کد خبر: ۷۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۵
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور گفت: در حال حاضر 1.3 میلیارد تن معادل 30 درصد غذای تولیدی در جهان ضایع شده و از دسترس استفاده انسان خارج می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا، هدایت حسینی گفت: امروزه دسترسی به مواد غذایی کافی و سالم یکی از نگرانی‌های اصلی جوامع بشری است؛ از آنجا که در حال حاضر توزیع مواد غذایی در سراسر جهان به‌طور عادلانه نیست علیرغم آنکه نزدیک به یک میلیارد نفر در جهان گرسنه وجود دارد، افزایش وزن و چاقی همزمان یکی از مشکلات پیش روی کشورها است.

وی افزود: تغییرات آب و هوایی به‌دلیل عدم استفاده صحیح از منابع طبیعی که سبب گرم شدن کره زمین، خشکسالی، افزایش بروز بلایای طبیعی مانند سیل و طوفان‌های شدید شده است از یک طرف و تأمین غذای کافی و سالم برای جمعیت جهان که رو به افزایش است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 به 9.6میلیارد نفر برسد از سوی دیگر سبب شده است تا انسان به بکارگیری تکنولوژی‌ها و روش‌های جدید تولید غذا و کشاورزی توجه بیشتری نماید و تغییر در روش های معمول تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی را براساس تغییرات بوجود آمده در شرایط جوی و آب و هوای کره زمین مورد توجه جدی قرار دهد زیرا برای تأمین 9.6 میلیارد نفر ساکنان کره زمین در سال 2050 نیاز به تولید 60 درصد غذای بیشتر است.

حسینی ادامه داد: توجه به تعالیم الهی و دستورات الهی همواره راه گشای بشر در طول عصرها و زمان های مختلف بوده است. در قران کریم بر پرهیز از اسراف و تضییع مواد غذایی تأکید فراوان شده است و در احادیث و روایات نیز بر مصرف بهینه غذا، پرهیز از اسراف و دور ریز آن و توزیع عادلانه بین افراد جامعه تأکید شده است که توجه به آنها می تواند در حل این مشکل جدی پیش رو کارساز باشد.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی افزود: بر همین اساس شاید یکی از موثرترین و سهل الوصول ترین روش ها برای تأمین غذای کافی و سالم کاهش ضایعات مواد غذایی باشد زیرا در حال حاضر 1.3 میلیارد تن معادل 30 درصد غذای تولیدی در جهان ضایع شده و از دسترس استفاده انسان خارج می شود که بازگشت آن به چرخه مصرف می تواند بخش عمده ای از نگرانی گرسنگی و امنیت غذایی را در جهان رفع کنند.

وی برای نیل به این هدف همکاری و همفکری تمام اجزاء زنجیره تولید و عرضه مواد غذایی از مزرعه تا سفره و حتی فراتر از آن برای نیل به امنیت غذایی پایدار در جهان و کشور عزیزمان ضروری است.

منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای  دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن اشاره به تولید دانش بنیان به عنوان سه کلمه راهبردی، رفع محدودیت شرکت‌های دانش بنیان را ضروری دانست و خواستار خروج خودروسازان از چرخه دولتی شد.
ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟

نماینده مجلس ضمن اشاره به سه جزء اصلی شعار سال حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور را ضروری خواند.