کد خبر: ۷۹۲۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
سخنگوی شورای شهر در پاسخ به خبرنگار شهر فردا:
سخنگوی شورای شهر گفت: با وجود مقاومت های مدیران میانی برای واگذاری اختیارات خود به شهرداری به نظر می رسد طرح جامع مدیریت شهری نتواند تا پایان عمر شورا به نتیجه برسد اما لایحه درآمدهای پایدار شهری که اجماع کامل برای تحقق آن وجود دارد تا تصویب و اجرای آن توسط شورا پیگیری خواهد شد.
علی اعطا در نشست خبری خود در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،‌ با اشاره به ارائه طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری در مجلس گفت: با وجودی که طرح جامع مدیریت شهری در مجلس اعلام وصول شده است، اما به نظر می رسد به علت نبود زمینه اجرای آن یعنی واگذاری بخشی از اختیارات دستگاه های اجرایی به شهرداری ( واگذاری اختیارات 23 نهاد به مدیریت شهری) و مقاومت هایی که از سوی مدیران صورت می گیرد ،اعضا چندان خوشبین نیستند که این طرح به تصویب برسد. 

وی افزود: هرچند مدیریت یکپارچه در بسیاری از کشورهای دنیا توسط شهرداری وجود دارد، اما هنوز بستر اجرای آن در ایران وجود نداشته و به نظر نمی رسد تا پایان عمر این شورا به نتیجه برسد.

سخنگوی شورای شهر همچنین ادامه داد: مهمترین بخش لایحه عبارت است از درآمدهای پایدار شهری که قرار است تحت لایحه‌ای جداگانه‌ای به مجلس برود. 

وی تاکید کرد: هم اکنون اجماع کاملی برای تصویب این قانون و اجرای آن وجود دارد و اعضای شورای شهر پنجم تلاش می کنند در طول ماههای آینده نسبت به تصویب آن اقدام کنند. 

رئیس کمیسیون معماری شورای شهر همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار شهر فردا مبنی بر کاهش عوارض ساخت و ساز در مناطق کم برخوردار که توسط رئیس شورای شهر پیشنهاد شده بود گفت: هم اکنون عوارض ساخت و ساز در مناطق فرسوده وجود ندارد و لغو شده است اما اگر قرار باشد این قانون در مناطق کم برخوردار نیز اجرایی شود ،باید توسط تیم های کارشناسی مورد ارزیابی قرار گیرد. 

وی با اشاره به تراکم فروشی در شهرهای بزرگ گفت: تراکم فروشی مناطق کم‌برخوردار باید تعریف شده و تراکم فروشی در آنها تعریف شود اما این پیشنهاد نیازمند کار کارشناسی است ،اما تاثیر این پیشنهاد در قیمت مسکن با توجه به اثرگذاری محدود آن چندان موثر قلمداد نمی شود و به نظر می رسد باید تیم های اقتصادی قوی تری برای کاهش روند قیمت گذاری مسکن تصمیم گیری کنند. 

بدهی قطعی دولت 6 میلیارد و 300 میلیون تومان برآورد شد 

سخنگوی شورای شهر تهران همچنین با اشاره به میزان بدهی دولت به شهرداری گفت: بدهی دولت به شهرداری شامل دو بخش تکلیفی و مجازی است که درحوزه تکلیفی بررسیهای معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران نشان می دهد که مجموعه طلب تکلیفی شهرداری 6 هزار و 300 میلیارد تومان بوده است که 320 میلیارد تومان از محل عوارض مستمر در مناطق 22 گانه، هزار میلیارد تومان از محل عوارض مستمر مالیات بر ارزش افزوده، 65 میلیارد تومان از محل عوارض ویژه ساختمان استانداری تهران و هزار و 273 میلیارد تومان از محل آراء کمیسیون ماده 100 و ماده 77 استحصال شده است. 

وی خاطر نشان کرد: همچنین بر اساس محاسبات معاونت مالی شهرداری تهران 575 میلیارد تومان از محل تخفیفات 50 درصدی سهم دولت در بافت فرسوده و همچنین هزار و 381 میلیارد تومان سهم دولت بابت یارانه بلیت شرکت مترو ( یک سوم بهای بلیت تمام شده بلیت) همچنین 714 میلیارد تومان سهم دولت در یارانه بلیت و بهره برداری از مترو مشخص شده است. همچنین سهم شهرداری از محل تخلفات رانندگی وصول شده نیز 972 میلیارد تومان اعلام شده که مجموع مطالبات تکلیفی دولت را 6 میلیارد و 300 میلیون تومان مشخص می کند. 

سخنگوی شورای شهر همچنین گفت: همچنین دولت مجاز بوده 50 درصد از هزینه های ساخت مترو برابر 3 هزار و 28 میلیارد تومان و 5 میلیارد و 710 میلیون تومان سهم 50 درصدی دولت در طراحی ایستگاه های مترو را به شهرداری بپردازد که جمع کلی آن 15 هزار و 138 میلیارد تومان اعلام شده است. 

پرداخت دیون پیمانکاران شهرداری

سخنگوی شورای شهر تهران همچنین با اشاره به پرداخت مطالبات پیمانکاران شهرداری گفت: در بودجه سال 97 شهرداری مقرر شده 42 درصد بیشتر نسبت به سال گذشته برای پرداخت دیون پیمانکاران برنامه ریزی شود. 

وی همچنین با اشاره به چمن کاری فضاهای شهری و تغییر شیوه آبیاری در فضاهای شهری گفت: تغییر نوع آبیاری بویژه حذف چمنکاری در پارکها و فضای سبز و جایگزینی آن با چمن مصنوعی مورد تاکید شورای شهر قرار دارد و مقرر شده طی رایزنی های کمیسیون های شورا با کمیته های شهرداری برای آن تصمیم گیری شود. 

سخنگوی شورای شهر پنجم در ادامه گفت: در بامداد گذشته در پی اطلاع از ترددهای مشکوک در باغ "برره" و وجود کامیون و ... بلافاصله به همراه نیروهای شهرداری از باغ معروف "برره" بازدید کردم.

وی با بیان این که در تصاویر مشخص بود که آتشی در باغ روشن شده، اما در بازدید از این باغ مشخص شد که بحث آتش زدن باغ جدی نبوده است، گفت‌: البته با توجه به برخی از شواهد یعنی وجود کامیون و نیروی انسانی احتمالا فعالیت‌هایی در راستای تخریب باغ در جریان بوده است.

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این که از شهردار شب خواستم این باغ را در رصد جدی شبانه قرار دهد تا هیچ گونه فعالیتی در این زمینه  صورت نگیرد، گفت‌: متاسفانه از باغ چیز زیادی باقی‌ نمانده  است، اما قطعا امروز این مساله را ‌دقیق تر دنبال می‌کنیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

در کشورهای در حال توسعه،الگوی استقرار جمعیت و کانون‌های زیستی از نظام بهره‌گیری متناسب با ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود تبعیت نمی‌کند و همچنین سیمای اسکان جمعیت، تصویر نامتعادلی را به تصویر میکشد.
آخرین نرخ طلا و سکه

آخرین نرخ طلا و سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی367هزار و200 تومان و دلار با ارز11هزار و 850تومان معامله شد.