کد خبر: ۷۹۵۱۵
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
فرمانده انتظامی شاهرود:
فرمانده انتظامی شاهرود با بیان اینکه سال گذشته حدود یک هزار معتاد در سطح شهرستان شناسایی و دستگیر شدند، گفت: بزرگترین محموله قاچاق مواد مخدر کشور از نوع حشیش در شاهرود کشف و ضبط شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سرهنگ سید مجتبی اشرفی در همایش پیشگیری و درمان اعتیاد به میزبانی سالن همایش پور سینای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه سال گذشته حدود یک هزار معتاد در سطح شهرستان دستگیر شده‌اند، ابراز داشت: از این تعداد حدود ۸۵ درصد بومی و ۱۵ درصد افراد غیر بومی را شامل می‌شود.

وی بابیان اینکه ۷۰ درصد دستگیر شدگان در کلانتری‌ها دارای سابقه اعتیاد هستند، افزود: سال گذشته در سطح شاهرود از تعداد معتادان دستگیرشده ۳۰ درصد به مراجع قضایی و ۷۰ درصد مابقی به هفت کمپ مستقر در شهر اعزام شدند.

۳ درصد معتادان بانوان هستند

فرمانده انتظامی شاهرود بابیان اینکه ارتباط مستقیمی بین اعتیاد و بروز جرم  وجود دارد، ابراز داشت: ۸۶ درصد دستگیرشدگان قبل از اعتیاد هیچ گونه سابقه جرمی نداشتند و پرونده آن‌ها کاملا پاک بوده است که نشان می دهد اعتیاد خود زمینه‌ساز بروز جرائم دیگر می شود.

اشرفی بابیان اینکه سال گذشته در سطح شهرستان ۷۰ الی۸۰ درصد سرقت‌ها و ۵۰ درصد خودکشی‌ها ناشی از اعتیاد صورت گرفته است، تصریح کرد: ۳۵ الی ۴۰ درصد مراجعه‌کنندگان به مراکز مشاوره اعتیاد را علت عمده طلاق عنوان کردند.

وی بابیان اینکه سه درصد معتادان را بانوان ۹۷ درصد مابقی را آقایان تشکیل می‌دهند، افزود: سن ۱۵ الی ۲۵ حدود ۱۵ درصد، ۲۵ الی ۳۵ سال حدود ۲۵ درصد و ۳۵ سال به بالا حدود ۴۰ درصد معتادان شهرستان را شامل می‌شود.

سرقت مهمترین جرم ناشی از اعتیاد

 فرمانده انتظامی شاهرود بابیان اینکه شش درصد معتادان دستگیرشده بی سواد هستند، ابراز داشت: ۲۷.۵ درصد دارای تحصیلات ابتدایی، ۳۱ درصد سیکل، ۲۸.۵ درصد دیپلم، سه درصد فوق دیپلم، چهار درصد لیسانس و نیم درصد دارای مدرک فوق لیسانس هستند.

اشرفی بابیان اینکه مهم‌ترین جرم ناشی از اعتیاد سرقت است، تصریح کرد: طی هفته گذشته در راستای طرح ارتقای امینت اجتماعی افراد ضایعات جمع کن موردبررسی قرار گرفتند که از یک فرد در این رابطه حدود دو نیسان بار مسروقه شامل ادوات کشاورزی، مصالح ساختمانی، لوازم داخل خودرو و غیره شناسایی شد.

وی افزود: در ارتباط با جرائم ناشی از استعمال مواد مخدر با پرونده‌ای در حوزه دامغان مواجه بودیم که فرد معتاد اقدام به سرقت باطری‌ خودروها می‌کرد که در پرونده او بالغ‌بر ۲۰۰باطری کشف و مال‌خرها نیز شناسایی و دستگیر شدند.

کشف بزرگترین محموله قاچاق مواد مخدر در شاهرود

فرمانده انتظامی شاهرود بابیان اینکه در حوادث رانندگی نیز جرائم ناشی از اعتیاد گریبان‌گیر افراد بی‌گناه می‌شود، ابراز داشت: در پرونده‌ای سال گذشته فرد معتادی با تصادف رخ‌به‌رخ باعث مرگ دو عضو یک خانواده و یتیم شدن دو فرزند کوچک آن‌ها شده بود.

اشرفی بابیان اینکه حوزه حمل‌ونقل مواد مخدر یکی از شایع ترین جرائم منطقه است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در همسایگی دو تولید کننده بزرگ مواد مخدر افغانستان و پاکستان قرار داریم و ایران قطعا مهم‌ترین گذر برای انتقال این محموله‌ها است که در همین راستا سال گذشته دو تن مواد مخدر در محور طرود شناسایی و یک‌تن و ۶۰۰ کیلوگرم حشیش کشف و ضبط شد.

وی بابیان اینکه کشف این میزان مواد مخدر بزرگ‌ترین محموله شناسایی‌شده در ایران را رقم زد، افزود: ارزش ریالی این محموله حدود ۱۵ میلیارد تومان برآورد شده بود که شش نفر این عملیات جابه‌جایی را بر عهده داشتند.

فرمانده انتظامی شاهرود بابیان اینکه اسیدپاشی و تجاوز به عنف از مواردی بود که در شهرستان شاهد آن بودیم، اضافه کرد: مقابله با اعتیاد تنها راهکار رفع این آسیب‌ها نیست بلکه باید در جلسات متعدد راهکارهایی اندیشیده شود تا بتوانیم از شیوع اعتیاد در بین جوانان پیشگیری کنیم چراکه اعتیاد تنها گریبانگر فرد نیست بلکه در ابعاد وسیع کل جامعه را درگیر عواقب آن خواهد کرد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

رییس شورای شهر تهران اظهار کرد که حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن‌ماه دو پیام داشت که یکی خطاب به دشمنان خارجی و دیگری خطاب به مسئولان و مدیران کشور است.
چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

معاون مالی اداری سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟ گفت: شهروندان از دو کد دستوری، شماره تلفن 1420 و وب سایت DI.Tamin.ir/sabadkala از نحوه پرداخت سبد حمایتی دولت به حسابشان مطلع می شوند.