کد خبر: ۷۹۴۲۲
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۰
نشست صمیمانه علی محمد اسماعیلی ، رئیس فرهنگسرای رسانه و دکتر باقر ساروخانی استاد برجسته علوم ارتباطات و دکتر محمود اسعدی ،نویسنده و مدرس حوزه رسانه و مدیریت در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، نشست صمیمانه علی محمد اسماعیلی ، رئیس فرهنگسرای رسانه و دکتر باقر ساروخانی استاد برجسته علوم ارتباطات و دکتر محمود اسعدی ،نویسنده و مدرس حوزه رسانه و مدیریت در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

در این نشست، دکتر باقر ساروخانی از توجه فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی به رسالت خود در زمینه کمک به ارتقا سواد رسانه ای جامعه تقدیر و تشکر کرد.

این استاد علم ارتباطات و جامعه‌شناسی با تاکید بر این نکته که دنیای جدید، دنیای رسانه است و انسان رسانه‌ای پدید آمده گفت: روزی نیست که با رسانه سر و کار نداشته باشیم. امروز دوران انحصار پیام و پیام‌آوری به پایان رسیده و هر انسانی می‌تواند پیامی را برای تاریخ ارسال کند و رسانه‌ها از گهواره تا گور با ما هستند. رسانه‌ها نه فقط عنصر لاینفک حیات اجتماعی هستند ، بلکه قدرت‌ها را با خود همراه می‌کنند و از این حیث رسانه‌ها بعد اساسی حیات سیاسی را تشکیل می‌دهد.

دکترمحمود اسعدی، نویسنده و مدرس حوزه رسانه و مدیریت که دیگر مهمان این نشست بود با اشاره به لزوم استفاده از تجارب دانشگاهیان در اطلاع رسانی و برنامه سازی به ویژه در رسانه ملی اظهار داشت: بسیاری از برنامه های ما به ویژه در حوزه کودک و نوجوان که بسیار تاثیرگذار و مهم است بدون استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان عرصه مدیریت رسانه و ارتباطات انجام می شود. در صورتی که بسیاری از خطاها و اشتباهات فاحش و دردسرساز در رسانه ها حتی با اندکی مطالعه کتب اساتید ارتباطات و علم و اطلاع از چگونه مدیریت رسانه قابل اجتناب است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از مسائلی که باید به آن توجه شود جنگ رسانه ای است که دشمنان علیه ما آغاز کرده اند گفت: درست است که در حال حاضر صحبت از اولویت های اقتصادی و جنگ اقتصادی است ولی باید دانست که قبل از وقوع جنگ اقتصادی، این جنگ در عرصه رسانه آغاز شده است. سوال این است که ستاد جنگ رسانه ای ما در حوزه اقتصاد اکنون کجاست؟ 

اسعدی با طرح این پرسش که وقتی توئیت رئیس جمهور آمریکا، معادلات جهانی و حتی رسانه ها را تحت تاثیر قرار می دهد، ما چه اقدام موثری انجام داده ایم گفت: به اعتقاد من ضرورت یک مرکز رسانه ای و یک ستاد برای مدیریت رسانه در وضعیت کنونی کشور ضروری است و من پیشنهاد می کنم فرهنگسرای رسانه در پیشنهاد آن، پیش گام شود.

به گفته این مدرس حوزه رسانه، همان طور که ما در زمان جنگ تحمیلی ستاد تبلیغات جنگ داشتیم اکنون نیز باید چنین ستادی برای مدیریت رسانه ها ایجاد شود.

در ادامه علی محمد اسماعیلی رییس فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی  با بیان اینکه هدف ما این است که فرهنگسرای رسانه، فرصتی فراهم کند تا اساتید دانشگاهی رشته ارتباطات در کنار اصحاب و مدیران رسانه مانند خبرگزاری ها، روزنامه ها، شبکه های تلویزیونی و… بنشیند و با هم به بحث و تبادل نظر بپردازند اظهار داشت: این جلسات که می تواند با حضور افراد و علاقمندان برگزار شود علاوه بر ایجاد تعامل و گفت و گو فرصتی برای پاسخگویی علمی و دقیق به سوالات مخاطبان را فراهم می کند.

رئیس فرهنگسرای رسانه ادامه داد: این فرصتی است تا این دو گروه با مشکلات و چالش های فراروی جای رسانه ای کشور آشنا شوند.

وی با بیان این اشکال که  در حال حاضر بسیاری از چالش ها و مسائل جامعه رسانه ای کشور برای ارائه راهکار و حل و فصل به دانشگاهیان ارجاع نمی شود خاطرنشان کرد: لازم است امروز موضوعات پایان نامه های دانشگاهی به مسائل و مشکلات امروز جامعه رسانه بپردازد بسیاری از موضوعات پایان نامه ها با وجود تلاش دانشجویان و اساتید، هیچ دردی از جامعه را دوا نمی کند و کاربردی ندارد. 

رئیس فرهنگسرای رسانه با بیان اینکه به علت فراگیر شدن و استفاده آسان از تلفن همراه، گردش اطلاعات در این وسیله ارتباطی به آسانی انجام و تحول و پیشرفت عظیمی در حوزه اطلاع رسانی رخ داده است گفت: اکنون هر تلفن همراه یک رسانه و ابزاری برای تولید و انتقال اخبار است بنابراین هر رسانه که بخواهد تاثیرگذار باشد باید محتوایش را برای چرخش در این فضا مناسب سازی نماید.

اسماعیلی با ذکر این مثال که اگر اساتید دانشگاه های علوم پزشکی را از بیمارستانها دور کنیم فاجعه رخ میدهد و امار مرگ ومیر بالا میرود اضافه کرد،اگر چنانچه اساتید حوزه علوم ارتباطات و مدیریت رسانه را از رسانه ها دور کنیم باز هم فاجعه اتفاق می افتد و شرایط امروز رسانه ها ی ما نتیجه دور ماندن اساتید این رشته ها از رسانه هااست.. 

در پایان این نشست راهکارهای افزایش تعامل و همکاری میان اساتید ارتباطات دانشگاه و اصحاب رسانه با استفاده از ظرفیت های فرهنگسرای رسانه و فضای مجازی مورد بحث قرار گرفت.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

شهردار تهران گفت: شهرداری از دولت برای خرید تجهیزات مترو و نردبان‌های آتش نشانی درخواست دلار 4200 تومانی کرده است. دولت با نربان ها موافقت کرده و در حال بررسی تجهیزات مترو است. البته معتقدم باید شرایط کشور را درک کنیم.
تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

افشانی در مراسم افتتاح تونل آرش-اسفندیار که مسیر شرق بزرگراه مدرس را به بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی متصل می‌کند، گفت: این پروژه 220 میلیارد تومان هزینه مصرف داده است.