کد خبر: ۷۹۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
امروزه حاشیه ‌نشینی در شهرهای بزرگ مشکلاتی را ایجاد کرده و بر دیگر نقاط کلانشهرها سایه انداخته و پررنگ‌تر جلوه می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حاشیه‌نشینی یکی از آسیب‌های جدی موجود در کشور است که قشر نیازمند و ضعیف را با مشکلاتی روبرو می‌کند و بنا به اعلام برخی مسئولان استان آذربایجان شرقی، تبریز پس از تهران بیش‌ترین میزان حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده را دارد کشور قرار دارد.

مردم حاشیه‌نشین  تبریز نیز همانند سایر همنوعان خود از فقر، آسیب‌های اجتماعی و همچنین ضعف خدمات شهری در بخش‌های مختلف رنج می‌برند. امروزه گسترش حاشیه نشینی در  تبریز یکی از دغدغه‌های اساسی مردم و مسئولان بوده که هر روز بر معضلات این مناطق افزوده می‌شود به طوری که طی سال‌های اخیر شاهد افزایش تعداد این سکونت گاه‌ها و جمعیت ساکن در آن‌ها هستیم و با توجه به محدود بودن امکانات شهری و افزایش جمعیت مناطق حاشیه‌ای مشکلات اجتماعی این شهر بیشتر می‌شود.

توسعه ناهمگون، جاذبه‌های شهری، بیکاری، درآمد کم، پایین بودن اجاره بهای مسکن و مهاجرت گسترده از شهرهای کوچک و روستاها از جمله دلایل پدیده حاشیه نشینی در اغلب کلان شهرها است که  به عقیده کارشناسان یکی از دلایل اصلی تشکیل سکونتگاه‌های غیرمجاز شهری به شرایط نابسامان اقتصادی باز می‌گردد و اغلب جمعیت ساکن در حاشیه شهرها افراد جویای کاری هستند که بنیه اقتصادی ضعیفی داشته و با ساختار خانوادگی شکننده به امید کسب درامد از طریق مشاغل کاذب به این مناطق پناه آورده‌اند.

حاشیه نشینی اصلی‌ترین مشکل کلانشهر تبریز

ایرج شهین باهر نیز با اشاره به اینکه حاشیه نشینی از اصلی‌ترین  و مهم‌ترین مشکلات تبریز است  اظهارداشت:  در صورت وقوع زلزله‌ای بالای هفت ریشتر باعث  وقوع تلفات جانی ومالی می‌شود  و شهرداری  با مسیرگشایی و ایجاد فضاهای عمومی سعی می‌کند در این مناطق ارزش افزوده ایجاد کند.

شهردار تبریز  با تاکید به اینکه حاشیه‌نشینی در طول 50 سال اخیر تشکیل شده است افزود: امکان اینکه حاشیه‌نشینی را در طول یک سال حل کرد، وجود ندارد و تا زمانی که به‌صورت ریشه‌ای اصلاح نشده همچنان حاشیه‌نشینی نیز باقی می‌ماند.

شهین‌باهر در ادامه تصریح کرد: تسهیلات مختلف شهرداری تبریز در پروژه‌های حاشیه‌‌نشینی و بافت‌فرسوده، از جمله ارائه پروانه رایگان در تراکم مجاز، پشتوانه‌‌ای است که می‌تواند منجربه تحولات مهم در این بخش‌ها شود.

وی همت و اراده مسئولان استانی در حل مشکل حاشیه‌نشینی را مهم و لازم دانست و گفت: با توجه به اینکه هنوز برخی کشورهای توسعه‌یافته نیز با این معضل دست‌وپنجه نرم می‌کنند و تقریباً موضوع حاشیه‌نشینی گریبان گیر تمام کلان‌شهرها بوده ازاین‌رو روش‌های کاربردی آن‌ها برای حل این مشکل را مدنظر قرار خواهیم داد.

حاشیه نشینی در تبریز نگران کننده است

 حافظ باباپور نیز با بیان اینکه در اطراف کلانشهر تبریز با حاشیه‌نشینی روستایی مواجه هستیم اظهار داشت:بافت فرسوده باید دارای چند ویژگی از جمله ریزدانه، زیر 60 متر مربع و بدون اصول فنی ساخت و ساز و کمتر از عرض معبر 6 متر باشد و در آن صورت به آن بافت فرسوده می‌گویند و متأسفانه در روستاهای نامبرده بافت فرسوده افزایش یافته است.

باباپور متذکر شد: این مساکن چون خارج از محدوده‌ی طرح هادی شکل می‌گیرند تحت مدیریت ما قرار ندارند و حریم شهرداری‌ تبریز محسوب می‌شود که باید جلوی این ساخت و سازهای بی‌رویه گرفته شود.مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: علت گسترش افزایش پدیده حاشیه نشینی روستایی به دلیل عدم توان مالی برای خرید خانه در شهرهای بزرگ است و از این رو این افراد به روستاها رفته و خانه‌هایی با بافت فرسوده احداث می‌کنند.

محمد صادق پورمهدی نیز با بیان اینکه تبریز در بحث حاشیه‌نشینی وضعیت نگرانی دارد  اظهار داشت:  در این خصوص کارهای زیادی انجام شده ولی اگر یک حادثه اتفاق بیافتد، خسارت جبران‌ناپذیری به استان وارد خواهد شد.

مشاورعالی استاندار آذربایجان شرقی در ادامه خاطر نشان کرد: راه و شهرسازی وظیفه اصلی ساماندهی حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده را دارد: و شهرداری دستگاه تخصصی نیست که بتواند مسائل شهری را تخصصی جلو ببرد؛ از این‌رو باید به آنها راه را نشان دهیم تا از این طریق تخلف شهری صورت نگیرد.

بافت‌های فرسوده یکی از معضلات اساسی تبریز است

علیار راستگو نیز با اشاره به اینکه فنی و حرفه‌ای باید خودش به محلات حاشیه نشین برود و بر اساس علایق افراد را شناسایی و آموزش دهد اظهار داشت: اداره کار هم بر اساس مهارت‌های آموزش داده شده، تسهیلات لازم را که قرض الحسنه است در مناطق حاشیه نشین ارائه دهد.

وی با بیان اینکه تعدادی از دستگاه‌های اجرایی برنامه خود برای اصلاح بافت فرسوده و حاشیه نشین را ارائه کرده‌اند افزود: دستگاه‌های اجرایی که برنامه خود را ارائه نداده‌اند، برای بافت فرسوده و ناکارآمد برنامه ارائه دهند در غیر این صورت از دریافت اعتبارات این حوزه انصراف داده‌اند.

فرماندار تبریز با تاکید بر اینکه یکی از معضلات اساسی تبریز حاشیه نشینی و بافت فرسوده است، تصریح کرد: وقتی دولت تسهیلات داده و از توسعه گر حمایت کرده و بعد از آزاد سازی کاربری‌های جدید تعریف می‌کند، باید از این فرصت برای اصلاح بافت ناکارآمد شهری استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه این دیدگاه مثبت دولت، برای تبریز فرصت محسوب می‌شود، ابراز داشت: باید از این فرصت برای افزایش خدمات به بافت ناکارآمد تبریز فراهم شود و امکانات خدمات رسانی جدید آماده ارائه شود.

فرماندار تبریز محلات تنگ و باریک حاشیه نشین و بافت فرسوده را مورد اشاره قرار داد و گفت: همه مدیران با حضور در این محلات به صورت میدانی برای اصلاح بافت فرسوده و حاشیه‌نشین اقدام کنند.

راستگو خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی می‌توانند با تجربیات سایر شهرها و استان‌ها و حتی سایر کشورها، از ظرفیت قراردادهای بی.او.تی با قابلیت بهره برداری 15 ساله بخش خصوصی و پس از آن واگذاری به دولت استفاده کنند.

گفتنی است شیوع معضلات عدیده امنیتی، فرهنگی، علمی و آموزشی و بهداشتی و رفتارهای ناهنجار اجتماعی همواره در کمین برای به دامن‌ انداختن شهرهایی است که معضل حاشیه‌نشینی و دور بودن از امکانات شهری جزو نخستین مشکل این شهرهای در حال توسعه است.

مسئولان باید به هوش باشند که مقابله با معضل حاشیه نشینی نباید همچون نامش به حاشیه برود بلکه باید به عنوان یکی از مهمترین دغدغه‌های شهری در اولویت‌ کاری مسئولان قرار گیرد. مقابله با حاشیه نشینی و رفع آن یعنی مقابله با تمام ناهنجاری‌هایی که می‌تواند یک شهر را با فرهنگش به زیر کشیده و دستخوش آسیب کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

در کشورهای در حال توسعه،الگوی استقرار جمعیت و کانون‌های زیستی از نظام بهره‌گیری متناسب با ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود تبعیت نمی‌کند و همچنین سیمای اسکان جمعیت، تصویر نامتعادلی را به تصویر میکشد.
آخرین نرخ طلا و سکه

آخرین نرخ طلا و سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی367هزار و200 تومان و دلار با ارز11هزار و 850تومان معامله شد.