمی گفت: از آنجایی که کشور ما با مشکلاتی نظیر بیکاری، محدودیت منابع ارزی و وابستگی اقتصادی به خارج روبرو است توجه به توسعه صنعت گردشگری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
دکتر علی شماعی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با تاکید بر اینکه برای تنوع بخشی به توسعه اقتصادی، توسعه گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است اظهار داشت: سازمان جهانی جهانگردی ایران را دارای رتبه پنجم جاذبه های طبیعی و رتبه دهم جاذبه های تاریخی و فرهنگی در جهان معرفی کرده است. از طرف دیگر ایران با جمعیت جوان تحصیل کرده روبه گسترش و میزان بیکاری قابل توجه، کمبود درآمدارزی، معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی به جهانیان، تعامل گسترده و سازنده با کشورهای دنیا، توسعه گردشگری اهمیت و ضرورت بسیاری دارد، اما برنامه ریزی ها در ایران در سال 2017 با حدود 5/2 میلیون نفر جذب گردشگر در سال در بین کشورهای جهان رتبه 93 را دارا بوده است. 

وی افزود: فرانسه با 84,5 میلیون گردشگر در سال به عنوان پر بازدیدترین کشور جهان و آمریکا با ۷۷٫۴ میلیون گردشگر و اسپانیا با ۶۸٫۲ میلیون گردشگر در رده‌های بعدی قرار دارند. ترکیه با حدود 39,5 میلیون و عربستان با 18,5 میلیون گردشگر در مقایسه با ایران از منافع 8 برابری و 4 برابری نسبت به ما از گردشگری بهره مند می شوند. سازمان جهانی جهانگردی و بانک جهانی نقش و اثرات بسیار گسترده ای برای گردشگری را مطرح ساخته اند، برای نمونه به تعدادی از اثرات گردشگری اشاره می شود. 

گردشگری یک محرک مناسب برای توسعه اقتصادی است.

گردشگری موجب رشد تجارت بین‌الملل می‌شود.

گردشگری، سرمایه‌های خارجی را جذب می‌کند.

توسعه گردشگری بهبود زیرساخت‌ها را در پی دارد.

گردشگری به بهبود اشتغال و توسعه اقتصادی شهر و روستا کمک می کند.

گردشگری رشد اقتصادی فراگیر را تسهیل می‌کند.

گردشگری موجب تقویت همه جانبه جوامع روستایی می‌شود.

گردشگری، مناطق شهری و بافت های تاریخی و قدیمی شهرها را احیا می‌کند.

گردشگری قابلیت درآمدزایی از طریق فناوری اطلاعات را تقویت می‌کند.

گردشگری به بهبود شرایط اقتصادی زنان کمک می‌کند.

گردشگری موجب تقویت صنایع دستی می‌شود.

گردشگری به حفظ محیط‌زیست کمک می‌کند.

گردشگری، آگاهی و حساسیت جوامع به تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی را بالا می‌برد.

گردشگری چرخ‌های اقتصاد آبی را به حرکت درمی‌آورد.

گردشگری به حفاظت از میراث فرهنگی کمک می‌کند.

گردشگری موجب حفظ و پایداری میراث فرهنگی ناملموس موسیقی محلی، هنرهای نمایشی و سنت‌های زبانی و...می‌شود.

گردشگری به ترویج فعالیت‌های بشردوستانه کمک می‌کند.

گردشگری موجب تقویت درک متقابل فرهنگ‌ها از یکدیگر می‌شود.

گردشگری به بازسازی اقتصاد پس از رکود و جنگ کمک می‌کند.

این استاد دانشگاه پیرامون لزوم گردشگری در شهر و انتقاد اعضاء شورا از عدم وجود گردشگری در شب اظهار داشت: اولا متقاضی آن برای چه نواحی و مناطقی باشد. ثانیا در حال حاضر در کشور با اصل موضوع گردشگری خیلی از مسئولین همکاری و مصوبات و آیین نامه ای مناسب ندارند و با توجه به اینکه امکان جذب گردشگر از کشورهای اروپایی و توسعه یافته فراهم نشده است کشور حتی در روز هم گردشگر ندارد چه رسد به گردشگر شب گرد. 

وی در ادامه گفت: ابتدا باید فرهنگ توجه به توسعه گردشگری در کشور نهادینه شود ،مسئولین و مردم واقف به تاثیرات مثبت گردشگری در اقتصاد شهر شوند تا بتوان چرخهای اقتصادی، توسعه فرهنگی و اجتماعی را به حرکت درآورد و به این باور رسید که گردشگری نقش مهمی در اقتصاد شهر دارد  تا بتوان به تاثیر اقتصادی گردشگری در شب نیز فکر کرد.

شماعی ادامه داد: کشور هنوز در ابتدای راه قرار دارد حتی برای باز ماندن یک مغازه، هم اماکن ساعت ۱۱ یا ۱۲ تذکر به بستن می دهد چه برسد به اینکه مردم اقدام به رفت و آمد و گردش در شب داشته باشند یا بخواهند که شب به تفریح و شادی بپردازند. 

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که کشور ایران در اقلیم گرم و خشک قرار دارد و به دلیل هوای گرم تابستان مردم تمایلی به گردش در روز نداشته و بیشتر اوقات تفریحات شبانه را ترجیح می دهند، تاکید کرد: نه تنها اقلیم گرم و خشک نیمه جنوبی کشور بلکه سایر شهرستانها و حتی در تهران هم این شرایط وجود دارد . لازم به ذکر است تفاوتی بین اوقات فراغت و گردشگری وجود دارد. گردشگر کسی است که حداقل برای ۲۴ ساعت از مکانی به مکانی دیگر برود و یک شب اتراق داشته باشد. ولی اوقات فراغت و تفریح که جزء ملزومات زندگی است کمتر از ۲۴ ساعت زمان می برد که پس از 8 ساعت کار 8 ساعت خواب و 8 ساعت اوقات فراغت است که شامل دید و بازدید، عبادت، تمایل به تفریح و گردش و...که آن را اوقات فراغت می گویند.

استاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه بحث اوقات فراغت و گردشگری با هم پیوند خورده و برای گذران اوقات فراغت و گردشگری شبانه با محدودیتهای اماکن، نیروی انتظامی،‌ شهرداری و ارگانهایی که باید برنامه ریزی و مدیریت کنند روبرو هستیم اذعان کرد: باز بودن یک پارک مستلزم تامین نور، امکانات و سایر تدابیر لازم... است در ابتدا باید مساله باز بودن پارکها، تامین امنیت آن مکان، باز بودن رستورانها، برای مسئولین حل شود که باید کل نظام واقف به این باشند که پارکی با تمام امکانات باز باشد تا بعد اقدام به پذیرش گردشگر شود. 

وی در پاسخ به اینکه نبودن گردشگری شبانه چه تاثیری در اقتصاد شهر دارد، افزود: عده ای تمایل به گردش در شب دارند یا حتی افرادی تمایل به کار در شب دارند و احتیاج به مغازه‌ای وجود دارد که ملزومات شب گردان را داشته باشد، که متاسفانه تعطیل است  و این بی تاثیر در اقتصاد شهر نخواهد بود. 

شماعی با اشاره به اقلیم کشور و تمایل به شب گردی در شهروندان اظهار داشت: اگر امکان گردشگری و شب گردی برای شهروندان در شهر ایجاد شود قطعا رونق اقتصادی شهر افزایش می باید چرا که مردم برای شب گردی از امکاناتی همچون رستورانها، پارکها ، وسایل بازی، شاید سینماها و غیره استفاده کنند و این خود گردش پول را به جریان انداخته و رونق اقتصاد شهر را به دنبال دارد کما اینکه از آن طرف هم می تواند بار اقتصادی به شهر وارد کند. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق گسترده در یک منزل مسکونی در خیابان فلاح خبر داد و گفت: متاسفانه 4 تن دز این حادثه به شدت دچار سوختگی از نواحی مختلف بدن شده اند.
تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

شهردار تهران صبح امروز لایحه بودجه ۱۳۹۸ را تقدیم مجلس کرد.